VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kyselka se znovu dere z hlubin

Náchod - V Bělovsi, na louce nedaleko polorozpadlých běloveských lázní, se vrtná souprava opět zakousla do země.

7.4.2017
SDÍLEJ:

PRŮZKUMNÉ VRTY v Bělovsi potvrdily nález kyselky, nyní se vrtací souprava znovu zakousla do země.Foto: DENÍK/Michal Fanta

Po čtyřech průzkumných vrtech, které potvrdily výskyt minerálních vod, se začalo pracovat na dvou vrtech jímacích. Kyselkou, která se z nich bude čerpat, by se lidé mohli osvěžit v v zrekonstruovaných Malých lázních, a to už v průběhu příštího roku. Libor Oliviano Michele, který má na starosti hydrogeologický průzkum, sdělil, že jímací vrty mají být hotové do konce dubna.

„V příštím týdnu by oba vrty mohly být hluboké pětatřicet metrů, postupně se ale dostaneme až do sta metrů pod povrch. Čekají nás tedy především vrtné práce, které mají celou řadu technologických etap," vysvětlil. Od května do července jsou v plánu čerpací zkoušky a následná měření a analýzy ukáží všechny vlastnosti a jakost nalezené kyselky. „Je to jako u dítěte. Teprve se narodilo a ještě nevíme, jestli z něho bude olympijský vítěz. Zatím je ale vše na dobré cestě," trefně a s úsměvem přirovnal Michele.

Připomněl také, že nikdo jiný se v těchto místech nikdy tak hluboko pod zem nepodíval.

Podle Libora Michele je technologie jímacích vrtů, které se nacházejí jen pár metrů od těch průzkumných, mnohem vypracovanější, trvanlivější a tedy i finančně nákladnější. Průzkumné vrty se zatím zachovají, alespoň po dobu hydrogeologického výzkumu. Pak se rozhodne, jestli některé vrty zůstanou jako monitorovací. „Určitě se nezlikvidují letos. Minimálně rok, dva zůstanou," konstatoval odborník.

NENÍ TO IDA, ALE NÁZEV JEŠTĚ NEMÁ

A jaká bude budoucí kyselka? „Minerální voda se svým složení od Idy částečně liší i vzhledem k tomu, že od jejího pramene je daleko. Není to tak, že by město bralo bývalým lázním vodu, což jsme potvrdili i geologicky. Její složení bude známé teprve až po všech zkouškách," zdůraznil.

Nabízí se i otázka, jak se bude budoucí kyselka jmenovat. Zatím se vrty nazývají HJ 1005 a HJ 1006. „Jméno bývá přiřazováno k úspěšnému hydrogeologickému vrtu ve fázi osvědčení a ten proces osvědčení začíná tím, že je dokončená závěrečná zpráva s komplexní analýzou a nějaký lékař zhodnotí, že je to vhodné jako potravina nebo jako přírodní léčivý zdroj minerální vody. A teprve až se zjistí vlastnosti a k čemu bude vrt používán, tak rozhodne investor, který žádá osvědčení, jaký by chtěl název," vysvětlil poměrně složitý proces Libor Michele s tím, že název může souviset se složením kyselky, může mít nějakou myšlenku či příběh.

„Po čerpacích zkouškách bude jasno, zda zůstane starý název nebo vznikne nový," krčil rameny.

MALÉ LÁZNĚ ZAČNOU STAVĚT UŽ LETOS

S novou kvalitní a chutnou kyselkou souvisí i rekonstrukce Malých lázní za obchodním domem Kaufland. „Nyní čekáme na rozhodnutí o přidělení dotace. Mezitím už připravujeme výběrové řízení na zhotovitele stavby, které by se mohlo uskutečnit v květnu. V průběhu prázdnin či na začátku září by se mohla začít budovat replika Malých lázní, které se budou podobat těm z období první republiky," popsal příští kroky místostarosta Náchoda Jan Čtvrtečka.

Z původní lázeňské budovy se toho zachová jen minimum, jelikož je ve špatném stavebně – technickém stavu. Ani její základy údajně nejsou nijak kvalitní a vedení města si přeje, aby budova byla postavená poctivě a dlouhá léta sloužila nejen občanům Náchoda.

Velikostně by stavba měla být podobná té stávající, navíc bude mít věžičku, kterou kdysi také mívala. Rozšíření ani změny půdorysu nejsou v plánu. „V přízemí vznikne kavárna či občerstvení pro návštěvníky Malých lázní, v patře bude expozice věnovaná lázeňství. V okolí vyroste kolonáda se zastřešeným pítkem s minerální vodou, osvěžení a příjemné zpestření přinesou vodní prvky," líčí místostarosta.

Budoucí Malé lázně by měly být místem konání kulturních akcí a střediskem lázeňství. „Rádi bychom zavedli i novou tradici, při které by se každoročně zahajovala lázeňská sezona," těší se Jan Čtvrtečka.

Autor: Regina Hellová

7.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení