VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na náchodské radnici se prý bude propouštět

Náchod – Vedení zdejšího městského úřadu se snaží šetřit na všech frontách. Nutí ho k tomu mimo jiné i skutečnost, že objem příspěvku poskytovaného státem na výkon státní správy pro letošní rok byl o 8,4 milionů korun snížen.

21.5.2011
SDÍLEJ:

Starosta Náchoda Jan Birke.Foto: DENÍK/Věra Sýkorová

Radní města se proto rozhodli schválit úsporná opatření s cílem zvýšení efektivnosti práce a snížení nákladů na provoz městského úřadu.

Redukci počtu pracovních míst na radnici zahájil brzy po svém zvolení starosta města Jan Birke. Nyní se bude ve snižování stavu zaměstnanců pokračovat. Jak nás informovala Nina Adlof, tisková mluvčí náchodské radnice, od 1. července bude mít jejich úřad celkem 155 zaměstnanců, zatím´co ještě vloni v listopadu jich bylo 172.

„Jedná se o zhruba desetiprocentní snížení, které se projeví již v období od července do prosince úsporou mzdových nákladů o více než tři miliony korun,“ uvedla mluvčí Adlof s tím, že propouštění se týká všech odborů městského úřadu.

„Město Náchod si jako zaměstnavatel na jedné straně velmi dobře uvědomuje a chápe důsledky tohoto rozhodnutí, které se v konkrétních případech vždy velmi citelně dotkne nejen zaměstnanců, ale i jejich rodin. Na druhou stranu je však nuceno jednat hospodárně a úsporná opatření nalézat ve všech sférách činnosti. Proto s ohledem na postoj státu bylo město Náchod nuceno přijmout mimo jiná i právě tato úsporná opatření,“ vysvětlila Nina Adlof. Negativní dopady budou dotčeným zaměstnancům kompenzovány vyplacením odstupného podle Zákoníku práce.

Šetřit se od snaží i sám Jan Birke, jenž současně při svých starostovských povinnostech vykonává už řadu měsíců i funkci tajemníka města, a to za jeden plat.

Snížení počtu úředníků či jeden člověk sedící takzvaně na dvou židlích – to jsou opatření, která mají přinést žádanou úsporu peněz. Jak se však tato opatření dotknou těch, kteří služeb Městského úřadu v Náchodě využívají nejvíce – tedy náchodských občanů? Sníží se s počtem zaměstnanců radnice i kvalita či objem poskytovaných služeb?

„Určitě nesníží. Právě naopak, služby občanům se tak zefektivní, protože lidé, kteří na úřadě pracují, si velmi dobře uvědomují, že se od nich čeká nejen dobrá práce, ale i vstřícný a ochotný přístup k lidem - úřad je tu pro občany. Kvalitu kvantitou nahradit nelze, obráceně by se nám to mohlo podařit,“ uvedla mluvčí Nina Adlof.

Jan Birke přiznává, že dělat starostu i tajemníka zároveň, je velice náročné. „Trávím každý den minimálně šestnáct hodin v práci. Občas je to vyčerpávající. Vykonávám tyto dvě funkce současně hlavně proto, že chci podrobně poznat chod radnice, zjistit, jak úřad pracuje. Chci mít přehled o tom, co se na radnici děje. Teprve když člověk zjistí jak úřad funguje, může dělat změny,“ vysvětlil Birke. Zároveň dodal, že tajemníka nebude dělat donekonečna. „Souběh těchto funkcí je samozřejmě jen dočasný, v nejbližší době bude na funkci tajemníka vypsáno výběrové řízení,“ zakončil starosta.
O chystaném propouštění zaměstnanci náchodské radnice vědí. „Mě osobně se to naštěstí netýká, takže jsem relativně v klidu. Trochu je mi líto těch spolupracovníků, které to postihne. Možná nám přibude víc práce, uvidíme, co přinese čas,“ svěřila se jedna z pracovnic městského úřadu, která si však nepřála zveřejnit své jméno.

A jak vidí snahu radnice „ušetřit kde se dá“ samotní obyvatelé města? „Jako občan Náchoda vítám jakoukoliv snahu ušetřit městské finanční prostředky. Z vlastní zkušenosti ale bohužel vím, že když chce člověk udělat mnoho, někdy nakonec zjistí, že vlastně neudělal vůbec nic. Z toho bych měl tedy trošku obavy,“ vyjádřil svůj názor občan Jiří Horák.

Autor: Věra Sýkorová

21.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení