VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na bezpečí dohlédne vícero očí

Náchod - Městský kamerový systém v Náchodě, spravovaný strážníky zdejší městské policie, se má v brzké době propojit se systémem státní policie. Policisté tak budou mít díky tomu lepší přehled o aktuálním dění v ulicích a když se bude něco dít, například dojde-li ke krádeži, k násilí, k výtržnostem, budou moci okamžitě reagovat.

1.10.2014 1
SDÍLEJ:

Kamery zachytí děj na ulici. Foto: Ilustrační foto: Deník

K propojení městského kamerového systému s obvodním oddělením Policie ČR dojde do konce listopadu. Město a policie se o to pokoušely už vloni, ale nakonec nezískaly potřebné finance. Podařilo se jim to až letos.

„Dojde-li k propojení, efektivně se poté využijí stávající kamery, protože záběry nebude vyhodnocovat pouze městská policie, ale i naši policisté. V jeden okamžik tedy dění sledují dvě osoby, což může přispět k požadovanému efektu prevence a v případě protiprávního jednání i k rychlému řešení," řekl David Fulka, vedoucí Územního odboru Policie ČR Náchod.

Město Náchod na propojení kamerového systému obdrželo dotaci od ministerstva vnitra. „Na propojení kamerového systému s obvodním oddělením Policie ČR jsme získali 350 tisíc korun. Dalších 82 tisíc korun uvolní město ze svého rozpočtu," uvedl náchodský starosta Jan Birke.

Podle něj je takové řešení v případě města jako je Náchod téměř nutností. „Kromě předcházení trestným činům bude také možno efektivněji a okamžitě zakročit proti výtržnostem. Mluvím například o problémech s bezdomovci, kteří obtěžovali obyvatele u Karlova náměstí i jinde, nebo vandaly, kteří ničili lavičky či prameník Idy," dodal starosta Birke. Když totiž dojde k trestné činnosti, záznamy sice vyhodnocují městští strážníci, ale většinou se stejně okamžitě obrací na státní policii.

„Kompetence městské policie je totiž do jisté míry omezená. Budou-li oba pulty kamerového systému městské i státní policie propojeny, vše se zrychlí a zjednoduší. Policisté se pak budou sami moci na záběry dívat, zefektivní se dohled. Další věcí pak je, že nyní, když policie vytipuje, že se někde něco stalo, přichází žádat o starší záznamy, aby je mohla vyhodnotit. Po propojení by k nim měla přístup přímo," dodává starosta Birke.

Kamerový systém už má městská policie propojený se státní policií třeba v Broumově. „Naši policisté ho mohou využívat, mohou také volit kamery a zasahovat do toho, na co se právě zaměří," dodává David Fulka.

Asi nejrozvinutější kamerový systém v regionu má Jaroměř-Josefov. Městská policie zde má nad kamerovým systémem nepřetržitý dohled a díky tomu dokáže pohotově reagovat na situace ve městě.

„Vzájemná spolupráce s námi a zálohování dat tam funguje velmi dobře. Není problém následně záznamy od městské police získat. Policisté obvodního oddělení policie ČR Jaroměř mají zároveň možnost on-line sledovat záběry z jednotlivých kamer, ale obsluha a zálohování záznamu je plně v gesci městské policie," říká David Fulka.

Autor: Pavel Bednář

1.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ČESKÁ výprava získala letos na Světovém žebříčkovém turnaji v lukostřelbě handicapovaných v Novém Městě nad Metují jednu zlatou medaili, a to díky Davidu Drahonínskému.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Jan Pirk.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení