VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Módní modelářství je atraktivní

Červený Kostelec - Pod pokličku výuky na Střední škole oděvní, služeb a ekonomiky v Červeném Kostelci bylo možné během pátku a soboty nahlédnout při dni otevřených dveří. Zájemci si mohli prohlédnout nejen třídy pro běžnou výuku, ale i výtvarné ateliéry či střihací a šicí dílny pro praktickou výuku.

27.1.2014
SDÍLEJ:

MODNÍ PŘEHLÍDKY, při nichž studentky představily své výrobky s kterými úspěšně reprezentují školu na soutěžích, byly třešničkou na dortu při dnech otevřených dveří. Foto: DENÍK/ Jiří Mach

Podívali se také, jak pracují takzvané fiktivní firmy, které na škole fungují a vedou si celkem úspěšně. Zapojeným studentům přiblíží fungování reálné firmy a naučí je vést celou administrativní agendu.

Studenti se učí, jak vést úspěšně firmu

„Učíme se tady všechny praktické věci, které jsou nutné pro chod běžné firmy. Vyplňujeme doklady, vedeme skladovou evidenci, účetnictví včetně DPH a učíme se, jak funguje management. Až přijdeme do firmy, budeme vědět, o co jde a jak to má fungovat," vysvětlil student čtvrtého ročníku Michal Hanuš z České Skalice, který má u jeho fiktivní firmy na starost obchodní komunikaci. Po maturitě Michal plánuje roční pobyt v Anglii, kde by se chtěl zdokonalit v jazyku, a dále pokračovat ve studiu na vysoké škole.

Student třetího ročníku ekonomie Daniel Jablonský ze Rtyně v Podkrkonoší dělá ředitele ve fiktivní firmě nazvané Daniel Ospalý „Do peřin", která nabízí prodej pyžam, županů a doplňků ke spánku, jako jsou čepičky, bačkůrky a další zboží nabízené v katalogu. Vše samozřejmě fiktivně.

„V současné době máme deset zaměstnanců a všichni jsou snaženliví. Jezdíme na veletrhy, kde soutěžíme a prodáváme zboží dalším firmám z jiných škol. S výsledky jsme spokojeni a prozatím se nám daří. Máme skvělé učitele, kteří nás do všech tajů administrativní agendy srozumitelně zasvěcují," svěřil se Daniel Jablonský.

Atraktivní je módní modelářství

Škola nabízí také, zejména pro dívky velice atraktivní obor Modelářství a návrhářství oděvů. V tomto oboru jsou studenti zasvěceni do kompletního postupu při vzniku nového oděvu.

„Součástí výuky je také výtvarná výuka, kde se studenti musí naučit kreslit portréty a postavy. Na ty se potom navrhují konkrétní části oděvů. K tomu nám na škole slouží výtvarné ateliéry. Seznamujeme se i s různými technikami potisků. Z návrhů se následně vyberou určité kolekce, které se po zhotovení střihů a nastříhání látky šijí v praktické výuce až do finálního výrobku," popsala obor módní návrhářství studentka čtvrtého ročníku Kateřina Ulrichová z Jaroměře, která plánuje po maturitě pokračovat ve studiu na vysoké škole.

Zhotovené výrobky neleží na škole ladem, ale studenti se s nimi účastní různých návrhářských soutěží a módních přehlídek po celé republice.

„Na soutěže jsou většinou stanovena témata, kterých se musíme držet. Od nápadu přes návrh až po hotový výrobek se vždy podílí kolektiv třídy," doplnila Kateřina Ulrichová.

Školu si přišla s rodiči prohlédnout vážná zájemkyně právě o toto studium Anna Švagerková z Hradce Králové.

„Chtěla bych studovat modelářství a návrhářství oděvů. Baví mně malovat a vytvářet oblečení. Už doma nějaké výrobky mám, převážně doplňky k oblečení. Tento obor mně zajímá už od čtvrté třídy a stále mě baví. Teď jsem v osmé třídě, ale přišla jsem se podívat, jaké to tady je a příští rok už podám jenom přihlášku na studium," svěřila se Anna Švagerková.

Dlouholetý koníček chce zúročit v praxi

Pokračovat ve studiu na této škole by chtěla také Daniela Kubečková.

„Momentálně už studuji na jiné škole, ale chtěla bych potom pokračovat tady, protože mě baví módní návrhářství a šití. Je to už můj dlouholetý zájmový koníček," uvedla Daniela.

Obě uchazečky o studium si se zájmem také prohlédly výrobky studentů, které byly při dnech otevřených dveří předvedeny na módních přehlídkách.

Střední škola v Červeném Kostelci je v rámci Královéhradeckého kraje jediným zařízením s oděvní specializací. Druhým zaměřením školy jsou obory ekonomické. Ve městě už má pětapadesátiletou tradici a od roku 1999 sídlí v nové budově nedaleko náměstí. Připravovanou novinkou pro studenty, kteří nastoupí do školy od září, budou motivační stipendia, jejichž výše bude závislá na studijních výsledcích.

Autor: Jiří Mach

27.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Ilustrační snímek.

Dvě večerní nehody v regionu

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení