VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malotřídka láká žáky i na jízdné

Náchodsko - Termíny zápisů do prvních tříd základních škol se nezadržitelně blíží. Zatímco některé školy se připravují na nápor předškoláků, jiné musejí o každého budoucího žáčka doslova bojovat. Lákají děti i rodiče na různé aktivity, zájmové činnosti a nabízejí výhody navíc.

14.1.2014
SDÍLEJ:

Poprvé ve škole.Foto: Martin Třískala

Například vesnická dvoutřídní Základní škola a Mateřská škola v České Čermné proplácí svým žákům jízdné. „Zavedla to paní starostka pro děti z okolních vesnic, a to z důvodu ubývání žáků," vysvětluje ředitelka školy Libuše Prokopová.

„Rodiče tuto nabídku vítají. Jízdné jim proplácíme zpětně jednou za dva měsíce," potvrdila starostka České Čermné Eva Smažíková. Současnou situaci vnímá jako boj o prvňáčky, na druhou stranu v nižším počtu dětí ve třídě vidí obrovskou výhodu. „Mají tu vše, co potřebují," míní starostka.

Jízdné se proplácí už sedmým rokem. Další výhodou je, že vyučování navazuje na autobusové spoje.

V současné době mají ve škole sedm prvňáčků a očekávají, že k zápisu se dostaví čtyři až pět předškoláků. Jestli přijdou další, to se uvidí. „Jsou to děti z místní školky, proto o nich víme. Děti, které k nám do mateřské školy vozí rodiče z Náchoda, většinou nastoupí do základní školy už v místě bydliště," popisuje ředitelka. Snaží se podnikat vše proto, aby se zdejší škola udržela. Měla by totiž mít alespoň 24 žáků, jinak musí obec doplácet zaměstnancům na platy.

V předchozích letech se celkový počet žáků školy pohyboval okolo 24, vloni jich bylo o tři méně a v letošním školním roce ještě jeden ubyl. „Poslala jsem letáčky s informacemi, jaké výhody a vyžití nabízíme, i do náchodských mateřských škol a věřím, že rodiče naše nabídka zaujme," doufá Libuše Prokopová.

Venkovská škola se snaží bojovat o přízeň i různými aktivitami, množstvím zájmových kroužků ve školní družině, občas i víkendovou akcí. „Spolupracujeme i s polskou školou ze sousední Březové. Třídy jsou vybavené moderní výpočetní technikou, okolí školy je zdrojem pro výuku i relaxaci," vyjmenovává ředitelka některé z výhod.

To Základní škola Pavlišovská v Náchodě už na boj o prvňáčky jen vzpomíná. Na přelomu 70. a 80. let minulého století byla uzavřená a znovu ji otevřeli až v roce 1990. Před osmi až devíti lety opět pro nedostatek žáků hrozilo, že skončí. „Díky rodičům se nezavřela, i město nás podporuje. Ač je naše škola malá co do počtu dětí a nachází se v místní části Babí, o žáky nebojujeme. Rodiče si nás musí najít a vždycky najdou," konstatuje ředitelka Zuzana Hoffmannová. Kolik předškoláků se dostaví k zápisu, netuší.

Také tato škola, aby se stala atraktivnější, však nabízí spoustu výhod a aktivit navíc. „Zavedli jsme školičku pro budoucí prvňáčky, spolupracujeme se školou ze sousední polské Čermné, v rámci družiny nabízíme množství zájmových kroužku. Během roku pořádáme mnoho akcí pro děti i rodiče," popisuje Zuzana Hoffmannová.

O prvňáčky rozhodně nemusejí příliš usilovat v Základní škole Komenského v Náchodě. Zde se i v příštím školním roce otevřou hned tři první třídy. Škola se těší velké oblibě, ale ani zde vedení netuší, kolik předškoláků přivedou rodiče k zápisu. „Víme, že má být poměrně hodně prvňáčků, ale taková situace byla i v předchozích dvou letech a všichni, kteří se k nám hlásili, byli přijati," informovala Jaroslava Štěpová, zástupkyně ředitele pro nižší stupeň.

Autor: Regina Hellová

14.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení