VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezioborové dny se prvně otevřely veřejnosti

Náchod /FOTOGALERIE/ - Okolo pěti set zdravotníků se minulý týden od středy do pátku vzdělávalo na už 8. ročníku Náchodských mezioborových dnů. Zhruba čtyři sta z nich byly zdravotní sestřičky, dalších sto účastníků pak tvořili lékaři. Vzdělávací akce, určená především nelékařskému zdravotnickému personálu, se konala v Městském divadle dr. Josefa Čížka v Náchodě. Letos poprvé na ni mohla zavítat i široká veřejnost. Lidé si třeba mohli nechat změřit cukr v krvi, tělesný tuk či tlak. Všechna měření byla k dispozici zdarma.

18.11.2013
SDÍLEJ:

Odebírání krve pro měření cukru.Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

„V České republice je edukace pacientů věcí, která není na centrální úrovni úplně řešena. Proti jiným zemím jsme hodně pozadu. Máme velice dobrou zdravotní péči v léčebné části, ale prevence za uplynulých dvacet let poměrně zaspala. Myslím, že není nutné nechávat to na centrální úrovni, ale je možno dělat lokální aktivity. Toto by měla být jedna z nich, aby si lidé uvědomovali, že jejich přístup k jejich vlastnímu zdraví je zásadní pilíř. Druhý je pak zdravotnická péče," uvedl hlavní garant konference Jiří Veselý, primář interního oddělení náchodské nemocnice.

Prevencí se předchází horšímu

Upozornil, že prevencí se dá mnohdy zabránit horšímu vývoji průběhu onemocnění. „Zejména u mladších pacientů, kteří nejsou nemocní, je edukace a prevence vhodná, aby když se pak objeví nějaká nemoc, aby byla včas zachytitelná, aby nezůstala dlouho bez léčby," uvedl. Dodal, že někdy mají pacienti třeba vysoký krevní tlak, vysoký cukr několik let až desetiletí, aniž by s tím něco dělali a uvědomovali si následky, které pak mohou vyústit ve vážné zdravotní problémy.

V části pro veřejnost se prezentovala také zdravá výživa, k dispozici byla nabídka poradenství a ukázky pomůcek pro diabetiky. Navíc právě na 14. listopadu připadal světový den diabetu. V této části Náchodských mezioborových dnů představovala některé vybrané produkty třeba i Královéhradecká lékárna, sídlící na městské poliklinice či v ambulantním pavilonu nemocnice v Náchodě.

Odborný program byl rozdělen do několika sekcí, které se věnovaly základním oborům medicíny. Na zdravotníky čekalo více než 65 přednášek. V nich se zabývali tématy jako hojení ran, cukrovkou, prevencí kardiovaskulárních onemocnění či komunikací s pacienty. V bloku následné a dlouhodobé péče zazněla i přednáška o canisterapii a ergoterapii v Léčebně dlouhodobě nemocných v Jaroměři. Hovořilo se také o novinkách v léčbě diabetu nebo o prevenci tromboembolie u hospitalizovaných pacientů. Gary Edwards z organizace Zdravotní klaun pohovořil o humoru ve zdravotnictví.

„Je zapotřebí, abychom byli schopni zachytit a nabídnout pacientům dostupné nové trendy, které v medicíně jsou. V medicíně je dnes velké množství informací a medicína se atomizuje na jednotlivé obory. Nikdo proto nemůže znát do detailu vedlejší obory. Proto je cílem Náchodských mezioborových dnů, aby se zdravotníci jednotlivých oborů potkávali a řekli si alespoň to základní, co se v jejich ranku děje. To abychom mohli pacientům, které léčíme, nabídnout i jiné varianty léčby, abychom věděli, co dělá v oboru někdo jiný a abychom věděli, za kým je případně poslat. Vývoj jde rok od roku hodně rychle dopředu. Třeba před pěti lety někteří pacienti nemohli být léčeni, protože na jejich nemoc nebyly léky, ale dnes už jsou. Proto je zapotřebí si informace vyměňovat," objasnil cíle Náchodských mezioborových dnů Jiří Veselý.

Konference začala ve středu v podvečer odborným presympóziem, které se věnovalo tématu cévních mozkových příhod. Slavnostní zahájení však proběhlo ve čtvrtek. Zúčastnili se jej například starosta města Náchoda Jan Birke, ředitel Oblastní nemocnice Náchod Miroslav Vávra, náměstek léčebně preventivní péče nemocnice Antonín Housa či hlavní sestra náchodské nemocnice Renata Dušková.

Starosta: Vypadám spíš jako Švejk

Po přednesu několika skladeb v podání žáků náchodské základní umělecké školy a jejich kantorů ředitel Vávra uvedl, že je hrdý na to, že akce se koná v Náchodě, kde sídlí největší zdravotnické zařízení patřící Královéhradeckému kraji. Poděkoval za to, že se na konání akce a přednáškách podílí aktivně také samotní pracovníci nemocnice.

Přítomné přivítal i starosta Birke. Mimo jiné publikum pobavil: „Nezbývá mi, než zaujmout slovem, protože když se podíváte na mou vizáž, nevypadám ani jako Franco Nero, ani jako Robert De Niro, ale jako český voják Švejk," řekl starosta.

Kromě odborného programu byla připravena i výstava firem. Osmý ročník akce byl opět pro svůj rozsah největší vzdělávací akcí pro nelékařské zdravotnické pracovníky v Královéhradeckém kraji mimo akce Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Autor: Pavel Bednář

18.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ČESKÁ výprava získala letos na Světovém žebříčkovém turnaji v lukostřelbě handicapovaných v Novém Městě nad Metují jednu zlatou medaili, a to díky Davidu Drahonínskému.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Jan Pirk.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení