VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékárnice Darina Šrolová radí čtenářům Náchodského deníku

Náchodsko - Čtenářka Pavlína se ptá, co je to cévní příhoda.

2.6.2012
SDÍLEJ:

Pharm. Dr. Darina Šrolová z lékárny U sv. Terezie v Náchodě.Foto: Archiv Dariny Šrolové

Cévní mozková příhoda (CMP) je souhrnné označení pro náhlé ložiskové postižení mozku v důsledku nedostatečného prokrvení (ischémie) nebo krvácení (hemoragie) do mozkové tkáně.

Závažná nemoc…

CMP představují jedno z nejzávažnějších onemocnění mozku a jsou po infarktech myokardu a zhoubných nádorech třetí nejčastější příčinou smrti.Pravděpodobnost vzniku CMP narůstá s věkem.

Ischemické cévní mozkové poruchy jsou výsledkem nepoměru mezi potřebou a reálnou dodávkou kyslíku mozkovým buňkám. Při poklesu dodávky kyslíku dochází nejprve k poruše funkce mozkové buňky při uchování její morfologické integrity, déle trvající nepoměr způsobí již ireverzibilní nekrózu buňky,která se makroskopicky projeví jako mozkový infarkt.

S ohledem na tento fakt je nezbytné, aby se dostalo nemocnému pomoci včas, tj. ve fázi zatím jen funkční reverzibilní poruchy. Jejím klinickým projevem jsou u některých nemocných obvykle jen několik minut trvající neobratnost či porucha hybnosti některé končetiny, porucha řeči se zhoršením artikulace, ale i ztráta vidění na jedno oko, či dvojité nebo rozmazané vidění, někdy brnění ve stejnostranných končetinách. Tyto příznaky by měly,přestože rychle a spontánně odezněly, nemocného vždy dovést k lékaři, který musí s využitím řady vyšetřovacích metod zahájit pátraní po příčině onemocnění.

Tři velké skupiny…

Na základě těchto poznatků můžeme ischemické cévní mozkové poruchy rozdělit do tří velkých skupin, které se liší více či méně charakteristickými znaky a prognózou.

První skupinou jsou infarkty vznikající tromboembolickým mechanisnem při aterosklerotickém onemocnění velkých mozkových tepen. Pokud aterosklerotické pláty zúží průsvit z více jak ze 70%, je možno u některých nemocných průsvit cévy chirurgicky nebo poslední době i endovaskulárně rozšířit.

Druhou skupinou jsou kardioemboligenní mozkové infarkty, které jsou v příčinné souvislosti onemocněním srdce (poruchy srdečního rytmu, stavy po srdečních infarktech), postihují mladší nemocné a jejich prvním příznakem je často bezvědomí i epileptické křeče.

Třetím typem jsou lakunární infarkty postižení drobných tepének na bázi mozku, často v důsledku dlouhotrvající nekorigované arteriální hypertenze. Představují nejméně závažnou mozkovou komplikaci. Jedním z kritických faktorů,který ovlivní výsledek léčby cévních mozkových poruch, je časnost jejího zahájení.

Možnosti léčby

Léčba nemocných je komplexní se snahou ovlivnit mimomozkové faktory a mozkové poškození. Současná léčba je zaměřena na obnovení prokrvení ischemické tkáně (včetně trombolýzy) a zvýšení odolnosti mozkových buněk k ischémii.

Primární prevence spočívá v prevenci aterosklerózy jako nejčastější příčiny mozkových ischémií včetně správné životosprávy a ve vyhledávání a správné léčbě arteriální hypertenze.

V rámci sekundární prevence jsou standardně podávány léky zabraňující shlukování krevních destiček antiagregancia a u některých nemocných i léky bránící procesu srážení krve-antikoagulancia.

Pharm. Dr. Darina Šrolová

Každé úterý v době od 13 do 15:30 hodin funguje konzultační poradenství v lékárně U svaté Terezie, Tyršova 866, Náchod, tel. 491420306, své individuální dotazy týkající se užívání léků a zdravotních potíží můžete zasílat na tento e-mail: lekarna.usvateterezie@lloyds.cz

Autor: Redakce

2.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Ilustrační snímek.

Dvě večerní nehody v regionu

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení