VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékárnice radí čtenářům Náchodského deníku

Náchodsko - Čtenář Milan se zeptal na zdravotní problém, který se nazývá DNA. Zajímá ho, co to je a jak se léčí.

25.5.2012
SDÍLEJ:

Pharm. Dr. Darina Šrolová z lékárny U sv. Terezie v Náchodě.Foto: Archiv Dariny Šrolové

Dna je metabolicky podmíněné onemocnění, jehož primární příčinou je vysoká hladina kyseliny močové v séru (hyperurikémie). Kyselina močová se v podobě krystalů urátu sodného ukládá do kloubů a poškozuje je. Tyto krystaly obvykle vyvolávají zánět a indukují artropatie, proto se dna řadí mezi zánětlivá kloubní onemocnění.

Často onemocní muži

Onemocnění postihuje častěji muže (nejčastěji středního věku), s věkem výskyt onemocnění stoupá a postupně se výskyt u obou pohlaví vyrovnává.

Možné příčiny hyperurikémie jsou: genetické příčiny enzymatické defekty, nadprodukce nebo snížené vylučování kyseliny močové, dieta s vysokým obsahem purinů, konzumace alkoholu, chemoterapie, lupenka, chronické selhávání ledvin, vliv léků: cyklosporiny, thiazidy, furosemid, kličková diuretika, malé dávky kyseliny acetylsalicylové, chronická otrava olovem, pooperační dehydratace a lačnění.

Rozlišujeme primární a sekundární dnu. V případě primární dny se na vzniku podílí geneticky podmíněné porušení metabolismu kyseliny močové. Sekundární dna-vzniká jako důsledek jiných onemocnění, kdy dochází ke zvýšenému odbourávání buněk (hemolýza, malignity při léčbě zhoubných krevních chorob, lupenka).

Dna se dává do souvislosti s metabolickým syndromem, často se vyskytují i tzv. asociovaná onemocnění hypertenze, obezita, dyslipidémie, ischemická choroba srdeční, porušení glukózové tolerance a ledvinové selhávání.

Záchvat vzniká v noci

Záchvat vzniká často v druhé polovině noci, pacienta vzbudí bolest kloubu, která narůstá. Postižený kloub bolí, je zarudlý, horký, oteklý a ulevuje polévání kloubu studenou vodou. Nejčastěji bývá postižen kořenový kloub palce nohy, dalšími nejčastěji postiženými klouby jsou: kotník, koleno, zápěstí. Akutní dnavý záchvat doprovází horečka, třes, pocení, skleslost.

Provokující faktory dnavého záchvatu jsou: konzumace většího množství jídla a alkoholu, infekce, stres, vliv léků, trauma či chirurgický zákrok. Nefarmakologická opatření: omezit příjem potravin s vysokým obsahem purinů maso (hlavně mladých zvířat, uzené maso, zvěřina), vnitřnosti, plody moře, trvanlivé salámy, luštěniny, silné masové vývary, kakao, čokoláda, silný černý čaj, zrnková káva, houby.

Co se doporučuje?

Doporučuje se celkově snížit příjem bílkovin maso zařadit do jídelníčku 1 x denně, další přísun bílkovin hradit ve formě mléčných výrobků, vhodnou úpravou masa je vaření a dušení ve větším množství vody, v době záchvatů je vhodná bezmasá dieta bez dráždivých druhů koření. Dále se má omezit příjem alkoholu (tvrdý alkohol a pivo).

Doporučuje se redukce váhy snížení váhy při obezitě může významně snížit urikémii a zvýšit exkreci urátů., dále dostatečný příjem tekutin , pravidelné cvičení.

Terapie nesteroidní antirevmatika dávkují se v maximální dávce s poklesem dávky v dalších dnech-indometacín, diklofenak.

Jaké léky použít?

Při záchvatu se používá též kolchicin. Jeho efekt je nejdůležitější při včasném podání na začátku záchvatu. Dále se používají kortikosteroidy(zřídka) prednison. Urikostatika potlačují tvorbu kyseliny močové: Allopurinol (Milurit) urikémie klesá od 4. dne léčby, maximálního účinku je dosaženo během dvou týdnů. Febuxostat je účinnější než allopurinol.

Léčiva alkalizující moč soli kyseliny citrónové, jejich dlouhodobé podávání může zvýšit exkreci kyseliny močové a zabránit urolitiáze.

Cílem terapie je hlavně prevence dnavého záchvatu a zabránění přechodu do chronického stadia.

Pharm. Dr. Darina Šrolová

Každé úterý od 13 do 15:30 hod. funguje konzultační poradenství v lékárně U svaté Terezie, Tyršova 866, Náchod, tel. 491420306. Dotazy týkající se užívání léků a zdravotních potíží posílejte na e-mail: lekarna.usvateterezie@lloyds.cz

Autor: Redakce

25.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Legendární kapela Buty.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Ilustrační foto

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Na Černé hoře byl nejrychleji Krunka

Nové Město nad Metují - Přesně 114 závodníků si nenechalo ujít 33. ročník Běhu Janské Lázně – Černá hora. Příjemné počasí je netrápilo, o ideální běžecké podmínky se však nejednalo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení