VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na policisty už nebude táhnout starými okny

Náchod - Na policisty v Náchodě už nebude táhnout starými okny. Navíc také výrazně ušetří, protože už nebudou mít na účtech za topení tak astronomické částky. Mají totiž zcela nově opravené a zateplené budovy územního odboru policie v Náchodě.

22.1.2015
SDÍLEJ:

Nově opravené a zateplené budovy územního odboru policie v Náchodě. Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

V pondělí tuto etapu obnovy po roce stavebních prací a z toho plynoucích provizorních zhoršených podmínkách pro policisty slavnostně zakončili. A to za účasti krajského policejního ředitele a někdejšího policejního prezidenta Martina Červíčka.

„Já jsem policistou více jak pětadvacet let a náchodské okresní ředitelství znám od první chvíle, co jsem vstoupil do služebního poměru," sdělil Martin Červíček.

Zavzpomínal: „Dva roky jsem zde v Náchodě byl v pozici velitele služby cizinecké a pohraniční policie a tato budova je nesmazatelně spojena s jednou etapou mého policejního života."

Policisté prý ani nevěřili, že se starou budovu na břehu řeky Metuje na Husově náměstí, stejně jako v areálu se nacházející vilu, podaří opravit. „Nikdy v životě jsem snad ani nepředpokládal, že se nám zdejší okresní ředitelství podaří změnit, předělat ho a rekonstruovat. Dnes jsme v situaci, kdy nám nechybí až tak moc věcí, které objekt ještě potřebuje. Pevně věřím, že se nám vše podaří a budeme mít územní odbor policie v Náchodě kompletně nový se vším všudy," podotkl Červíček.

Policie totiž peníze na některé potřebné investice nemá a hledá je těžko. Donedávna se finance vyčleňovaly jen na ty opravdu nutné rekonstrukce. Podle Červíčka se přemýšlelo o každém vynaloženém milionu korun. Náchodským policejním budovám však pomohly evropské dotace.

„Vzpomínám si na okamžik, kdy za mnou jako za policejním prezidentem přišel ekonomický náměstek a a při sjednávání rozpočtu na rok 2013 žádal o alokaci prostředků na rekonstrukci územního odboru policie v Náchodě z prostředků evropských fondů. To byla situace, kdy v rozpočtu policie bylo opravdu strašně málo finančních prostředků. Já ve své podstatě jako Náchoďák jsem to s těžkým srdcem podepisoval, abych nebyl osočován, že upřednostňuji své rodné město. Dnes jsem moc rád, že jsem dal na stanoviska odborných funkcionářů a že jsem byl jedním z těch, kdo stáli u zrodu finančních prostředků, které se daly do rekonstrukce tohoto objektu," uvedl v pondělí krajský policejní ředitel Červíček.

Ten spolu s vedoucím územního odboru policie v Náchodě Davidem Fulkou, náchodským starostou Janem Birke a ředitelem stavební firmy, která prováděla stavební práce, odhalil pamětní desku, která rekonstrukci připomíná.

Objekty se podařilo opravit a zateplit za zhruba 10,954 milionu korun. Dotace z Evropské unie z Fondu soudržnosti v rámci Operačního programu životní prostředí činila 6,032 milionu korun, krajské policejní ředitelství pak na rekonstrukci přispělo částkou 1,064 milionu. Taková celková částka na investice do policejních objektů je podle policie v kraji neobvyklá.

Práce začaly v prosinci roku 2013 a téměř po roce v prosinci loňského roku už se stavba předávala. Vše prý probíhalo díky snaze náchodské stavební firmy, která vzešla z výběrového řízení, hladce. Zateplení obvodových stěn, výměna výplní oken, zateplení stropu pod střechou, to vše se provedlo na výměře zhruba 5 400 metrů čtverečných.

Podle Červíčka se jednalo o správné rozhodnutí a dobrý krok, neboť po zateplení se podstatně uspoří prostředky na vytápění. Opravám ale není konec. Je zapotřebí ještě zrekonstruovat sociální zařízení, kabeláže s ohledem na to, aby policie mohla využívat nejmodernější technologie, a nakonec je potřeba opravit střechu. Tou by se sice mělo začínat, ovšem s ohledem na možnost čerpání evropských prostředků tomu tak být nemohlo. Aby policie objekt vůbec zateplila, musela zareagovat na možnosti dotačních titulů a prvně tedy požádala o dotace na to, na co Evropská unie peníze poskytovala, tedy na zateplování.

„Chtěli bychom vše udělat najednou a načisto, ale nejde to, pokud chceme čerpat peníze z Evropské unie," vysvětlil ekonomický náměstek ředitele krajského policejního ředitelství Josef Neruda.

Rekonstrukce kabeláže, která přijde na dalších zhruba deset milionů korun, by se měla dokončit letos v létě, pak dojde na rekonstrukce sociálních zařízení a nakonec střechy. Policie předpokládá, že by se vše mělo dokončit za rok.

Zakončení první fáze obnovy, která pomohla vylepšit tvář další části Náchoda, uvítalo i vedení města. Starosta Jan Birke uvedl, že v případě investic z evropských dotací ví, o čem policisté mluví.

„Na radnici také reagujeme podle toho, jaké operační programy Evropská unie vypíše. Jako město máme ale širší možnosti, na co peníze získat," řekl Birke. Připomněl, že hned v sousedství objektů policie se městu podařilo obnovit most za několik desítek milionů korun, který však městskou kasu díky štědré podpoře z dotací přišel pouze na 700 tisíc korun.

Autor: Pavel Bednář

22.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Folklorní festival v Červeném Kostelci
23

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Hronov má opět postupové choutky

Náchodsko - Úvodním kolem startuje o tomto víkendu fotbalový JOPECO Okresní přebor mužů.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení