VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékařům se ulevilo, mohou se soustředit na jiné věci

Náchod /ROZHOVOR/– Minulý týden se Miloslav Matoušek v Praze zúčastnil setkání regionálních zástupců Lékařských odborových klubů, kde se debatovalo o návrhu ministra zdravotnictví. Lékařští odboráři odsouhlasili memorandum, které jim předložil ministr zdravotnictví Leoš Heger a vedení LOK.

22.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ota Bartovský

Jak jste vnímal to klíčové jednání vy, vaším pohledem? V čem byly mezi přítomnými rozpory?
Jednání předcházelo zveřejnění memoranda. Před sněměm proběhlo jednání lékařů nemocnice Náchod. Zde jsme memorandum projednali a já odjížděl na sněm LOKu s určeným mandátem. O memorandu na celostátní úrovni byla diskuse, řešila se otázka jednotlivých bodů, garancí. Nakonec text memoranda v plném znění byl přijat. Poměr byl , jak bylo uvedeno asi 2/3 hlasů pro.

Jaký byl váš následujícíden po návratu z Prahy. Co vás z titulu předsedy místní organizace LOK čekalo? Svolal jste lékaře a oznámil jim výsledek? A jak reagovalo vedení nemocnice?
Den začínal stejně, vizitou na oddělení. Na hlášení jsem informoval lékaře našeho oddělení o dohodě. Poté jsem navštívil ředitele a informoval jsem ho o dohodě a procedurálních věcech spojených se stažením výpovědí. Lékaře jsem oslovil prostřednictvím mailové pošty a další osobně. Co se týká reakcí, ty byly dané i naším rozhodnutím za nemocnici,vesměs pozitivní. Bylo znát, že lékařům se ulevilo, a nyní se můžeme soustředit na jiné věci.

Co tato dohoda bude znamenat v praxi – jaké kroky nyní budou muset nastat, aby dohod vešla v platnost a lékaři stáhli své výpovědi?
To vyplývá z textu memoranda, jež bylo podepsáno předsedou LOK-SČL MUDr. Martinem Engelem a panem ministrem Leošem Hegerem. Předseda poté vyzval lékaře k ukončení protestů a stažení výpovědí. Vláda by následně měla memorandum schválit, stejně i tarifní tabulky.

Jaká je aktuální situace v Náchodské nemocnici – stáhnou výpovědi všichni lékaři nebo někdo je třeba už skálopevně přesvědčen, že končí a půjde jinou cestou?
Vedení nemocnice nám umožňuje návrat zpět. Vzhledem k výsledku dohody a i určité vyplývající vizi nevím o žádném lékaři, který by zvažoval jinou cestu.

Mohl byste v retrospektivním ohlédnutí okomentovat události posledních měsíců vaším pohledem?
Akce „Děkujeme, odcházíme“ byla vyhlášena 18. března 2010. Zpočátku to byly jen krátké diskuse, bez nějakého konkrétního závěru. Během září a začátku kampaně se začínali jednotlivci postupně rozhodovat. Nakonec jsme za nemocnici Náchod podali 56 výpovědí z důvodů uvedených ve výzvě.
Náš protest byl bagatelizován, během ledna nás ne zcela připravené zastihla mediální kampaň, velice negativní reakce, které nás ale v důsledku spíše stmelovaly. Jednání na celostátní úrovni příliš nepokračovala, ale ve shodě s ostatními lékaři jsme byli odhodláni vydržet.
Dohoda je pro všechny z nás úleva, je to kompromis z obou dvou stran. Z naší strany je stále jakýsi imperativ poskytovat nadále péči a udržet nemocnici. Dává nám i výhled do budoucna, který si budeme muset střežit.

Během kampaně se otevřely problémy v nemocničním zdravotnictví i širší veřejnosti. „Hodinová mzda nastupujícího lékaře je cca 100 až 110 korun, mzda plně vzdělaného lékaře je 180 korun/hod. Je tu množství přesčasové práce, kterou je obcházen zákoník práce a tím zabezpečena nepřetržitá lékařské péče 24 hodin denně,“ uvedl Miloslav Matoušek jen některé případy o nichž lidé mimo zdravotnictví neměli tušení

Autor: Jiří Špreňar

22.2.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šaty z výstavy si přivlastnili tři místní mladíci ve věku 25, 17 a 15 let. Když se z médií dozvěděli, že to není obyčejné oblečení, ale drahé artefakty s uměleckou krajkou, raději je vložili do igelitové tašky a vrátili.
5

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Ilustrační foto.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Sokolovna nasála skvělou atmosféru s Masajem, vybralo se přes 57 tisíc

Česká Skalice /FOTO/ - Fenomén. Tak by se dal směle označit charitativní festival Nasajem s Masajem, který minulou sobotu v sokolovně vstoupil do osmého ročníku.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Šest gólových zápisů provodovského Hlavy

Náchodsko - Stoprocentní úspěšnost zaznamenali ve víkendových zápasech fotbalové I. B třídy regionální zástupci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení