VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékařům se ulevilo, mohou se soustředit na jiné věci

Náchod /ROZHOVOR/– Minulý týden se Miloslav Matoušek v Praze zúčastnil setkání regionálních zástupců Lékařských odborových klubů, kde se debatovalo o návrhu ministra zdravotnictví. Lékařští odboráři odsouhlasili memorandum, které jim předložil ministr zdravotnictví Leoš Heger a vedení LOK.

22.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ota Bartovský

Jak jste vnímal to klíčové jednání vy, vaším pohledem? V čem byly mezi přítomnými rozpory?
Jednání předcházelo zveřejnění memoranda. Před sněměm proběhlo jednání lékařů nemocnice Náchod. Zde jsme memorandum projednali a já odjížděl na sněm LOKu s určeným mandátem. O memorandu na celostátní úrovni byla diskuse, řešila se otázka jednotlivých bodů, garancí. Nakonec text memoranda v plném znění byl přijat. Poměr byl , jak bylo uvedeno asi 2/3 hlasů pro.

Jaký byl váš následujícíden po návratu z Prahy. Co vás z titulu předsedy místní organizace LOK čekalo? Svolal jste lékaře a oznámil jim výsledek? A jak reagovalo vedení nemocnice?
Den začínal stejně, vizitou na oddělení. Na hlášení jsem informoval lékaře našeho oddělení o dohodě. Poté jsem navštívil ředitele a informoval jsem ho o dohodě a procedurálních věcech spojených se stažením výpovědí. Lékaře jsem oslovil prostřednictvím mailové pošty a další osobně. Co se týká reakcí, ty byly dané i naším rozhodnutím za nemocnici,vesměs pozitivní. Bylo znát, že lékařům se ulevilo, a nyní se můžeme soustředit na jiné věci.

Co tato dohoda bude znamenat v praxi – jaké kroky nyní budou muset nastat, aby dohod vešla v platnost a lékaři stáhli své výpovědi?
To vyplývá z textu memoranda, jež bylo podepsáno předsedou LOK-SČL MUDr. Martinem Engelem a panem ministrem Leošem Hegerem. Předseda poté vyzval lékaře k ukončení protestů a stažení výpovědí. Vláda by následně měla memorandum schválit, stejně i tarifní tabulky.

Jaká je aktuální situace v Náchodské nemocnici – stáhnou výpovědi všichni lékaři nebo někdo je třeba už skálopevně přesvědčen, že končí a půjde jinou cestou?
Vedení nemocnice nám umožňuje návrat zpět. Vzhledem k výsledku dohody a i určité vyplývající vizi nevím o žádném lékaři, který by zvažoval jinou cestu.

Mohl byste v retrospektivním ohlédnutí okomentovat události posledních měsíců vaším pohledem?
Akce „Děkujeme, odcházíme“ byla vyhlášena 18. března 2010. Zpočátku to byly jen krátké diskuse, bez nějakého konkrétního závěru. Během září a začátku kampaně se začínali jednotlivci postupně rozhodovat. Nakonec jsme za nemocnici Náchod podali 56 výpovědí z důvodů uvedených ve výzvě.
Náš protest byl bagatelizován, během ledna nás ne zcela připravené zastihla mediální kampaň, velice negativní reakce, které nás ale v důsledku spíše stmelovaly. Jednání na celostátní úrovni příliš nepokračovala, ale ve shodě s ostatními lékaři jsme byli odhodláni vydržet.
Dohoda je pro všechny z nás úleva, je to kompromis z obou dvou stran. Z naší strany je stále jakýsi imperativ poskytovat nadále péči a udržet nemocnici. Dává nám i výhled do budoucna, který si budeme muset střežit.

Během kampaně se otevřely problémy v nemocničním zdravotnictví i širší veřejnosti. „Hodinová mzda nastupujícího lékaře je cca 100 až 110 korun, mzda plně vzdělaného lékaře je 180 korun/hod. Je tu množství přesčasové práce, kterou je obcházen zákoník práce a tím zabezpečena nepřetržitá lékařské péče 24 hodin denně,“ uvedl Miloslav Matoušek jen některé případy o nichž lidé mimo zdravotnictví neměli tušení

Autor: Jiří Špreňar

22.2.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení