VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Metuji ve Velkém Poříčí budují protipovodňová opatření

Velké Poříčí /FOTOGALERIE/ - Po dlouhých letech příprav se Velkopoříčští konečně dočkali realizace protipovodňových opatření na řece Metuji. „Celá akce v hodnotě přes 80 milionů korun by měla být hotova v roce 2012,“ říká starosta městyse Josef Král.

21.7.2011
SDÍLEJ:

Po dlouhých letech příprav se začaly stavět protipovodňová opatření na řece Metuji ve Velkém Poříčí. Celá akce v hodnotě přes 80 milionů korun by měla být hotova v roce 2012. Foto: Jiří Mach

V první etapě zabezpečují úsek od mostu u „Staré školy“ po toku řeky až na „Dolejší konec“ – to byla vždy nejohroženější lokalita obce.
Intenzivně se rovněž pracuje na dvou mostech – první je u restaurace „U Hanušů“ směrem na Žďárky a druhý na „Ostrovy“. Oba mosty musejí být zprovozněny do konce října letošního roku, tj. do začátku zimního období.

Současně se pracuje na opěrných zdech v této lokalitě a provádějí se kamenné záhozy břehů na řece Metuji pod rozdělovacím objektem.
Po dobu výstavby mostu „U Hanušů“ mají osobní auta k dispozici provizorní most.

„Vzhledem k zúžené komunikaci a k probíhajícím pracím jsou zde umístěny semafory, ale velkým nešvarem je nekázeň některých účastníků silničního provozu. Jedná se především o cyklisty, kteří nedbají dopravního značení a ve velké míře jezdí na červenou. Neuvědomují si nebezpečnost svého chování a také to, že hrubě porušují pravidla silničního provozu a mohou za to být postihováni. Je to také výzva pro policii, která by se této lokalitě mohla více věnovat,“ postěžoval si na nekázeň některých účastníků silničního provozu starosta Josef Král.

„Pracuje se na několika místech. Odlehčovací průleh do luk směrem k Malému Poříčí je již téměř dokončen, ale práce to nebyla jednoduchá. Byly zde odtěženy tisíce kubíků zeminy, které se musely přemístit do jiné lokality,“ zmiňuje starosta městysu Josef Král. „Současně se pracuje na opěrných zdech v této lokalitě a provádějí se kamenné záhozy břehů na Metuji pod rozdělovacím objektem. Práce prozatím probíhají podle harmonogramu,“ ujišťuje starosta.

Při pravidelných kontrolních dnech se všichni zainteresovaní snaží nalézt cestu, jak co nejméně zatěžovat okolí stavby a jak nejlépe ochránit zde bydlící obyvatele.

„Bohužel se jedná o velkou stavbu, která způsobuje značná omezení v běžném životě obce. V dalším období budou práce pokračovat proti proudu, kde už nyní jsou vykáceny břehové porosty. Koryto řeky bude upravováno tak, aby pojalo tzv. padesátiletou vodu,“ zhodnotil současný stav stavebních prací starosta městyse Josef Král.

„Na protipovodňová opatření v dolní části obce by měla následně navazovat opatření v horní části. Ani zde jsme nezaspali a ze svých prostředků jsme nechali zpracovat dokumentaci k územnímu řízení. Nyní po připomínkách státních orgánů a jejich zapracování bude zažádáno o územní rozhodnutí,“ nastínil další postup protipovodňových opatření starosta.

Po mnoha desítkách let se tak Velkopoříčští snad přestanou obávat každého, byť nepatrného zvednutí hladiny vody v řece Metuji, která jim během let připravila spoustu nepříjemných zážitků se škodou na majetku.

To že si lidé uvědomují důležitost této akce je vidět na jejich přístupu a ani při občasných problémech, které se na stavbě takového rozsahu vyskytnou, tak nereptají a trpělivě snášejí stavební ruch.

Investorem celé akce je Povodí Labe Hradec Králové, ale i městys Velké Poříčí se podílí na akci zejména výkupem pozemků pro vybudování odlehčovacího průlehu. (Jiří Mach)

21.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šaty z výstavy si přivlastnili tři místní mladíci ve věku 25, 17 a 15 let. Když se z médií dozvěděli, že to není obyčejné oblečení, ale drahé artefakty s uměleckou krajkou, raději je vložili do igelitové tašky a vrátili.
5

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Ilustrační foto.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Sokolovna nasála skvělou atmosféru s Masajem, vybralo se přes 57 tisíc

Česká Skalice /FOTO/ - Fenomén. Tak by se dal směle označit charitativní festival Nasajem s Masajem, který minulou sobotu v sokolovně vstoupil do osmého ročníku.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Šest gólových zápisů provodovského Hlavy

Náchodsko - Stoprocentní úspěšnost zaznamenali ve víkendových zápasech fotbalové I. B třídy regionální zástupci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení