VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prohlídka nočního kláštera vedla i k mumiím do sklepů

BROUMOV - S příchodem páteční noci podruhé během srpna začal ožívat broumovský klášter a přilehlá zahrada. Celkem tři hodinové prohlídky zavedly zájemce na místa, kde za tmy nikdo z nich ještě nebyl.

21.8.2007
SDÍLEJ:

Klášter.Foto: Deník/Jiří Řezník Špreňar

První zastávkou byl klášterní kostel sv. Vojtěcha, kde farář Martin Lanži návštěvníky v krátkosti seznámil s historií řádu benediktinů, kteří se ve svém řeholním klášterním životě řídili heslem „ora et labora“ – modli se a pracuj. Při následné návštěvě přilehlé zákristie se dozvěděli o tajných dvířkách i o vstupu do krypty v podlaze místnosti.


Pak je čekal uzavřený a trávou zarostlý tak zvaný rajský dvůr, jenž sloužil mnichům jako místo rozjímaní. Odtud pokračovali do refektáře – někdejší klášterní jídelny, která nyní slouží jako expozice, v níž je kromě zdobených rouch také vystavena kopie Turínského plátna.

Klášter i přilehlá zahrada ožily i v nočních hodinách

Ve 21.30 první, o hodinu později druhá a půl hodiny před půlnocí třetí skupina – takový byl páteční program noční prohlídky kláštera a klášterní zahrady, která ozářená jen mihotavými světly svíček a čertovským ohněm ožila mlčenlivými nadpřirozenými postavami, jež nečekaným se vynořením ze tmy poměrně úspěšně děsily návštěvníky.


Stejně jako před čtrnácti dny, kdy měly noční prohlídky premiéru, tak i tentokrát bylo vyprodáno a zájemců bylo více, než kolik mohli v jednom prohlídkovém čase průvodci pobrat. Bohužel vniveč přišlo 12 rezervací na poslední okruh, které si nikdo nevyzvedl a na poslední chvíli se je již nepodařilo prodat…


V refektáři již kromě zmiňované kopie Turínského plátna si pozornost zasloužily vystavená mešní roucha, z nichž nejzdobnější pošité českými granáty a perličkami patřilo prvnímu královéhradeckému biskupu a patnáctému arcibiskupu pražskému Matouši Ferdinandu Sobkovi z Bílenberka. V knihovně se návštěvníci dozvěděli o osudech „knihy knih“ Kodexu Gigas a pak navštívili i nejvyšší patra, kde si prohlédli skromně vybavené mnišské cely v nichž benediktíni přespávali. Uzavřeno před nimi nezůstalo ani sklepení v němž jsou nyní dočasně uchovávány tzv. Vamberecké mumie.

21.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Silnice mezi Chvalčí a Adršpachem

Závora zůstane. Když bude hezky, otevře se

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

Česká Skalice - Je znám brilantními portréty, což je jeho hlavní malířské teritorium. Nevyhýbá se ale ani figurám či zátiší. Jeho tvorba je živočišná a rozmanitá. O tom svědčí také abstrahující krajiny, které nyní představuje v českoskalické Galerii Luxfer na své výstavě Heatwave in Sydney (Vlna veder v Sydney).

Přes čáru jezdí načerno, cestu si zpevnili značkami

Machov - Ze značky Zákaz vjezdu ani z upozornění, že průjezd obcí je uzavřen, si řidiči, kteří z české nebo polské strany překonávají v Machovské Lhotě státní hranici, nic nedělají. Značka není zeď, která by je nepustila dál. Stejně tak zeď není ani hromada hlíny, která měla průjezdu po rekonstruované silnici zabránit.

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Náchodsko - První kolo TIP ligy Náchodského deníku si připravilo pro své hráče nejedno překvapení, což se také odrazilo na bodových ziscích jednotlivých soutěžících.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení