VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lumpárny okolo kontejnerů už mají na mušce

Hronov /FOTOGALERIE/ - Město se neustále potýká s nepořádkem a ukládáním nevhodného odpadu u kontejnerů na tříděný odpad. Na většině míst probíhá vše bez větších problémů, ale jsou lokality, které někteří spoluobčané vyžívají na odložení komunálního odpadu z domácnosti.

19.2.2013
SDÍLEJ:

PROBLEMATICKÁ STANOVIŠTĚ kontejnerů na tříděný odpad jsou také u zimního stadionu.Foto: DENÍK/ Jiří Mach

Nebo do kontejnerů odkládají věci, které tam nepatří, a při naplnění kontejnerů odhazují vše nepotřebné po okolí. V Hronově se jedná především o tři stanoviště, a to u zimního stadionu, na takzvané Černé cestě a na křižovatce u nádraží.

„Ve městě se několik občanů věnuje nelegálnímu rozebírání automobilů a věci, které už nepotřebují, nepodaří se jim je prodat či jinak zpeněžit, odloží do kontejnerů nebo k nim. V případě legální ekologické likvidace by takový nepotřebný materiál museli odevzdat na příslušné místo a samozřejmě za to zaplatit. Tímto jednáním vznikají městu další náklady navíc, jelikož technické služby musejí, někdy i několikrát do týdne, tyto kontejnery vytřídit, jejich okolí uklidit a odpad odvézt na určené místo," stěžuje si hronovská starostka Hana Nedvědová.

Kroutí hlavou nad tím, že u kontejnerů končí také odpad, který je běžně možné bezplatně odložit do sběrného dvora. To je však zřejmě zapříčiněno leností.

Jsou však i opačné případy, kdy někteří občané kontejnery rabují za účelem alespoň malého zisku. „Jsou vybírány kontejnery na papír a následně obsah odvezen a prodán do sběrných surovin. Pokud ale nikoho nechytneme přímo při činu, je to neřešitelné," dodává starostka.

Opatření na problematických stanovištích se dělají neustále, ale situace stále není ideální. „V současné době se na tyto vytipované lokality intenzivně zaměřují nejen městští, ale i státní policisté. Díky tomu se podařilo už pár pachatelů odhalit a pokutovat je. Problémem je, že lidé žijící v okolí nechtějí spolupracovat a hříšníky nenahlásí. Očití svědci uvádějí, že mají obavy z toho, aby se jim tito pachatelé následně nemstili a neohrožovali jejich rodiny. Na řešení tohoto problému se stále pracuje. Na Černé cestě je už nainstalován kamerový systém, který situaci na tomto místě podstatně zlepšil," informuje starostka.

V současné době připravuje město další opatření. Sloužit bude nejen k zajištění pořádku u kontejnerů, ale i k větší ochraně majetku města a bezpečnosti obyvatel ve vytipovaných problematických lokalitách.

„Nyní jednáme s agenturou, která monitorovací a zabezpečovací systémy provozuje. Ta společně s městskou policií a odborem majetku města vytipovává lokality, které by bylo vhodné zabezpečit jak k udržení pořádku, tak i k zajištění bezpečnosti obyvatel a ochraně majetku města" sděluje k připravovaným opatřením starostka.

Na cíle zaměří kamery

Jednou z nejvážnějších lokalit je zejména park Aloise Jiráska, kde je nejvíce poškozován majetek města a občané si v těchto místech stěžují na bezpečnost. S kamerovým systémem je počítáno také na náměstí, kde jsou všechny instalace už připraveny a zbývá pouze zavěsit kamery. Všechna data z nich by se ukládala na záznamový systém a v případě nějakého prohřešku by nebyl problém čas, místo a pachatele zpětně odhalit a usvědčit.

„Město nemá k dispozici tolik strážníků, aby bylo možné zajistit nepřetržité sledování prostorů u monitorů. Po celkovém vyhodnocení vypíšeme výběrové řízení a v závislosti na finančních prostředcích budeme jednotlivá opatření uskutečňovat. V případě, že by bylo zapotřebí vyšší částky, by se jednotlivé projekty řešily na etapy a upřednostňovala by se nejvíce problematická místa," dodává Nedvědová.

S častým nájezdem vandalů a zlodějů kovů a dalších dále zpeněžitelných surovin se potýkalo město dokonce i ve sběrném dvoře. Tam už se podařilo problém zcela odstranit.

„S problémy ve sběrném dvoře jsme se potýkali poměrně často. Na základě toho jsme podali žádost na podporu projektu na hlídání sběrného dvora. V celém prostoru se nainstalovaly kamery a od té doby nebyl zaznamenán žádný prohřešek," poznamenává starostka.

„S financováním kamerového systému ve sběrném dvoře nám pomohla společnost Asekol, která se zabývá sběrem elektroodpadu, především televizorů a monitorů. V rámci jejich projektu na podporu sběru nám kromě instalace jejich kontejneru na odpad nabídli také finanční podporu na kamerový systém. Přispěli též na zpevnění části plochy ve sběrném dvoře, kde je jejich kontejner umístěn," doplňuje Jiří Genrt, referent životního prostředí z majetkového odboru města.

U kontejnerů, kde k hromadění i dalšího odpadu dochází, je podle starostky na druhou stranu alespoň jedno pozitivum: „Tento odpad se soustředí na jednom místě a nekončí pohozený někde v příkopu a nebo po lese. Nevznikají tak černé skládky v přírodě, jejichž likvidace by byla daleko náročnější," dodala starostka.

Kde je hledat?

V katastru města a přilehlých obcích je rozmístěno dvacet šest stanovišť určených pro ukládání tříděného odpadu, kde mohou občané odkládat plast, papír, sklo a na některých místech i drobné elektrospotřebiče. Tím uleví vlastním popelnicím na směsný odpad, k dispozici je i sběrný dvůr v objektu technických služeb, kde je možné odložit další nepotřebné věci, pro které nejsou kontejnery určeny.

Autor: Jiří Mach

19.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení