VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Machovsku žijí ti

Machovsko /FOTOGALERIE/ – V loňském roce, konkrétně 22. října, byl v tomto koutě náchodského regionu uloven kapitální muflon.Jedná se o opravdu unikátní trofej. Ta byla na Světové výstavě vývoje myslivosti a lovectví konané v Brně obodována tak vysokým počtem bodů (247,45 bodů CIC), jež dokazují skutečnost, že se jedná o světový rekord.

9.4.2010 1
SDÍLEJ:

Petr Žoček s uloveným rekordním kouskem – nejsilnějším muflonem z volné přírody.Foto: Jiří Scholz

Lovcem, který muflona střelil, byl Petr Žoček za doprovodu Jiřího Scholze. „Nebyl to první kapitální muflon zde ulovený,“ řekl nám Jiří Scholz, hospodář Mysliveckého sdružení Bor Machov s tím, že muflonů na Machovsku žije několik desítek.

„Jedná se o zřejmě nekvalitnější populaci muflonů žijících ve volné přírodě, a to v rámci celého světa,“ upřesnil Jiří Scholz.

Mufloni se na Machovsku chovají přibližně 30 let. „Někdy v osmdesátých letech minulého století byly posbírány ze třech míst naší republiky ty nejkvalitnější chovy, jež se následně vypustili tady u nás – původně v Křinicích,“ vyprávěl hospodář Scholz s tím, že mufloni časem přešli na Machovsko, kde se jim zřejmě zalíbilo, protože tam již zůstali. A není divu – právě Machovsko skýtá muflonům ty nejvýhodnější podmínky. Jimi jsou slunné stráně, jižní svahy, přehledná krajina, dostatek pastvy a především klid. „Klid je největším problémem v dnešní době, kdy civilizace narůstá rychlým tempem,“ míní Scholz.

Patroni lovu jim přichystali nečekanou trofej

Mufloni ve věku zhruba devíti let jsou trofejově na vrcholu. Právě v tomto věku bývají loveny. Jinak se mohou dožít až třeba šestnácti let.
Petr Žoček z Martínkovic již několik let spolupracuje s Mysliveckým sdružením Bor – zásobuje spolek krmivem, konkrétně jádrem.

„Právě z tohoto důvodu mi byla nabídnuta možnost lovu mufloní zvěře, která v naší křinické honitbě není,“ vyprávěl nám Petr Žoček o tom, jak přišel k pozvání na takzvaného „zlatého“ (vysoce bodovaného) muflona.

Za doprovodu hospodáře Jiřího Scholze se tedy oba dva myslivci vydali na lov.

„22. října 2009, ve čtyři hodiny odpoledne, jsme se sešli na čekanou,“ vyprávěl Petr Žoček s tím, že brzké stmívání, povětrnostní podmínky a další přírodní jevy celý lov poněkud zkomplikovaly.

Vše dopadlo nakonec jinak, než se očekávalo. „Měli jsme vybraného úplně jiného berana. Ale bohyně lovu Diana a svatý Hubert nám připravili trofej původně nečekanou,“ pousmál se hospodář Scholz.

Vše se odehrálo v tom smyslu, že se oba lovci museli přesunout z jednoho působiště na jiné – tam, kam tlupa muflonů posléze dorazila.

Avšak mezitím se stalo něco nečekaného, v tu chvíli těžko zjistitelného. Při přesunu se obeznané stádo v jednom kusu obměnilo.

„Jeden jediný beran, kterého jsem měl slovit, se vyměnil za jiného – za toho, kterého jsem nakonec slovil,“ vysvětluje Petr Žoček.

Ten společně s hospodářem spolku Scholzem připouští ještě druhou možnost, a to – že se nemusel obměnit jen jeden kus, nýbrž mohlo dojít k výměně celého stáda, jehož celkový počet kusů však zůstal důsledně zachován, a to dokonce i co se složení (staří a pohlaví jednotlivých muflonů) stáda týče. A jelikož se mezitím sešeřilo, lovci neměli moc šancí tuto téměř nepostřehnutelnou obměnu dvou mufloních stád poznat.

Zřejmě opravdu patroni lovu přáli Petrovi Žočkovi tu nejsilnější mufloní trofej, kterou také díky této velké náhodě vloni získal.

Autor: Věra Sýkorová

9.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Ilustrační snímek.

Dvě večerní nehody v regionu

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení