VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Levné pracovní síly nemají jiné možnosti

Katar /NÁŠ ČLOVĚK V CIZINĚ/ - Zdravím všechny čtenáře Náchodského deníku a zvláště ty, kteří čtou mé články o životě v arabských zemích. Dnes mi to nedá a musím reagovat na dopis, který obdržela redakce novin od manželů z Jaroměře. Pravidelně čtou má vyprávění a zdá se jim, že píši pouze o bohatství a moci Arabů a nevěnuji žádnou pozornost nižší vrstvě a přistěhovalcům, tedy levným pracovním silám.

7.4.2013
SDÍLEJ:

FYZIOTERAPEUTKA Markéta Klemmová se svými kolegy. Ten vpravo je řidič, ostatní se starají o pořádek, pomáhají klientům z aut na vozík, perou, žehlí a opravuji vše, co je na klinice potřeba. Foto: Archiv M. Klemmové

Tak tedy budu mluvit konkrétně o Kataru a pokusím se vám vysvětlit, jak to tu funguje. Pokud se člověk narodí jako Katařan, má vyhráno. A to doslova. Katařanů je velice málo a stát je v současné době jedním z nejbohatších světa. Proto velice podporuje své občany. Poskytuje jim zdarma zdravotní péči i vzdělání.

Pokud chtějí navštěvovat soukromá zařízení, platí si péči a vzdělání sami, ale dostávají finanční příspěvky. Když má Katařan zdravotní potíže a rozhodne se jet do Čech na měsíční rehabilitační pobyt, vláda mu to uhradí v případě, že uzná, že je to opravdu nutné. A většinou to nutné je.

Když dostudují, stát se jim postará o pracovní místo ve státním sektoru, což je velice dobře placené. V době studia jsou také finančně podporováni a ti, kteří jsou z významnějších kmenů jsou podporováni celoživotně. Výše příjmu stanoví ministr financí vzhledem k postavení občana v kmenu. V Kataru je několik originálních kmenů, například Al-Thani, Kuwari a další. Každý kmen má několik větví a běžně se stává, že se lidé nesoucí stejná příjmení ani neznají. Plat se pohybuje okolo 20 až 50 tisíců QAR, což je v přepočtu 100 až 250 tisíc korun. Proto mnoho z Arabů nemusí ani pracovat a jen si užívají života.

Manželé dostávají zdarma pozemky, častokrát i s vilami. Banky Katařanům poskytují bezúročné půjčky na auta a na nějaké soukromé podnikání. To je ve zkratce vysvětlení, proč jsou všichni Katařané celkem za vodou. Mnozí z nich ještě pracují, takže mají další příjem a opravdu finančně netrpí.

Pak jsou tu všichni ostatní přistěhovalci. Westerni, mezi které se řadíme i my, jsou tu uznávaní a zastávají vysoké pozice ve všech odvětvích. Asijské, indické a další národy spadají do skupiny levné pracovní síly. Ne všichni samozřejmě. Uvidíte tu Inda vlastnícího benzinovou pumpu, nákupní centrum a také Filipínce v manažerských pozicích. Ale obecně platí, že na stavbách ve velice krutých podmínkách pracují Pákistánci, Indové a další národy ze zemí třetího světa. Pracují za velice nízkou mzdu, ale pro ně je to i tak cesta jak uživit svoji rodinu a nemají jinou možnost, než to vydržet.

Pokračování až zase příště.

Markéta Klemmová

Autor: Redakce

7.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Silnice mezi Chvalčí a Adršpachem

Závora zůstane. Když bude hezky, otevře se

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

Česká Skalice - Je znám brilantními portréty, což je jeho hlavní malířské teritorium. Nevyhýbá se ale ani figurám či zátiší. Jeho tvorba je živočišná a rozmanitá. O tom svědčí také abstrahující krajiny, které nyní představuje v českoskalické Galerii Luxfer na své výstavě Heatwave in Sydney (Vlna veder v Sydney).

Přes čáru jezdí načerno, cestu si zpevnili značkami

Machov - Ze značky Zákaz vjezdu ani z upozornění, že průjezd obcí je uzavřen, si řidiči, kteří z české nebo polské strany překonávají v Machovské Lhotě státní hranici, nic nedělají. Značka není zeď, která by je nepustila dál. Stejně tak zeď není ani hromada hlíny, která měla průjezdu po rekonstruované silnici zabránit.

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Náchodsko - První kolo TIP ligy Náchodského deníku si připravilo pro své hráče nejedno překvapení, což se také odrazilo na bodových ziscích jednotlivých soutěžících.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení