VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náchod a polští sousedé? Jsou už jako jedno evropské město

Náchod/Kudowa Zdrój /FOTOGALERIE/ - Zhruba tři sta milionů eur z Evropské unie by se podle náchodského starosty Jana Birke mohlo rozdělovat na projekty v česko-polském pohraničí v letech 2014 až 2020. O peníze na rozvoj budou společně usilovat i Náchod a sousední Kudowa Zdrój. Už dnes se na to připravují.

19.4.2013
SDÍLEJ:

Včera představil náchodský starosta Jan Birke a jeho polský kolega Czesław Kręcichwost scénář, jakým se chtějí při dalším rozvoji ubírat. Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Už dávno to nejsou dvě odlišná města, která žijí odděleně svým životem. Když hranice padla a život na obou jejích stranách se stále více prolíná, se Náchod a sousední Kudowa stávají téměř souměstím. Svědčí o tom i jejich stále větší spolupráce na úrovni radnic.

Včera představil náchodský starosta Jan Birke a jeho polský kolega Czesław Kręcichwost scénář, jakým se chtějí při dalším rozvoji ubírat. Stalo se tak na Dolnoslezském fóru v Kudowě, kterého se od včerejška a dnes účastní na tři sta starostů z Dolnoslezského vojvodství, dolnoslezský maršálek a zástupci Královéhradeckého, Pardubického, Libereckého a Olomouckého kraje. Diskutují o strategii rozvoje na léta 2014 - 2020, která určí, jaké oblasti rozvíjet a kam evropské peníze směřovat.

O obou městech oba starostové hovoří už jako o evropském městě Náchod Kudowa Zdrój. „Body, které vytyčujeme, které nás trápí nebo je řešíme, chceme zařadit do strategie na roky 2014 2020. O peníze budeme vždy žádat dohromady pod názvem Evropské město Náchod Kudowa Zdrój. Jdeme cestou příhraniční spolupráce, na kterou Evropa v tuto chvíli a v novém plánovacím období bude dbát. Myslím, že to je krok správným směrem a bude to téma třeba i pro budoucí starosty," řekl Jan Birke.

Oba starostové vytyčili pět základních témat, v jakých rozvíjet spolupráci, diskusi, investice, zkrátka kam směřovat další úsilí. Je to takový scénář, jak by spolupráce měla vypadat. Města jsou si totiž vědoma, že soused může v některých oblastech nabízet i něco lepšího, a tak se chtějí namísto konkurence doplňovat a pomáhat si.

1. DOPRAVA

Prvním klíčovým problémem je doprava. „Náchod komplikuje dopravu Kudowě a chceme požádat o pomoc při dalším řešení dopravy. Když se dnes zabýváme dopravou u nás, aby se zároveň s tím nezapomínalo na dopravu v Kudowě a řešila se ruku v ruce," uvedl Birke.

2. LÁZEŇSTVÍ

Dalším bodem jsou lázně, které jsou za hranicemi na špičkové úrovni, kdežto v Náchodě tradice dávno upadla a snahy obnovit lázeňství zatím pokulhávají. „Náchod o lázně usiluje a chtěli bychom propojit infrastrukturu lázní a využít potenciál, který Náchod sice nevlastní, ale usiluje o něj. Zkrátka se chceme bavit o tom, zda by byly možnosti pomoci lázeňské infrastruktuře, což souvisí i s turistikou," dodal náchodský starosta.

3. NEMOCNICE NÁCHOD

Třetím tématem je léčba Poláků v náchodské nemocnici. Do ní to totiž mají tisíce Poláků blíže, než když musí do nemocnic na jejich území. Z mnoha lokalit je pro ně dosažitelná během několika málo minut. „Je tam celá řada polských občanů, kteří mají hůře dostupnou zdravotní péči. Bavíme se o spádovosti pro náchodskou nemocnici řádově okolo dalších 30 až 40 tisíc lidí navíc," naznačil starosta.

Jenže je podle něj zapotřebí vyřešit financování péče. Dosud si Poláci musí zákroky v náchodské nemocnici hradit v hotovosti. „Chceme hovořit o možnosti mezinárodní dohody o zdravotním pojištění. To se však musí řešit minimálně na úrovní hejtmana a maršálka. Když už jsme však jednou v Schengenském prostoru a Evropské unii, tak běžný občan nechápe, proč by nemohl být ošetřen za hranicemi ze svého pojištění, ale musel platit. Sice si to Poláci u nás platí, ale kdyby se ošetření hradilo z pojištění, bylo by to pro ně jednodušší," nastínil náchodský starosta.

4. SPORT A KULTURA

Další oblastí společných aktivit Náchoda a Kudowy je nabídka kulturního a sportovního vyžití jak pro 21 tisíc obyvatel Náchoda, tak i pro 11 tisíc obyvatel Kudowy a mnoha dalších v okolí. Dlouhodobě si obě města v investicích do sportu a kultury nekonkurují, a tak zatímco Češi mohou třeba do polského akvaparku, Poláci zase na náchodské letní koupaliště. To je příklad toho, jak se nabídka vhodně doplní a využije se kapacity obojího.

5. EVROPSKÉ MĚSTO

Posledním bodem navrženým starosty pak je, že obě města budou o peníze usilovat a rozvoj s dopadem na další stranu hranice plánovat společně jako Evropské město Náchod Kudowa Zdrój.

Že spolupráce může být prospěšná, o tom svědčí dosavadní výsledky. Náchod už dříve spolu s Poláky uskutečnil třeba projekt třídění komunálních odpadů a bioodpadů, stavbu kanalizace na Lipí či stavbu cyklostezky.

Dosud už díky živým mezinárodním vztahům na regionální úrovni vzniklo v celém česko-polském pohraničí v Královéhradeckém kraji na 300 projektů, na které partneři z Královéhradeckého kraje a Polska získali z Evropské unie zhruba dvě miliardy korun.

„Přeshraniční program česko-polské spolupráce patří v Evropě dlouhodobě mezi nejúspěšnější. Výsledky našich dobrých vztahů dnes můžeme představit prostřednictvím kilometrů rekonstruovaných silnic či na rostoucím zájmu polských turistů o náš kraj," prohlásil královéhradecký hejtman Lubomír Franc.

Autor: Pavel Bednář

19.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení