Ministr zdravotnictvíLeoš Hegerzamířilv pátek 21. lednaodpoledne do regionálně nejohroženější nemocnice – do Oblastní nemocnice Náchod a.s. Důvodem bylo setkání s lékaři a ošetřovatelským personálem u kulatého stolu.

Leoš Heger tak zahájil sérii setkání s lékaři ve výpověďmi nejvíce zasažených nemocnicích, tedy na jejich domácí půdě.

Jedním z cílů ministra bylo dozvědět se přímo v místě, jak lékaři uvažují.

Oblastní nemocnice Náchod a.s. se stává nejvíce ohroženou nemocnicí v kraji, neboť 57 lékařů z této nemocnice podalo v rámci akce „Děkujeme, odcházíme“ výpověď. „Jedná se pouze o lékaře z Náchoda, z broumovské nemocnice nepodal výpověď žádný lékař,“ upřesnil včera Lukáš Holub, tiskový mluvčí náchodské nemocnice. Jak dodal, celkově má jejich nemocnice 150 lékařů, z toho přímo v Náchodě jich pracuje 100 až 110. K poslednímu únoru má tedy v Náchodě skončit více než polovina lékařů.

Nejdůležitějším a současně nejvíce debatovaných bodem byl požadavek lékařů ohledně navýšení jejich platů. Heger se snažil lékařům vysvětlit, že není možné takto masivně navýšit platy, jelikož na to ministerstvo zdravotnictví nemá peníze. Současně ale připustil, že v posledních několika letech putovaly finanční prostředky ve zdravotnictví všude jinam, například do nemocničního vybavení či do ambulancí, jen ne na platy lékařům. Debata se nesla v poklidném a slušném duchu, kromě ministra se do ní zapojil i hejtman Lubomír Franc.

Desítky lidských životů v ohrožení

Lékaři nejen z náchodské nemocnice, ale například i z nemocnice v Rychnově nad Kněžnou či z Jičína, se aktivně zapojili do diskuze s ministrem. Ptali se například na to, zda uzavření nemocnic a organizace spojená s převážením pacientů do jiných nemocničních zařízení nevyjde nakonec mnohem dráž, než kdyby ministerstvo ustoupilo a přidalo lékařům na platech.

„Neumím odhadnout, kolik to bude stát korun, ale vím, že to bude stát desítky lidských životů,“ nechal se slyšel poslanec Jiří Štětina.

Hejtman Franc uvedl, že 24. ledna se na Krajském úřadě v Hradci Králové sejde takzvaná krizová komise, jejímž úkolem bude vymyslet opatření vedoucí k zajištění akutní péče. Už dnes je jisté, že se budou pacienti dělit na akutní případy, a na ty, které se mohou odložit.

Hejtman dále přiznal, že kraj situaci, která má nastat, řešit neumí. Vyzval obě strany – jak ministra, tak i lékaře – k vzájemné dohodě. K ní ale nedošlo. Další informace přineseme v pondělí.