Kroky mnohých lidí, kteří zaznamenají existenci tohoto dne, jehož pozornost je zaměřena na jeden z nejdůležitějších lidských smyslů, směřují k očnímu lékaři. Preventivní prohlídkou mohou předejít mnohým komplikacím, které by jim v budoucnu ztížily život. Péče o oči by měla být pro každého člověka naprostou samozřejmostí.

Podle statistik se v loňském roce podrobilo vyšetření zraku v přepočtu na tisíc obyvatel 496 pacientů.
Jak z celostátního průzkumu dále vyplývá, o svůj zrak se starají lépe ženy než muži. Očního lékaře vloni totiž navštívilo 30 procent žen a 25 procent mužů.

Jak jsou na tom lidi na Náchodsku ? Starají se o svůj zrak a chodí na preventivní prohlídky? Zeptali jsme se v ordinaci náchodské oční lékařky Elišky Frintové. „Je to velice indivituální. Ten, kdo nosí brýle, má problémy se zrakem či nějakou oční nemoc, ten k nám samozřejmě přijde. Ale zdraví lidé, kteří nemají s očima žádné problémy a chtějí se prostřednictvím prohlídky pouze ujistit, že mají oči opravdu v pořádku, k nám chodí minimálně. Je jich odhadem asi deset procent,” uvedla Frintová.

Jak dodala, preventivní prohlídky u očních lékařů nejsou povinné, ba ani doporučované. „Určitě to není tak, že by měl jít člověk jednou za rok k očnímu, jako se chodí k zubaři nebo ženy na gynekologii,” vysvětluje Frintová s tím, že pokud však člověk přijde, určitě nebude z ordinace očního lékaře vyhozen. „Musí si však zaplatit poplatek třicet korun. U zubaře či gynekologa se při preventivních prohlídkách neplatí vůbec nic,” uvedla oční lékařka Frintová.

Chlapa většinou „dokope” manželka

Ta součastně dává za pravdu výsledkům průzkumu, podle něhož se o své oči starají lépe ženy než muži. „Mužští, dokud jim nic není, nechodí k žádnému lékaři… Když zjistí, že špatně vidí, tak si půjčují brýle od manželky. Teprve až když je ženská objedná, tak přijdou. Dřív ne,” s úsměvem konstatovala Eliška Frintová.

Podle ní lidé v produktivním věku, kteří nemají problémy s očima, k očnímu lékaři nechodí především z důvodu nedostatku času. „Až tak někdy ve čtyřiceti letech člověk zjistí, že špatně vidí. Pak teprve jde k očnímu lékaři a dostane brýle. Je to však přirozený proces stárnutí,” vysvětlila.
Pokud mají lidé vadu zraku od dětství, pak je oční lékař pravidelně sleduje. „Zrak dětí kontroluje dětský lékař. Ten, pokud zjistí nějakou vadu, odešle dítě na oční. Nejčastějšími dětskými vadami zraku jsou školní krátkozrakost či šilhavost,” uvedla Frintová s tím, že v potaz se musí brát i skutečnost, že malé dítě vidí hůř než 15letý školák. „Zrak se v průběhu dětství totiž vyvíjí,” vysvětlila lékařka.

Lidi to k očnímu lékaři moc netáhne

Jak přistupují lidé k péči o své oči? Mají ponětí o tom, že je dnešní den zasvěcen právě zraku? „Na preventivní prohlídku zajdu tak jednou ročně. K očnímu lékaři chodím, mám totiž silné dioptrie. Ale o Světovém dnu zraku jsem nevěděla,” svěřila se 28letá Alexandra Křovinová z Velkého Poříčí. Dodala, že kdyby měla zdravé oči, asi by na preventivní prohlídky k očnímu lékaři vůbec nechodila.

Prevenci u očního doktora se podivuje 42letá Šárka Šnajdrová z Náchoda. „K očnímu na preventivní prohlídku? Proč? Vidím dobře. Někdy dokonce i to, co vidět nemám,” směje se Šnajdrová.

Také 28letá Kateřina Lamková z Dědova přiznává, že k očnímu lékaři nechodí vůbec. „Připadá mi to zbytečné. Zatím jsem problémy s očima neměla,” tvrdí.