VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidem chybí obchvat Náchoda. Blokádou dnes zbrzdí cestu

Náchod - Vadí jim tisíce automobilů projíždějících městem denně, nepřiměřený hluk, vibrace od nákladních vozů, velká koncentrace zplodin. Lidé nespokojení s tím, že samotným centrem Náchoda se dennodenně táhnou šňůry aut včetně mezinárodní dopravy směr Polsko, dnes 19. září proto zablokují dopravu na hlavním tahu napříč městem.

19.9.2014 3
SDÍLEJ:

Kolony aut v Pražské ulici v Náchodě.Foto: Deník/ Regina Hellová

Chtějí upozornit nejen na svou nespokojenost a činnost občanského sdružení Obchvat Náchoda, ale také na to, že obchvat, který by městu ulevil, se připravuje už 17 let a stále je v nedohlednu. Nyní se čeká na to, až jeho trasa bude moci dál pokračovat v projednávání v rámci územního řízení.

Kdo může, měl by se kvůli blokádě Náchodu dnes odpoledne vyhnout. Ta sice začne v 15:30 hodin a potrvá „pouze" dvacet minut, přesto se dá čekat zdržení podstatně delší. Kolony se ve špičce, zvlášť v pátek, většinou v Náchodě tvoří už tak. Po skončení blokády, která bude probíhat na jedné z nejfrekventovanějších křižovatek na kruhovém objezdu U Slávie, bude pak zřejmě ještě chvíli trvat, než se vytvořené kolony rozmělní.

Protestující chtějí chodit po přechodech okolo kruhového objezdu a znemožnit tak vozidlům průjezd. Občanské sdružení už v minulosti takto dopravu zablokovalo čtyřikrát.

„V tomto můžeme říci, že jsme profesionálové," řekl Jan Chaloupka, předseda sdružení. Blokáda byla podle něj řádně oznámena jak policii, tak dalším složkám a organizacím. Co si od akce její organizátoři slibují? „Sedmnáct let je dlouhá doba a kdybychom se neozvali, nic se nikam nepohne," míní Chaloupka. Souvislost s blížícími se komunálními volbami v pondělí na tiskové konferenci organizátoři odmítli, prý je datum blokády jen náhoda.

Lidé požadující obchvat upozorňují například na aktivity ekologických sdružení a některých lidí, kteří se k navrhované trase obchvatu neustále odvolávají. Několik jedinců, z nichž někteří u trasy ani nežijí, mají podle nich s odvoláními větší moc než tisíce lidí, kteří obchvat požadují.

Nespokojení s dopravou též upozorňují, že byť se provedla určitá dopravní opatření ve městě, která dopravě trochu ulevila, automobily z něj nezmizely a lidé se dál dusí.

„Náklaďáky po Pražské ulici hlučí dál a výfukové plyny nezmizely. Jen zmizely údaje o jejich měření. Asi se radši nezveřejňují, nebo ještě lépe neprovádějí. Poslední měření, které bylo zveřejněno, bylo z 25. února 2010," uvedl František Rázl, místopředseda sdružení Obchvat Náchoda. Měření podle něj prováděl Zdravotní ústav Hradec Králové a Rázl z jeho zprávy cituje: „Bylo naměřeno velmi vysoké překročení emisí z dopravy. Polétavý prach s normou ročního průměru 40milig./m-3 byl v hodinovém průměru naměřen 50milg./m-3. Benzo(a)pyren s limitem 1milg./m-3 byl překročen čtyřnásobně. U oxidu dusíku nalezené hodnoty vysoce překračují hodnotu 1 a svědčí o velmi výrazné zátěži ovzduší emisemi z dopravních zdrojů." Rázl připomíná, že polétavý prach a benzo(a)pyren jsou prokázány jako rakovinotvorné látky, což je dlouhodobě známé. Dodává, že dalšími negativními vlivy z přetížené dopravy je třeba chvění a vibrace v okolních budovách.

„Hluk se sice odstranil novými okny, ale větrat se musí. V létě také nelze mít stále zavřeno. Ven z domu také obyvatelé této ulice musí vyjít," odkazuje Rázl na zdraví obyvatel, žijících podél mezinárodní komunikace. Podle něj by měla probíhat pravidelná měření ovzduší, vibrací a hluku na kritických místech, jejichž výsledky by měly bát zveřejňovány, a to i v místním tisku, aby obyvatelé Pražské či Běloveské ulice věděli, co dýchají a v čem žijí.

Nákladní a osobní tranzitní doprava by se podle řady obyvatel zkrátka měla vymístit jinam mimo město, tak jak to udělali třeba v České Skalici.

BLOKÁDA DOPRAVY V NÁCHODĚ

• Celá akce začne v pátek v 15 hodin u klíčové křižovatky u hotelu Slávie přímo v centru města. Trochu netradičně je nejprve připraven půlhodinový kulturní program. Podle organizátorů mají vystoupit mistryně světa v mažoretkovém sportu náchodské mažoretky Mona, své umění předvede kouzelník, který rozdá i pár balónků, zahraje i flašinetář.

• Mezitím organizátoři seznámíme přítomné s aktuální situací při prosazování stavby obchvatu a s jakými těžkostmi se obchvat během jeho schvalování potýká.

• Samotná dvacetiminutová blokáda začne v 15:30 hodin.

• Kolik lidí přijde, to se uvidí, dají se ale čekat desítky účastníků.

• Pořádně obrnit nervy by si měli řidiči, neboť ty zřejmě v páteční špičce čeká velmi dlouhé postávání v kolonách. Šoféři by proto možná udělali nejlíp, kdyby se městu odpoledne vyhnuli.

Autor: Pavel Bednář

19.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení