VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidí bez práce za měsíc ubylo, ale jen o osmnáct

Náchodsko – V průběhu letošního října došlo v okrese Náchod oproti předchozímu měsíci ke snížení počtu dosažitelných nezaměstnaných o 18. Z původních 4056 na 4038, což představuje snížení o 0,4%.

12.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Jan Handrejch

Míra registrované nezaměstnanosti dosáhla k 31. říjnu na Náchodsku hodnoty 7,2 procenta, to je stejná hodnota jako v předchozím období. K 31. říjnu roku předchozího se přitom jednalo o hodnotu méně než poloviční – 3,4 procenta.

Podle informace ředitele Úřadu práce v Náchodě Michala Pejskara se podle údajů statistického zpravodaje MPSV ČR okres Náchod ve srovnání 77 úřadů práce zařadil na 17. místo s nejnižší mírou nezaměstnanosti v rámci ČR. V kraji je v míře nezaměstnanosti Náchodsko na 3. místě. Během října se na ÚP nově přihlásilo 633 osob. Absolventů škol se zaevidovalo 35 – o 135 méně než v září (170). „Největší počet nově příchozích tvořily osoby po ukončení pracovního poměru u zaměstnavatele. Jednalo se ve velké míře o pracovníky kvalifikovaných dělnických profesí, hlavně z odvětví kovovýroby a strojírenství,“ uvádí Hana Sedloňová z oddělení trhu práce a kontroly Úřadu práce v Náchodě.

Aktuální čísla z Úřadu práce Náchod

Další početnou skupinu tvořili pomocní a nekvalifikovaní pracovníci a dále techničtí a administrativní pracovníci. Po ukončení samostatné výdělečné činnosti zahájilo evidenci 51 uchazečů. Po ukončení osobní péče o dítě nebo osobu závislou se v říjnu zaevidovalo 28 uchazečů.

Vyřazeno bylo celkem 658 uchazečů. Z nich 423 bylo umístěno do nového zaměstnání. V největší míře se jednalo o pracovníky kvalifikovaných dělnických profesí, dále pak o technické a administrativní pracovníky.

Počet vyřazených uchazečů pro nespolupráci s úřadem práce a maření součinnosti dosáhl hodnoty 92 osob. Oblastí s nejvyšší mírou nezaměstnanosti z deseti spádových oblastí okresu (interní členění ÚP) byla k 31.10.2009 oblast Broumov, kde míra nezaměstnanosti činila 9,5% (o 2,3% vyšší než celookresní údaj a o 1,0% vyšší než údaj za celou ČR). Oblastí s druhou nejvyšší mírou nezaměstnanosti 7,9% byla oblast Teplice nad Metují.
Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti ze všech 78 obcí okresu zaznamenalo 27 z nich. Naopak relativní snížení nezaměstnanosti zaznamenalo 38 obcí. U dalších 13 obcí nedošlo oproti minulému měsíci k pohybu.

Během měsíce října nastoupilo celkem 29 uchazečů a zájemců na rekvalifikace. Jednalo se zejména o kurzy základy podnikání, kuchař, obsluha motorové pily a pracovník sociální péče.

Dalších 98 klientů zahájilo poradenskou činnost zaměřenou zejména na pracovní diagnostiku. Jedna klientka zahájila pracovní rehabilitaci. Dále bylo schváleno 38 nových žádostí zaměstnavatelů o příspěvek z projektu „Vzdělávejte se!“ celkově za cca 1,8 miliónu korun.

Z hlediska vzdělanostní struktury byl nejvyšší podíl vyučených uchazečů o zaměstnání 1770 (42,3%) a dále uchazečů se základním vzděláním 1092 (26,1%).

Vysokoškolsky vzdělaných uchazečů bylo celkem 113 (2,7%). Z hlediska struktury podle zaměstnání činila opět nejvyšší podíl z celkového počtu evidovaných uchazečů kategorie pomocných a nekvalifikovaných pracovníků 1295 (30,9%), dále se jednalo o řemeslníky a kvalifikované výrobce včetně obsluhy strojů a zařízení 954 (22,8%). Další početnou skupinou byli techničtí a administrativní pracovníci 900 (21,5%) a provozní pracovníci ve službách a obchodě 650 (15,5%).

JIŘÍ ŘEZNÍK

Autor: Otakar Řeboun

12.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení