VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Žernovské konferenci diskutovalo na sto lidí

Žernov /FOTOGALERIE/ – Občanské sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice uspořádalo v závěru minulého týdne na Žernově závěrečnou konferenci k projektu „Harmonie kulturní krajiny na území NPP a NKP Babiččino údolí“ na téma „Život a podnikání v chráněných územích“. V příjemném prostředí místní sokolovny se sešlo více než 90 účastníků, a to z řad odborné i široké veřejnosti.

20.4.2010
SDÍLEJ:

Z konference.Foto: DENÍK/Věra Sýkorová

Na začátku konference představila Martina Vlachová dvouletý projekt realizovaný Centrem rozvoje Česká Skalice v Babiččině údolí. „Projekt s rozpočtem 2,5 milionů korun byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti. Součástí projektu je plánování rozvoje chráněného území, poskytování informací a osvěty prostřednictvím ekoporadny, infostánku, tiskovin, naučných stezek a besed, dále pomocí vzdělávání, exkurze a výměny zkušeností. Přímou realizací ochrany přírody je obnova studánek, mapování invazních rostlin a obnova komponovaných výhledů v údolí,“ uvedla Martina Vlachová.

V dalším programu vystoupili s příspěvky zástupci Města Česká Skalice, pod jehož záštitou se konference pořádala, dále profesionální ochránci přírody ze Správy CHKO Broumovsko a z Agentury ochrany přírody a krajiny Hradec Králové. Zástupce zahraniční delegace z Polska, Zbigniew Golab, pohovořil o přírodě a podnikání v Národním parku Stolové hory.

Mluvilo se o chráněných územích

O kategorizaci a pravidlech chování v chráněných územích České republiky promluvil Michal Gerža z Hnutí Duha Podorlicko.

Odpoledne následovala exkurze – vycházka s odborným výkladem do revitalizovaného sadu na ratibořickém Bílém kopci a na Rýzmburský altán. Při několika zastaveních byla demonstrována praxe ochrany přírody a výsledky projektu „Harmonie kulturní krajiny na území NPP a NKP Babiččino údolí“.

Co konference všem účastníkům přinesla? Především byla příležitostí k setkání, k výměně zkušeností a navázání nových partnerských vztahů. Zaznělo mnoho podnětných nápadů i příkladů z praxe, jak dobře žít v chráněných územích. Účastníkům byly představeny unikátní živočišné a rostlinné druhy vyskytující se v NPP Babiččino údolí a také způsoby jejich ochrany.

„Zaujala mě také polemika soukromého chovatele Jana Kováče o vztahu lidí k přírodě jako zdroji trvale udržitelného růstu. Připomnělo mi to pravdivá slova, že příroda nepatří lidem, ale lidé patří přírodě,“ shrnul zážitky z konference její účastník Vladimír Prachař.

Autor: Věra Sýkorová

20.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

ČESKÁ výprava získala letos na Světovém žebříčkovém turnaji v lukostřelbě handicapovaných v Novém Městě nad Metují jednu zlatou medaili, a to díky Davidu Drahonínskému.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení