VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Most chtějí postavit do konce roku

Jaroměř - Obyvatelé města či školáci už si zvykli na to, že nachodí pár kroků navíc, když přes Labe se neklene Komenského most. Stále jim však tato důležitá spojnice s centrem města a školou chybí a čekají proto na nový. Také radnice už by ho ráda viděla stát, ale zatím je zaměstnána přípravou stavby. Vše se ještě zdrželo s problémy okolo výběrového řízení. Město navíc stále řeší dotační peníze na most.

25.3.2014
SDÍLEJ:

Současný stav bez mostu.Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Začátkem března město konečně podepsalo smlouvu na vyhotovení projektové dokumentace na most. „Projektant má po podpisu osmdesát dnů na dokončení projektové dokumentace a na veškerou inženýrskou činnost. Ve druhé polovině května bychom tedy měli mít hotovou projektovou dokumentaci," informoval starosta Jiří Klepsa.

Po námitce by výběr zřejmě neobstál

Toto výběrové řízení na dodavatele projektové dokumentace se zdrželo, protože se muselo opakovat. Město obdrželo od jednoho ze tří oslovených uchazečů námitku.

„Konzultovali jsme ji s dalším externím poradcem, odborníkem na výběrová řízení. Jednalo se o jedno z několika kritérií, které dle výkladu nebylo možné jednoznačně hodnotit. Bylo velmi pravděpodobné, že by tento případ mohl být postoupen až na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. To by bylo nepřijatelné zdržení," vysvětlil starosta.

Ten se proto tázal na věc přímo na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Aby se radnice vyhnula komplikacím či zdlouhavému vysvětlování, které by celou stavbu ještě více zpozdilo, rozhodla, že jednací řízení bez uveřejnění zruší. „Od všech tří uchazečů jsme obdrželi písemné vyjádření, že se vzdávají práva na odvolání. A to byl spouštěcí mechanismus k vypsání zakázky malého rozsahu na zhotovitele projektové dokumentace v souladu se zákonem a v souladu s naší městkou směrnicí," dodal starosta.

Opakované řízení potvrdilo vítěze

A tak město opět poptalo všechny tři uchazeče, kteří se předtím umístili na prvních třech místech v architektonické soutěži, která se uskutečnila vloni. Nové výběrové řízení bylo doplněno o další podkritéria, která bylo možné hodnotit přesněji a na základě výsledků byl potvrzen opět tým architekta Mirko Bauma.

U jeho návrhu se už předtím sice někteří obyvatelé obávali, že povrch mostovky z ocelového roštu by mohl působit potíže přecházejícím, třeba ti v dámské obuvi s vysokými podpatky by podle nich riskovali možnost poškození obuvi i úrazy. Stejně tak ti starší a nemocní používající podpůrné hole.

To ale architekt Mirko Baum už při představování jeho návrhu vyvracel. Už dříve stavěl podobnou lávku přes řeku Orlici v Hradci Králové, kde se argumenty s podpatky objevovaly také. „V Hradci Králové byl ten samý odpor, ale realizace to vyvrátila," řekl Baum.

Zatímco jednu peripetii se tak městu podařilo vyřešit, další se stále zaobírá. A to už od června loňského roku, kdy se po poškození rozvodněným Labem musel most odstranit. Město od té doby hledá, kde vzít na novou stavbu dotační prostředky. Vloni se řešilo, kam má vůbec žádost směřovat, zda na ministerstvo dopravy nebo na ministerstvo pro místní rozvoj.

„Pro jistotu se však Jaroměř jistí hledáním dalších zdrojů možných financí. Fond solidarity, který je tvořen z prostředků Evropské unie může i přes svá administrativní úskalí být další alternativou," poznamenal starosta.

Upozornil však, že pro město je klíčové získat finance především z dotace ministerstva dopravy. „Dnes už alespoň víme, že budeme dotaci žádat tam. Její výše by mohla být až pětaosmdesát procent nákladů stavby, nicméně přidělení a výše dotace bude záviset na tom, kolik vzejde požadavků z celé republiky." vysvětluje Jiří Klepsa.

Město nyní čeká vypsání výběrového řízení na samotného zhotovitele mostu.

„Pokud nevzniknou nějaké dodatečné komplikace, předpokládám, že by mělo být skončeno do tří měsíců po zhotovení projektové dokumentace. To znamená někdy v druhé půli srpna. Mezitím, po ty tři měsíce, kdy by běželo výběrové řízení podle zákona se všemi lhůtami, by nastalo období pro potřebná povolení stavebního úřadu," dodal starosta Jiří Klepsa.

Stavba má být řešením, které respektuje požadavky města či památkářů, jakými bylo třeba zachování panoramatu, historických základů starého mostu či vedení kolektoru.

Most má být složen z pozinkovaných dílů. Zinkový povrch zvolil architekt nejen proto, že výborně stárne, není špinavý a získá patinu, ale je schopen určité regenerace. Konstrukce by proto bez nátěru měla vydržet až osmdesát let. Jednoduchá konstrukce má také přispět k nižší ceně díla. Město mělo takové podmínky, že stavba se musí vejít do ceny patnácti milionů korun bez DPH.

Kromě nynějších příprav nebude lehká ani samotná stavba. Bude se muset počítat třeba s tím, že na zhotovení mostu se bude pracovat bez podpěr v řece. „Nemůžeme si dovolit, aby v řece byly dva nebo tři měsíce podpěry. S tím by nesouhlasilo Povodí Labe. Při obhajobě technických řešení při výběrovém řízení na projektanta nás také zajímalo, zda je možné pracovat na výstavbě mostu i v minusových teplotách. Oba dva uchazeči nám odpověděli, že ano. Pokud by tedy letos zima začala v říjnu nebo v listopadu, tak by to neměla být pro výstavbu mostu překážka," doplnil starosta.

Autor: Pavel Bednář

25.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení