VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Machovská Lhota, v níž zatím není ani metr chodníků, se bojí, že bude tranzitní

Machov - Plánovaná rekonstrukce III. třídy vedoucí do poklidné Machovské Lhoty vzbudila velkou vlnu emocí tamních obyvatel.

6.4.2017
SDÍLEJ:

DOMY AŽ U KRAJNICE. Silnice vinoucí se Machovskou Lhotou rozhodně není žádná autostráda. Někde dělí domy od krajnice necelý metr. Pro chodník místo nebude. Foto: DENÍK/Jiří Špreňar

Důvodem není nevraživost vůči novému asfaltovému povrchu, ale velké obavy mají mnozí místní z možného nárůstu dopravy. A mají pro to důvod. Nynější turistický přechod vedoucí do Polska totiž s novou komunikací získá status hraničního přechodu pro osobní dopravu. Machovská Lhota, která láká turisty na klidné horské prostředí se tak za dva roky může stát tranzitní obcí, přes kterou si motoristé budou zkracovat cestu na jiná místa v Čechách i v Polsku. A na to nejsou tamní úzké silničky, kde na některých místech stojí domy hned u krajnice, vhodnou volbou.

Více než 150 lidí se na začátku týdne sešlo na sále Obecního domu v Machově, kde starosta městyse Jiří Krtička spolu lidmi, kteří s projektem za bezmála 75 milionů korun mají co dočinění, čelili kritickým připomínkám zejména obyvatel Machovské Lhoty.

Projekt Královéhradeckého kraje polského Powiatu Klodzki chce tímto zlepšit přeshraniční dostupnost.

„Pojďme si uvědomit to, jakou jsme dostali šanci. Na česko-polské hranici od Liberce po Ostravu bylo hodnoceno pět projektů. Tři z nich jdou do Královéhradeckého kraje a jeden je tento," zmínil královéhradecký radní Pavel Hečko, a doplnil, že další projekt byl podpořen na Broumovsku a třetí v Orlických horách. „V přeshraniční spolupráci se pohybuji od roku 2003 a považuji to za veliký úspěch. Tato příležitost se asi vícekrát opakovat nebude," pokoušel se otupit nevraživé pohledy obyvatel Machovské Lhoty Pavel Hečko, který je na kraji zodpovědný za oblast regionálního rozvoje, evropských grantů, dotací a cestovního ruchu.

STAROSTA SE BRÁNÍ: O DEBATU NEBYL ZÁJEM

Machovským kromě jiného vadilo, proč se veřejné projednání konalo necelý týden před zahájením stavebních prací. Ty začnou příští týden v pondělí první etapou, která potrvá od 10. dubna do 10. září. „Veřejné mínění na průchodnost hranice jsme zjišťovali zhruba tři roky. Bylo to několikrát na jednání zastupitelstva. Bohužel nikdo z veřejnosti se těch zasedání se neúčastnil," bránil se starosta Krtička hlasitým dotazům, proč podobné setkání s občany starosta nesvolal na začátku stavebního řízení. „Není chyba úřadu, že jste na ta veřejná zasedání nechodili. Já za to fakt nemůžu," opakoval starosta.

Lidem vadí, že toto rozhodnutí zvýší nebezpečnost chodců, protože tam není ani metr chodníků. „V rámci projektové dokumentace je řešena pouze rekonstrukce komunikace. Pokud by byly řešeny chodníky, je to investice městyse," reagoval hlavní inženýr stavby Jiří Koutník ze SÚS Královéhradeckého kraje.

MÍSTO CHODNÍKU BUDOU POD OKNY AUTA

Největší obavu mají lidé z nárůstu dopravy. Nová silnice bude počítat s provozem až 500 automobilů denně. „Vyvrátíte mi, že v době turistický sezony tudy projede třeba tisíc vozidel?" zeptal se Petr Zima. „Intenzita vozidel se nepočítá na špičku, ale vychází z průměrných hodnot v roce," reagoval Jiří Koutník. „Ale mi tam budeme bydlet i v té špice, ne jenom v listopadu," kontroval Petr Zima.

„Z celé této záležitosti mám dojem, že jste sehnali nějaké peníze, a ty jsou potřeba nějak – z vašeho pohledu možná účelně – využít. Je otázka, jestli to je účelné i pro nás. Myslím si, že by bylo mnohem účelnější postavit chodníky nebo cyklostezku a protáhnout ji třeba až do Polska. Obávám se, že je to investice samoúčelná a ráda bych věděla, čí je to skutečný zájem. Jaké jsou ty bonusy a benefity jaké náš region z toho bude mít," získala si potlesk publika další diskutující.

Podobnou otázku týkající se provozu na hraničním přechodu řešili před sedmi lety ve Zdoňově u Teplic nad Metují. Také zde lidé protestovali proti otevření hraničního přechodu pro osobní automobilovou dopravu. „Máme tam nějaké kontakty, tak bych ráda zdůraznila, že se tam zvýšila doprava – i když možná ne rapidně, ale také tam stoupla kriminalita. Možná bychom to tady všichni měli vědět," vyslovila jedna z debatujících další varovný aspekt, který s sebou zvýšený provoz může přivést. „Je to jedno rizik,"reagoval starosta.

JDOU PROTI TRENDU: PROVOZ V OBCI SE ZVÝŠÍ

„Machov bude mít jedno prvenství – když ne v Evropě, tak určitě v České republice. Spousta starostů se za podpory občanů snaží co nejvíce vyloučit dopravu ze svých obcí. Vy jste jediné zastupitelstvo, které bez skrupulí dává všanc bezpečnost lidí a dopravu ženete přes celou vesnici," dodal Petr Zima, kterému vadí, že radnice nebyla ani schopná vyčíslit, kolik automobilů jezdí přes Machov v současnosti, aby se obyvatelé v případě velkého nárůstu mohli bránit.

„My nechceme, aby byla doprava zastavena úplně – jsme pro malý příhraniční styk z obou stran. Ale až si přivezeme k baráku traktor se dřívím, tak nestojíme o to, aby za námi třicet Poláků troubilo, že se máme uhnout. Žijeme tady my – a ne krajský radní, ani investor," uzavřel Petr Zima.

Autor: Jiří Špreňar

6.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

JOHANA z Police nad Metují se narodila 11. srpna 2017 v 3.07 hodin. Děvčátko vážilo 3245 gramů a měřilo 48 centimetrů. Maminka  uvedla, že se jedná o druhé dítě v rodině.
7

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Náchodsko - Úvodními zápasy vstoupily do nového ročníku fotbalové I. B třídy tři regionální týmy.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení