VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marihuana pro zdravotní účely? Lidé jsou pro

Východní Čechy – Legalizace pěstování a užívání marihuany pro zdravotní účely nachází stále větší podporu u české veřejnosti.

20.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv

Většinové je již také přesvědčení, že užívání marihuany je méně škodlivé než kouření cigaret či požívání alkoholu. I přesto však stále většina veřejnosti nesouhlasí s případnou úplnou legalizací držení, pěstování a užívání marihuany v Česku.

Co je však ještě zajímavější, s užíváním marihuany má zkušenost nadpoloviční většina populace. Vyplynulo to přitom z výzkumu, který společnost Sanep provedla rovnoměrně na celé dospělé populaci, tedy mezi respondenty od 18 do 69 let. Vzhledem k tomu, že s věkem ubývá lidí, kteří mají s marihuanou zkušenost, znamená to, že mezi lidmi mladšími 30 let je „tráva“ silně rozšířená.

Při podobném výzkumu, který před osmi lety provedla společnost CVVM, byla rozšířenost marihuany mnohem menší. Užití nějaké měkké drogy (marihuany či méně rozšířeného hašiše) tehdy přiznalo jen 16 % respondentů.

„S užíváním marihuany má své zkušenosti 56,5 procenta dotázaných, což je také o dva a půl procentního bodu více než v říjnu loňského roku, kdy jsme provedli podobný výzkum,“ řekl Oldřich Zajíc ze společnosti Sanep.

S úplnou legalizací, držením, pěstováním a užíváním marihuany vyjádřilo v souhrnu aktuálně souhlas 42 procent dotazovaných.

„Většinově tedy nadále posiluje negativní postoj české veřejnosti k případné úplné legalizaci marihuany. Výrazně však narůstá počet souhlasných hlasů s legalizací, držením, pěstováním a užíváním marihuany pouze pro zdravotní účely,“ podotkl Oldřich Zajíc.

Zatímco v říjnu loňského roku náš průzkum zaznamenal v této otázce 53 % kladných hlasů, počátkem června letošního roku již marihuaně pro lékařské účely dává zelenou 61,8 % dotazovaných.

„Za tímto nárůstem kladného vnímání marihuany jako léčícího prostředku ze strany většiny české veřejnosti může bezesporu medializace případů, kdy marihuana pomáhá například při léčbě Parkinsonovy choroby či zmírňování následků chemoterapie apod. Podstatný je v těchto případech i postoj některých lékařů, kteří marihuanu pro lékařské využití v daných případech podporují nebo nevylučují její pozitivní účinky,“ dodal analytik.

Stále rozpačitý je postoj široké veřejnosti k otázce škodlivosti užívání marihuany v porovnání se škodlivými účinky cigaret nebo alkoholu. Aktuálně 49,9% respondentů vnímá jako škodlivější kouření cigaret a požívání alkoholu.

„Je tak zřejmé, že je marihuana vnímána jako možná brána k tvrdým drogám. I přes tyto obavy se však marihuana těší poměrně velké oblibě a zájmu většiny veřejnosti a v tuto chvíli lze říci, že ji vnímá jako méně škodlivou již těsná většina veřejnosti,“ dodala výzkumná zpráva.

Proti úplnému zákazu marihuany, která je vnímána jako tzv. lehká droga a ze zákona je stanoven limit, který smí mít její uživatel beztrestně u sebe k vlastní potřebě, je 60,2 % dotázaných. To je o pět procent více, než podle říjnového průzkumu.

Marihuana je v Česku nejrozšířenější tzv. lehkou drogou a nachází stále více příznivců.

Markantní je však zejména zvyšující se zájem o její užívání v případě specifických zdravotních problémů.

Autor: Kamil Dubský

20.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení