VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mise Velichovky patřila učiteli, zabitému nacisty

Velichovky /FOTO/ - Sedmdesátileté výročí konce 2. světové války ve Velichovkách oslavili tradiční rekonstrukcí takzvané Mise Velichovky, jejíž význam byl pro ukončení bojů v Československu velmi zásadní.

11.5.2015
SDÍLEJ:

ODHALENÍ pamětní desky a „Američany“ u lázní mohli spatřit návštěvníci Velichovek. Foto: DENÍK/ Michal Fanta

Tentokrát se však akce nesla v duchu vzpomínky na velichovského rodáka Josefa Schejbala, jenž za odbojovou činnost proti nacistům zaplatil životem. Letos by tento vlastenec oslavil sto desáté narozeniny.

„Narodil se v čísle popisném 26. Chodil tady do školy, jako dospělý se stal učitelem v Malých Svatoňovicích. Byl to výborný zpěvák a hudebník, tak učil hudební výchovu a tělovýchovu. Byl velmi činorodý, pořádal pro děti besídky, aktivně sportoval," řekl o Schejbalovi při slavnostním odhalení pamětní desky na budově velichovské školy starosta obce Josef Karel.

Popravili ho jako posledního

Mladý učitel se za války stal velitelem podkrkonošské ilegální sokolské odbojové skupiny S 1 B. S touto organizací po předcházejících tragických událostech začal spolupracovat Jiří Potůček, přeživší člen skupiny Silver A, jež se podílela na atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Potůček a s ním i ostatní však byli prozrazeni. Psal se rok 1942.

„Pana Schejbala zatkli navečer, když hrál odbíjenou v Malých Svatoňovicích. Celá skupina byla vyslýchána v Pardubicích, kde také všechny její členy němečtí důstojníci popravili. Náš rodák šel ke kůlu jako poslední, takže se musel dívat, jak střílejí jeho kamarády, po boku kterých bojoval," doplnil k historickým událostem starosta Velichovek.

Památku Josefa Schejbala a události jeho doby budou svým žákům ve velichovské škole samozřejmě připomínat.

„Pojmy jako statečnost v boji za ideály či vlastenectví jsou poměrně abstraktní. Pokud si to ale děti spojí s konkrétní osobou, s klukem, který chodil do té stejné školy, bude to pro ně mnohem srozumitelnější," ocenila přínos pamětní desky ředitelka školy Hana Pekárková.

Mise je věrnou rekonstrukcí

Odhalení desky však bylo jen jednou ze součástí sobotního programu. Návštěvníci mohli především obdivovat originální a dobovou techniku, se kterou do Velichovek dorazili nadšenci z historického klubu 16. obrněné divize. Na cestu se vydali z Plzně, stejně jako stejnojmenná jednotka americké armády před 70 lety. Členové klubu v dobových uniformách představovali konkrétní americké důstojníky, kteří se tehdy veledůležité výpravy zúčastnili, a rovněž technické složení konvoje bylo identické.

„Mise Velichovky je světově unikátní v tom, že ji můžeme jako jednu z mála zrekonstruovat tak, jak skutečně byla," pochvaloval si vedoucí klubu 16. obrněné divize Pavel Rogl, který se v obdobných historických akcích angažuje asi deset let.

Mise Velichovky měla v roce 1945 zásadní a nebezpečný úkol. Jednotka se musela vydat na nepřátelské území, 210 kilometrů za demarkační linii, a předat veliteli německé armády střed generálu-polnímu maršálu Schörnerovi informace o kapitulaci Německa. Nebýt této akce, následovalo by velmi pravděpodobně velké krveprolití, neboť Schörnerova armáda byla velmi početná, měla stále údajně až milion mužů, a stále bojeschopná, a na druhé straně se z východu blížila Rudá armáda, které se Němci za nic na světě nechtěli vzdát.

BRONISLAV JAROŠ

Autor: Redakce

11.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Naši prvňáci

Ve středu představíme prvňáky ze ZŠ Nový Hrádek

Ilustrační foto

Hodně rozpačitý vstup do sezóny

Chatu vyloupil zloděj, zmizely pouze přepravky s chmelovým mokem

Velká Ledhuje - Po dosud neznámém zloději, který se vloupal do rekreační chaty v obci poblíž Police nad Metují, pátrají policisté z místního obvodního oddělení. V době od 10. do 14. září 2017 do jedné z chat ve Velké Ledhuji vnikl neznámý poberta.

Nováček si odvezl šestigólovou nadílku

Náchodsko – Ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů už není celek, který by neprohrál. Posledním mohykánem byla poříčská rezerva, která však v neděli padla na půdě Velké Jesenice.

Lahodný burčák tekl v broumovském klášteře proudem

Broumov - Léto pomalu střídá podzim, a tak sobota 16. září patřila v broumovském benediktinském klášteře tradiční podzimní akci - Klášternímu Burčákobraní.

OBRAZEM: Pivní turisté prošli deset hospod Novoměstskem

Novoměstsko - Jubilejní 40. ročník tradičního pochodu Deset hospod Novoměstskem přilákal v sobotu před pivnici Na Rychtě celkem 162 účastníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení