VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na facebooku se stále více a více řeší pronájem Beránku

Náchod - Snad každý Náchoďák ví a třeba i sám sleduje změny v provozu Beránku na Masarykově náměstí. Konečně facebook, zaplněný mnoha názory lidí, ať už podepsaných či anonymních, je toho důkazem. Nutno říci, že obsah jednotlivých sdělení se názorově dost rozchází, zaznívá četná kritika.

3.2.2016
SDÍLEJ:

Hotel U Beránka.Foto: archiv

S reakcí na mnohé negativní vzkazy vyskytující se hlavně na internetu přichází nyní Tomáš Magnusek, náchodský zastupitel a člen představenstva Beránku.

„Rád bych se oficiálně vyjádřil k situaci odchodu bývalého nájemce komerční části Beránku v Náchodě. Reagoval jsem na tuto problematiku již v pondělí 25. ledna 2016 během jednání zastupitelstva a vyjadřuji se i písemně, vzhledem k tomu, že nemám vlastní profil na sociálních sítích a řada mých přátel a kamarádů mne o to poprosila s ohledem na diskuze, které se na facebooku vedou.

Členem představenstva Beránku jsem od dubna loňského roku, kdy jsem byl zvolen valnou hromadou společně s Ivou Cvetanovou a starostou Janem Birkem, který je předsedou představenstva. V tomto složení jsme tedy převzali vedení akciové společnosti. Já jsem se především hodlal soustředit na kulturní část Beránku, tedy chod divadla, kulturní akce, protože k tomu mám z principu blíže. Rovněž jsem musel slíbit, že po celou dobu mého trvání ve vedení společnosti, tedy do roku 2018, nebudou moje podnikatelské aktivity do Beránku zasahovat i kdybych měl sebelepší pořad a hosty.

Smlouva s nájemcem chyběla

Mezi naše první klíčové úkoly bylo zajištění smlouvy se stávajícím nájemcem komerční části, firmou Rajský s.r.o. S touto firmou totiž od konce října roku 2014, kdy byl v čele představenstva Aleš Cabicar, neměla akciová společnost Beránek žádnou smlouvu. Pan Rajský i přesto, že smlouva nebyla podepsána, dál platil nájem a v Beránku pracoval. Od začátku nás ovšem upozorňoval na to, že novou smlouvu s tehdejším vedením nepodepsal z důvodu, že usiloval o snížení nájmu a tehdejší představenstvo mu v tom nevyšlo vstříc. To nám potvrdil i pan Cabicar na poslední valné hromadě slovy: „Neustoupili jste mu, já mu taky neustoupil."

Na otázku, proč za celý minimálně půl rok (jen půl roku nebyla smlouva podepsána, o nájmu jistě hovořili delší dobu předtím, jak nám potvrdil člen tehdejšího vedení pan Nosek) nehledali pan Cabicar s panem Rajským jiné řešení, nám ovšem ani jeden z nich neodpověděl. Můžeme se jen domnívat, že to oba pánové nechali na nové představenstvo z různých důvodů, anebo už se jim to zkrátka nechtělo řešit, ať to vyřeší jiní. Posouzení férovosti tohoto jednání, nechám na každém z Vás.

Hned po našem zvolení do představenstva jsme začali s panem Rajským jednat o nových možnostech. Na rovinu nám řekl, že dál v Beránku za těchto podmínek být nemůže, že nájem je vysoký, že je budova drahá a podobně. Když jsem se ho zeptali, jakou výši nájmu by si pan Rajský představoval, řekl nám, že Beránek je za korunu drahý. Poté od něho už žádný jiný návrh částky nikdy nepadl.

Pan starosta od začátku pana Rajského upozorňoval na to, že se snížením nájmu je to velmi složité, a že to nebude možné. Já jsem se snížením nájmu problém neměl a vím, že to bylo špatně. Naopak starosta se zachoval jako řádný hospodář, který nakládá s majetkem nás všech.

Výběrové řízení bylo nezbytné

Po několika jednáních, která se loni o prázdninách zkomplikovala starostovým onemocněním, mi po necelých třech měsících ve funkci přišla od pana Rajského zpráva o tom, že v Beránku skončí a že bychom měli udělat výběrové řízení. Pan Rajský nám tak dal o polovinu méně času na řešení situace, než mělo bývalé vedení. Zřejmě ho finanční či jakákoliv jiná situace vedla k tomu, že to potřeboval rozseknout.

Přistoupili jsem tedy na výběrové řízení s tím, že je možné, že se do něj firma Rajský znovu zapojí, protože ani v tuto chvíli nikdo nevěřil tomu, že firma Rajský v Beránku skončí. Společnost, která měla výběrové řízení na starosti od nás dostala jasný úkol, oslovit písemně s nabídkou možnosti účasti na výběrovém řízení i firmu Rajský, což udělala. Pan Rajský se ovšem do výběrového řízení už nepřihlásil.

Jediný účastník nesplnil podmínku

Výběrové řízení skončilo tím, že nebyl nikdo vybrán. Jediný účastník výběrového řízení totiž nesplnil jeho základní podmínku, tedy že pošle podepsanou smlouvu o nájemním vztahu tak, abychom měli stoprocentní jistotu, že pokud ho vybereme, on skutečně nastoupí. To se nestalo. První, koho jsme o této situaci informovali byl opět pan Rajský a celé představenstvo jsme se s ním i jeho synem setkali, abychom začali hledat společné řešení. Rajští nám na jednání řekli, že nám v této situaci pomůžou a posunuli o měsíc svůj odchod z Beránku, tedy na konec listopadu 2015. My jsme měli polovinu září a dostali jsem tedy měsíc navíc, jak situaci vyřešit tak, aby Beránek nezůstal zavřený, protože Rajští nám znovu potvrdili, že oni odchází a to i přesto, že jsme na tomto jednání začali zvažovat možnost snížení nájmu, vzhledem k výsledku výběrového řízení. Nepodařilo se.

Řešení našel starosta Birke

Představenstvo pověřilo svého předsedu, starostu Jana Birke, hledáním nového nájemce. To se mu povedlo a v půlce října přišel se zájemcem o provozování restaurace a hotelu. Tím bylo zřejmé, že Beránek nezůstane zavřený. Nový nájemce nastoupil 1. prosince 2015 a už čtvrtý den spustil omezený provoz vzhledem k akcím, které v tu chvíli v Beránku probíhaly a nedaly se zrušit, což ani nebylo v zájmu nikoho z nás.

Pana Rajského nikdo nevyhazoval

Takto tedy proběhl celý ten proces změny nájemce komerční části v Beránku. Pana Rajského nikdo z Beránku nevyhodil a kdokoliv, kdo tuto zprávu šíří dál, tak nemluví pravdu a já si myslím, že jako představenstvo se musíme této informaci bránit. Pan Rajský pouze požadoval snížení nájmu, případně jiné cesty, jak mu finančně pomoci s provozem v Beránku, a zdálo se mu, že k rozhodnutí, jak to vyřešit, dochází pomalu.

Co se týče mé osoby, Beránek jsem nekoupil ani já, ani nikdo jiný, a věřte mi, že to ani nejde. Největším akcionářem Beránku je Město Náchod, svým způsobem každý z občanů města. Současného nájemce a provozovatele restaurace a hotelu jsem dříve neznal a ani s ním nemám jakékoliv osobní vazby.

Lidé porovnávají obsluhu v Beránku

Čtu a neustále poslouchám připomínky k tomu, jak to tam dnes funguje, jaká je obsluha v Beránku. Lidé logicky srovnávají nové nájemce s Rajskými, kteří, ať se nám to líbí nebo ne, nasadili velmi vysokou laťku.

Nezbývá mi, než vás poprosit o neanonymní připomínky, což je jediná cesta, jak z toho ven, tedy upozorňovat na zápory, které mnohdy tkví v detailech, jež zkazí celkový dojem. Myslím si, že všichni rovněž moc dobře víme, že jedním z těch zásadních problémů je především nedostatek kvalitního personálu. Pokud se nový nájemce z těchto chyb nepoučí, pak tam lidé definitivně přestanou chodit a my budeme hledat nájemce nové. A pakliže se opět žádný nenajde, může dojít až k tomu, že komerční část Beránku zůstane zavřená."

Tomáš Magnusek

Autor: Redakce

3.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Bodové naděje vzaly za své na začátku druhého poločasu

Miroslav Kalousek ve sněmovně.
DOTYK.CZ

Největší poslanečtí snaživci? Na špici jsou Kalousek i Okamura

Hronovské Domino v březnu? Závody a unikátní turnaj

Hronov - Co mají společného horolezci a hráči světově populární počítačové hry? Hbité prsty jistě, ale také hronovské Domino. To v březnu hostilo dvě velké události. Za všemi pak stáli lidé - často dobrovolníci, kterým se kromě zajímavého programu pro děti podařila další meta - dostali děti z okolních měst do Hronova.

Nejlepší krmivo? Pytel plný blech si nosí z koupaliště

Nemojov - Nadšeného akvaristu kdysi učitel nedoporučil ke studiu na chovatele cizokrajných zvířat. Roman Dušek z Nemojova se ale vzepřel osudu. Vyučený zedník je už více než dvacet let profesionálním chovatelem ryb.

Na stoprocentní bilanci domácích nenavázal jen Červený Kostelec

Náchodsko - Fotbalisté Nového Města nad Metují urvali v krajském přeboru první tři jarní body, na vítězné vlně se naopak veze Velké Poříčí v I. B třídě, které se už posunulo na průběžné druhé místo za suverénní Polici nad Metují.

Obrněné vozy vystřídají stavební stroje

Náchod - Den poté, co Náchodem projedou obrněné transportéry Stryker a další vojenská technika vezoucí americké a britské vojáky, vyjedou do ulic bagry a nákladní vozy. V pondělí má totiž začít plánovaná a o více než týden odložená oprava průtahu města.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies