Mládež se znuděně potuluje městy. Pokuřuje na lavičkách v parčících kolem škol. Za jejich ploty zejí prázdnotou školní hřiště.
I kdyby děti chtěly, většinou se na ně nedostanou.

Jako celý areál, jsou
i sportoviště škol přes prázdniny zavřené.

Hodný školník

Někde je možno vidět skupiny dospělých při „partii“ kolektivních her. To v případě, že škola hřiště ekonomicky pronajímá.
Jinde ke kurtům a basketbalovým košům „infiltrovala“ mládež dírami v plotech.
Když se někde na školní hřiště oficiálně může, většinou to plyne z určité společenské aktivity vedení školy, školníka či správce. Je to jejich dobrá vůle jdoucí mimo zřizovatele.
„Nevím, zda jsou některá hřiště otevřená,“ sdělila upřímně Jana Radová z jičínského odboru školství. „Každý týden máme s vedoucím odboru poradu, myslím, že by se o tom mluvilo, kdyby nějaké bylo otevřené.“

Mají blízko les

V Chrudimi jsou školní „plácky“ pod petlicí. Podle slov pracovnice odboru školství ne všechny. „Určitě vím, že hřiště školy doktora Malíka je veřejně přístupné,“ sdělila Anna Ježková.
V Ústí nad Orlicí mohou děti a mládež přes prázdniny využívat atletický stadion.
„Hřiště u škol jsou v létě dostupná. Pedagogický ani jiný dozor tam není, hřiště jsou vybavena velmi prostě,“ řekl vedoucí tamního školského odboru Luboš Mikyska. „U nás je situace trochu jiná, jsme malé město, volná příroda je dostupná, děti tu netrpí na ulicích jako ve velkých městech,“ vysvětloval.

V Hradci je systém

Přitom až paradoxně největší východočeské aglomerace vycítily ve školních hřištích silný potenciál. Hradecký magistrát před lety začal s programem tzv. „otevřených školních hřišť.“ Možnost v kteroukoliv dobu bezpečně se „vyřádit“ na radnici chápou jako jeden z prostředků prevence kriminality. Jak se říká: Kdo si hraje, nezlobí. Všechna školní hřiště město postupně opravuje. Vybavuje bezprašnými povrchy. A opravená nabízí veřejnosti.
„Hřiště mají provozní řád. Jsou otevřena i ve školním roce v době mimo vyučování. Mají svého správce. Ten jednak dohlíží na pořádek a jednak na bezpečí dětí. Má k dispozici lékárničku a v případě úrazu přivolá lékařskou pomoc,“ sdělila vedoucí školského odboru magistrátu Alena Synková.
„Správce hřiště je člověk v řádném pracovním poměru. Vybere ho ředitel školy. V rozpočtu se musí kalkulovat s jeho platem,“ odpovídá na další dotazy Alena Synková.

Sázejí na sport

I v Pardubicích jsou mnohá školní hřiště veřejnosti přístupná. Jejich fungování v mimoškolní době je každoročně dotováno z rozpočtu sportovního fondu města.
„Seznam otevřených školních hřišť je dostupný na internetu. Jsou označena provozním řádem. Je na nich přítomen správce,“ upřesnil obecné informace Kazimír Svoboda, vedoucí pardubického odboru školství.

„Ono to nějakou korunu stojí,“ hodnotila s úsměvem Alena Synková . „Ale na druhou stranu – co dnes něco nestojí? A tohle se vyplatí. “

„Děti tam hrozně křičí, stěžují si sousedi“

Názory obyvatel krajského města jsou jako vždy na obou pólech. „Je to výborný nápad,“ odpovídali většinou v anketě Deníku.
„Mládež tam dělá hluk až do večerních hodin,“ napsal do redakce Deníku Vladimír P., obyvatel „problémové“ části města.
„Vytýkat dětem, že na hřišti křičí, to je projev mrzoutství. Lepší, když křičí pod dozorem, než když ničí veřejná prostranství z přebytku energie,“ sdělila k problematice Jitka Weissová z Moravského Předměstí.
Dlužno podotknout, že hluk ustává se „závěrečnou“ hřiště, která je v létě vzhledem k času třeba až ve 20 hodin.
„Celé dny tam hlučí děti z Okružní ulice,“ píše V. Š. o hřišti u hradecké základní školy Sever. Okružní je tak trochu "špatná adresa". Ovšem i na jiná hřiště chodí romská mládež často a ráda. Děti házejí na koš, driblují…
Magistrátní preventisté si zřejmě mohou započítat kladný bod.