VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mufloního krále trefili u Machova

Nové Město n. M./Machov /FOTOGALERIE/ - Parádním úlovkem se pyšní myslivci z Machova. Muflona, který je krůček od toho, že se stane rekordní dokonce světovou trofejí, tam ulovil Jiří Scholz. O víkendu byla trofej samce muflona skoleného v nejlepším věku a kondici k vidění na zámku v Novém Městě nad Metují. Tam myslivci představili své úlovky na přehlídce trofejí zvěře ulovené v honitbách okresu Náchod v sezoně 2012 - 2013.

23.5.2013
SDÍLEJ:

MAJESTÁTNÍ KOUSEK muflona je asi světový rekord. Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

„Můžeme se pochlubit tím, že v okrese Náchod máme tuto ještě neoficiální světovou trofej muflona. Je největší na celém světě. Je to zatím neoficiální, musí ji ještě zhodnotit mezinárodní hodnotitelská komise. Ale jak už máme zprávy, tak to bude opravdu nejsilnější muflon ulovený na světě," uvedl Zdeněk Zocher, předseda Okresního mysliveckého spolku Náchod.

Věří v rekord z volné přírody

Myslivci trofeje hodnotí body. Předseda machovského mysliveckého sdružení Petr Zima vysvětlil, že váhu má například síla toulců, nebo-li rohů, jejich délka či obvod. „Je pravděpodobné, že trofej u nás ulovená obdrží vysoké bodové hodnocení. Určitě dosáhne na první místo na světě mezi úlovky z volné přírody," potvrdil Zima.

Čím to, že tak statný kus je právě od Machova? „Mufloni na Machovsku jsou statní už několik let. Dosahujeme tady poměrně dobrých výsledků. Je to zásluha všech členů našeho spolku, zejména bych pak vyzdvihl práci našeho hospodáře. Je to velká starost," řekl Petr Zima. Vysvětlil, že velký vliv na dobrou kondici zdejších muflonů má prostředí. „V poměrně dobré kondici jsou díky hned několika atributům, jenž v jejich chovu figurují. Mufloni jsou poměrně teritoriální, drží se jednoho místa na několika desítkách hektarů a zdejší prostředí je pro ně výjimečně příznivé," dodává Zima.

Parádní kousky jsou za odměnu

Machovské myslivecké sdružení má třiadvacet členů. Zdalipak se trumfují, kdo uloví statnější kus? „To ne. O zvěři máme přehled a trofeje, které se uloví, jsou plánované několik let dopředu. Za zásluhy. Hledíme na to, aby největší trofeje zůstaly mezi našimi členy, kteří si je odnesou za práci. Snažíme se, aby se ulovily v odpovídajícím věku," dodal předseda machovských myslivců.

Kdo si myslí, že myslivci chodí pouze střílet, mílí se. Musí zvěř například v zimě také přikrmovat a udržovat její přirozené prostředí. To potvrzuje i myslivec František Koch z Miskolez, který si přehlídku nenechal ujít. Jeho k myslivosti přivedla příroda. „Mládím člověk víc loví a stářím více pozoruje. Když je člověk v letech, tak pak může říci, že zvěř chová. Střílení je to poslední, protože k přírodě a ke zvěři člověk musí mít vztah. Musí se o ni řádně starat, aby v přírodě něco bylo, abychom se pak myslivci měli z čeho těšit a co lovit," řekl František Koch.

František Koch si pochvaloval, že vystavené trofeje jsou parádními úlovky: „Trofeje, hlavně srnci, se mi líbí a opravdu jsou vynikající. Zvěř byla na vrcholu své síly. To je označeno jako cíl chovu, a tak to má vypadat."

Přehlídku trofejí ulovených v loňském roce pořádají myslivci podle Zdeňka Zochera proto, aby se zjistila chovná hodnota ulovené zvěře. Pořadatelem byl Josef Marian Bartoň Dobenín, Českomoravská myslivecká jednota, Okresní myslivecký spolek a městské úřady v Náchodě, Novém Městě nad Metují, Broumově a v Jaroměři.

Autor: Pavel Bednář

23.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - V sobotu před čtvrtou hodinou ranní došlo v Náchodě, části Pavlišov k tragické nehodě, při níž zemřel pětadvacetiletý muž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení