VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lůžkové ARO zachraňuje životy už 20 let

Náchod - Právě dnes je tomu dvacet let, kdy v náchodské oblastní nemocnici slavnostně otevřeli lůžkové anesteziologicko resuscitační oddělení (ARO).

10.6.2016
SDÍLEJ:

ARO v Oblastní nemocnici Náchod.Foto: archiv nemocnice

Tato lůžková část poskytuje intenzivní péči nejvyššího stupně. Mnozí pacienti jsou často v kritickém stavu po rozsáhlých operacích, které může provázet selhání základních životních funkcí. Další pacienti se na oddělení dostávají v bezprostředním ohrožení života přímo z terénu. Přiváží je zdravotnická záchranná služba.

Oddělení se může chlubit nejmodernější technikou. Ke sledování pacientů slouží špičkové přístroje v hodnotě kolem l,5 milionu korun za kus. Operace a tím i anestezie se posouvá stále více k nižším i vyšším věkovým skupinám. „Není vzácností plánovaný operační výkon u pacienta s věkovou hranicí devadesát a více let. To vše klade stále vyšší nároky na kvalitní zajištění průběhu anestezie, ale také na pooperační péči," říká primář oddělení Antonín Housa.

Celkový počet anestezií za rok je v náchodské nemocnici přes pět tisíc. Zajímavostí je, že z tohoto počtu více než tisíc výkonů trvalo déle než dvě hodiny.

Téměř jednu třetinu z celkového počtu tvořili pacienti s věkovou hranicí nad 65 let.

Náchodské ARO zajišťuje celkovou anesteziologickou péči tedy plánované i akutní operační výkony, krátkodobé uspání pacienta analgosedace, při kterých se jen lehce tlumí vědomí.

„Oddělení zabezpečuje také neodkladné resuscitace v areálu nemocnice a poskytuje komplexní resuscitační péči, tedy intenzivní péči nejvyššího stupně na lůžkovém oddělení, kde pacienti podstupují celkovou podporu selhávajících orgánových funkcí, především podporu krevního oběhu, dýchání, ledvin a metabolismu a léčebné hypotermie," vysvětluje Antonín Housa.

Do konce roku 2003 oddělení poskytovalo také neodkladnou resuscitační péči prostřednictvím Záchranné služby.

ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

Záchranná služba v Náchodě prošla podle Antonína Housy, tak jako všude v České republice, určitým vývojem. „Začínali jsme tuto novou službu pod anesteziologicko resuscitačním oddělením s malými zkušenostmi a s nedostatečným přístrojovým, prostorovým a vozovým vybavením, spíše s nadšením pro novou věc," vzpomíná primář a dodává, že během let došlo v mnoha ohledech k velkému posunu vpřed a tím i ke zkrácení dojezdu k pacientovi, což je jeden z rozhodujících faktorů pro přežití pacientů v kritickém stavu.

Výstavbou nového pavilónu získalo ARO dostatečné prostorové zázemí, ať už garáže, skladové prostory, místnosti pro lékaře, setry a řidiče.

Záchranná služba v Náchodě jako jedna z mála prý nemusela řadu let řešit prostorové a hlavně personální problémy a vzhledem k její návaznosti na anesteziologicko resuscitační oddělení byla zajištěna široká vzdělanost lékařů, sester, řidičů a tím byla poskytována neodkladná péče na vysoké úrovni.

„Proto pro nás bylo naprosto nepochopitelné, že na základě rozhodnutí krajského úřadu a vedení územního střediska Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Královéhradeckého kraje došlo k 1. listopadu 2003 k vyčlenění výjezdové skupiny ZZS z organizační struktury Oblastní nemocnice Náchod," konstatuje primář.

ANESTEZIOLOGICKÁ PÉČE

Podle Antonína Housy každá anestezie a operace může svým způsobem ohrozit život pacienta. Dle mezinárodní statistiky připadá jedno úmrtí na deset tisíc podaných anestezií. Proto je pacient před operačním výkonem vyšetřený lékařem specialistou anesteziologem, který na podkladě vyšetření a po dohodě s pacientem stanoví nejvhodnější a nejbezpečnější způsob uspání pacienta," popisuje primář a upřesňuje, že už šestým rokem se tato vyšetření uskutečňují převážně v ambulanci anestezie.

Během uspání je pacient trvale monitorovaný a sledovaný. Zatímco dříve ke sledování pacienta sloužily pouze smysly anesteziologa zrak, sluch, hmat, dnes to jsou především přístroje, které monitorují i ty nejdrobnější změny fyziologických funkcí.

RESUSCITAČNÍ PÉČE

Resuscitační péče je zajištěná u pacientů, u kterých dochází nebo došlo k selhání jedné nebo více základních životních funkcí. Od roku 1996 jim slouží šest lůžek.

Přijímáni jsou pacienti ze všech oddělení nemocnice, operačních sálů, ambulantních zdravotnických zařízení i z terénu. Proto zde jsou hospitalizováni nemocní nejrůznějších diagnóz. Od pacientů po rozsáhlých operačních výkonech přes otravy, poruchy vnitřního prostředí, závažná poranění především hlavy a hrudníku, bezvědomí nejrůznějších příčin, těžké stavy astmatické, epileptické až po nemocné, kteří museli být oživováni, a to jak v terénu, tak na nemocničním lůžku.

„Na resuscitačním oddělení pacienty sledují monitorovací systémy, které informují o aktuálním zdravotním stavu a v případě komplikací samy spustí alarm. V bezprostřední blízkosti lůžka nemocného je po celých 24 hodin přítomna zdravotní setra a lékař. Jejich práce, přestože je v pěkném a špičkově technicky vybaveném pracovišti, je nesmírně fyzicky a psychicky náročná," připomíná primář.

Od otevření lůžkového oddělení bylo na tomto oddělení hospitalizováno přibližně kolem třech a půl tisíc pacientů v kritickém stavu, někteří po dobu dvou, tří i více měsíců.

Přístrojové vybavení oddělení je nesmírně složité a nákladné. Vybavení jednoho lůžka se pohybuje kolem třech milionů korun. Během celých 20 let se podařilo ARO vybavit mnoha důležitými přístroji v řádech milionů korun.

Drahá je ale i léčba pacientů. Antonín Housa vyčíslil, že například náklady na pacienta přijatého po tonutí s rozvojem ARD syndromu (akutní postižení plicní tkáně) činí první den hospitalizace 66 tisíc, druhý den 63 tisíc a třetí den 60 tisíc korun.

„Jak ve světovém, tak i v našem měřítku neustále rostou materiální a lékové náklady na léčení pacientů v intenzivní péči. V současné době paušálních plateb zdravotními pojišťovnami nabývá tento problém zvláštní důležitosti," podotýká primář, který si velmi cení práce všech sestřiček a lékařů, jejichž zásluhou se daří zachraňovat mnoho lidských životů.

Autor: Regina Hellová

10.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení