VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na padlé za vlast se nemá zapomínat

Náchod/Police nad Metují /FOTOGALERIE/ - V pondělí si představitelé města Náchoda společně se zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu připomenuli oběti všech válek a zúčastnili se tradiční pietní akce k uctění památky obětí válečných konfliktů u památníku na Dobrošově.

13.11.2013 1
SDÍLEJ:

DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ si u památníku na Dobrošově připomenuli představitelé města Náchoda společně se zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu. Foto: MěÚ Náchod

Památku válečných obětí uctili všichni společně položením květin a věnců u památníku. Následně v prostorách Jiráskovy chaty pronesli krátké projevy, za město Náchod starosta Jan Birke a za účastníky odboje Milan Andres.

„Dnešní den je na tomto místě připomínán od roku 2001. Jsem rád, že se každoročně scházíme u památníku na Dobrošově, abychom společně zavzpomínali na válečné hrdiny a oběti a především, abychom stále připomínali dalším generacím, že mír není samozřejmostí," uvedl ve svém projevu starosta.

Na padlé vojáky, kteří bojovali za naši vlast ve všech světových válkách, nezapomněli ani v Polici nad Metují. Tam si památku na den válečných veteránů připomenuli položením květin a krátkou vzpomínkou na místním hřbitovu u pomníku padlých vojáků představitelé města, zástupci komise pro obřady a slavnosti a místní občané.

„Je obtížné vylíčit můj postoj obětem války. Naše generace válku nezažila a mrtvého člověka jsem díky bohu neviděla. V dnešní době a v okruhu nás mladých je válka často zlehčována, patrně to je zásluhou oblíbených počítačových her a filmů. Samotné hry na vojáky a generály vypadají v počítači tak snadně a realitu si neumíme ani představit. Poprvé jsem si uvědomila, co je válka, až při školní exkurzi v Osvětimi. Potom jsem si teprve uvědomila, jak dobře se dnes máme a že na tom mají zásluhu především všichni, kteří za nás bojovali," řekla ve svém projevu zástupkyně mladé generace studentka Tereza Šváblová.

Přítomni byli příznivci vojenské historie z TS20 Pláň a polická ostrostřelecká garda, kteří na počest padlým vojákům vypálili ze svých zbraní salvu. Na závěr se z místní zvonice rozezněly zvony, které všechny útrapy válek přečkaly. Zvony z roku 1486 a 1491 jsou původní, a tak pamatují všechny události ať již veselé, nebo smutné a tragické.

Mluvčí náchodské radnice uvedla, že 11. listopad byl za den veteránů vybrán symbolicky, neboť toho dne roku 1918 v 11 hodin 11 minut zazněla poslední salva při podpisu příměří mezi spojenci a Německem ve vlakovém voze Le Francport u severofrancouzského města Compiégne. Tímto aktem byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Symbolem dne veteránů se stal květ vlčího máku. V roce 1921 symbolizoval vlčí mák sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.

Autor: Jiří Mach

13.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

ČESKÁ výprava získala letos na Světovém žebříčkovém turnaji v lukostřelbě handicapovaných v Novém Městě nad Metují jednu zlatou medaili, a to díky Davidu Drahonínskému.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení