VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na koštu ochutnali celkem 84 vzorků

Martínkovice - V sobotu 13. února v martínkovickém Kulturním domě pořádal místní spolek „Hraběnky“ 4. ročník Martínkovického koštu. Do soutěže o hodnocení destilátů z domácí produkce v kategoriích slivovice, calvados, hruškovice a směs jich účastníci přihlásili celkem 84 kusů.

16.2.2010
SDÍLEJ:

Martínkovický košt 2010.Foto: Miroslav Pohl

Nejvíce přihlášených destilátů bylo v kategorii slivovice (35) , dále početná pak rovněž byla kategorie směs (28). V kategorii hruškovice bylo přihlášeno 13 vzorků destilátů a v kategorii calvados 8 ks destilátů.

Pálenky byly hodnoceny podle kategorií z hlediska několika kritérií šestičlennou odbornou porotou.

Diváci mohli za mírný poplatek koštovat rovněž a účastnit se diváckého hodnocení. „Koštujících“ a hodnotících diváků bylo celkem 101. A kdo byl nejlepší?

Hovorkova hruškovice koštovala všem nejvíce

O stoupající popularitě Martínkovického koštu svědčí i každoročně narůstající počet přihlášených destilátů (v roce 2009 67 ks vzorků, letos již 84 ks vzorků) i okruh účastníků, kteří jsou nejen z Martínkovic a okolních obcí, ale i např. z Havlovic, Křižanova, Bílé Třemešné a dalších.

Z odborného hodnocení poroty koštérů vzešly jako nejlepší tyto destiláty: Kategorii slivovice ovládl vzorek přihlášený Josefem Možíšem z Křižanova. Mezi hruškovicemi kralovala ta, kterou do soutěže přihlásil MUDr. Lubomír Hovorka z Martínkovic. Jablečnou sekci pálenek ovládl calvados donesený Jitkou Sloupenskou z Božanova a „přespolní“ se mohli radovat i v kategorii směsek, kterou vyhrála paní Možíšová z Křižanova.

Ze společného hodnocení diváků i poroty bez rozdílu kategorií vzešla jako nejlepší hruškovice přihlášená Lubomírem Hovorkou, i když samotným divákům nejvíce chutnala směs s původem v Brně přihlášená Jar. Adamovem z Broumova.

Součástí hodnocení byla i soutěž „poznej si svůj košt“, kdy každý účastník, který do soutěže přihlásil destilát, měl možnost si mezi anonymními vzorky poznat „ten svůj“. Této soutěže se zúčastnilo 26 diváků a z nich šest diváků mezi 84 pouze číslem označenými vzorky svůj destilát skutečně poznalo.

O dobrou zábavu se přičinili nejen organizátoři s „velitelem“ Hraběnek a duší podobných akcí v Martínkovicích Františkem Hopem v čele, ale i všichni účastníci sami, kterým k tomu k tanci i poslechu hrála náchodská skupina „Klapeto“.

Zdá se, že v dnešní době časté stesky některých obecních představitelů na nezájem občanů o dění v obci v Martínkovicích neplatí.

(Miroslav Pohl)

16.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney
28

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

I přes stavbu a několikerý zákaz vjezdu se přes přechod jezdí přes zátarasovou hromadu i po louce.
19

Přes čáru jezdí načerno, cestu si zpevnili značkami

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Náchodsko - První kolo TIP ligy Náchodského deníku si připravilo pro své hráče nejedno překvapení, což se také odrazilo na bodových ziscích jednotlivých soutěžících.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení