VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lístky k referendu budou až ve volebních místnostech

Náchod - Už v sobotu 22. listopadu se v Náchodě uskuteční referendum ohledně areálu někdejší textilky Tepna. O čem budou náchodští občané v referendu vlastně rozhodovat?

21.11.2014
SDÍLEJ:

Místo po zbourané textilce Tepně.Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Členové přípravného výboru pro konání referenda z řad odpůrců supermarketu připravili dvě otázky. První se ptá obyvatel, zda souhlasí s tím, aby město Náchod v areálu bývalé Tepny odkoupilo všechny pozemky, a to maximálně za cenu v místě a čase obvyklou s tím, že tuto cenu stanoví nezávislý certifikovaný odhadce, na kterém se shodne prodávající i kupující strana.

Ve druhé otázce se mají lidé vyjádřit, zda souhlasí s tím, aby město Náchod v areálu bývalé Tepny trvalo v územním řízení na dodržení stávajícího územního plánu a jeho souhrnné průvodní zprávy, zejména na smíšeném rázu území a blokové zástavbě s tradičním systémem ulic.

„Otázky možná znějí poněkud složitě. Je to dáno tím, že nám je pomáhali formulovat právníci tak, aby z nich pro představitele Města vyplýval jednoznačný závazek. Jejich smysl je ale velmi jednoduchý. První je otázka, zda má město areál Tepny odkoupit. Druhá pak směřuje k tomu, zda se má dodržet územní plán, který zde předpokládá úplně jiný typ zástavby, než obří, jednopodlažní hypermarket s ještě větším asfaltovým parkovištěm kolem," tvrdí člen přípravného výboru, zastupitel Jan Ježek.

Oprávněnou osobou, která může hlasovat v místním referendu je každý, kdo má právo volit do zastupitelstva obce. „Jedná se tedy o voliče, který má trvalý pobyt na území města Náchod, dosáhl alespoň v den voleb osmnácti let a nenastala u něj překážka ve výkonu volebního práva," uvedla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Hlasovací lístky obdrží voliči v den konání referenda přímo ve volebních místnostech. Hlasování proběhne ve stejných volebních místnostech jako při ostatních volbách.

„Hlasovací lístek obsahuje dvě otázky, o kterých se bude rozhodovat. Pod každou otázkou je v levé polovině hlasovacího lístku uvedeno slovo „ano " a v pravé polovině hlasovacího lístku je uvedeno slovo „ne". Vedle každého z těchto slov je rámeček. Hlasuje se označením křížkem v příslušném rámečku. K jiným úpravám hlasovacího lístku se nepřihlíží. Volič může označit i pouze jednu odpověď a hlasovat tedy pouze o jedné otázce ze dvou položených. I v tomto případě se jedná o platný hlas," popsala Nina Adlof.

I v případě hlasování v referendu je nutné, aby voliči měli s sebou nezbytné doklady prokazující totožnost, ať už občanský průkaz, cestovní pas nebo průkaz o povolení k pobytu. Bez nich komise nebude moci umožnit hlasování.

Autor: Pavel Bednář

21.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení