VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tradiční čínská medicína hledá pravé příčiny nemocí

Náchodsko – Tradiční čínská medicína – pojem, který není všem lidem zas až tolik známý. Milan Schirlo z Police nad Metují se pokusí zasvětit čtenáře do tajemství starého tisíce let…

26.6.2010
SDÍLEJ:

Milan Schirlo, terapeut tradiční čínské medicíny.Foto: Archiv M. Schirla

Můžete nás stručně seznámit s tím, co to tradiční čínská medicína je, co konkrétně si mají lidé pod tímto pojmem představit?
Nevím, jestli to půjde stručně. Čínská medicína je velmi starý léčebný systém. Její kořeny nacházíme v dílech starých 3000 let. Zvláštní je, že ty opravdu základní principy čínské medicíny se po celou dobu její existence nezměnily. To znamená, že i já dnes předepisuji bylinné recepty stejného složení, jaké používal třeba čínský lékař na císařském dvoře před tisíci lety…

Jak jste se vy osobně dostal k čínské medicíně?
Již od mládí jsem se zajímal o hraniční jevy a o fungování lidského těla. Asi před 15 lety jsem studoval systém shiatsu – japonskou masáž. Od něj už vedla přímá cesta k čínské medicíně. Na ní mě od počátku fascinuje ten úzce provázaný systém diagnostiky, terapie, dietetiky a vůbec celého životního stylu člověka. Zde nacházím i největší rozdíl mezi západním a východním přístupem k lidskému tělu. Čínská medicína se snaží najít příčinu nemoci, jde k jejím kořenům. Od této příčiny se teprve odvíjejí jednotlivé příznaky nemoci. Potlačováním příznaků třeba pacientovi na chvíli sice ulevíme, ale problém se dříve či později vrátí. Když budete řešit příčinu, příznaky postupně odeznějí a vyléčení je pak trvalé.

Je hodně praktiků čínské medicíny, nebo je jich naopak jako šafránu?
Bohužel je jich málo. Ve Východních Čechách jsme myslím pouze tři, avšak bylinky v tomto rozsahu nedělá nikdo z nich. Nejblíže až v Praze.

Jak vlastně vypadá vyšetření a terapie čínskou medicínou?
Pokud přijde člověk s nějakým problémem, nejprve musím provést úvodní vyšetření, abych nalezl příčinu problému. Zhruba hodinu si povídáme, lidé jsou často překvapeni, že se ptám na věci, které s daným problémem nemají zdánlivě souvislost. Ale jak už jsem říkal – neléčím pouze daný orgán, nýbrž celý systém. Na konci vyšetření si ještě sáhnu na puls a prohlédnu si jazyk. Někteří klienti to berou s úsměvem – když je žádám, aby na mě vyplázli jazyk. Z jazyka lze vyčíst velice mnoho o stavu organismu a jeho disharmoniích.

Jaké jsou způsoby léčby čínskou medicínou?
Možností je několik. Nejčastěji využívám léčbu bylinkami. U složitějších problémů připravuji bylinný recept přímo klientovi na míru. Recept odešlu do naší lékárny, která je v Hluboké nad Vltavou. Odtamtud pošlou připravenou směs přímo klientovi. Musím říct, že právě tato forma léčby je nejsilnější a nejúčinnější, avšak čínské bylinné odvary nejsou – mírně řečeno – zrovna nejchutnější. Nejen proto pro menší problémy, anebo pro děti, jsou již bylinné směsi připravené v pilulkách.

Další metodou je akupunktura, ovlivňování energetických drah. Je to takový druhý pilíř čínské medicíny. A třetí, neméně důležitou součástí terapie, jsou dietetická doporučení. To je možná pro většinu klientů nejtěžší součást léčby – vynechat stejky na grilu.

S jakými problémy se na vás lidé obracejí nejčastěji?
Čínskou medicínou jsem schopen napravit různé problémy. Nejčastěji za mnou pacienti chodí s gynekologickými problémy, s bolestmi hlavy a pohybového aparátu, s dýchacími problémy, oslabenou imunitou, akné, únavovým syndromem a mnohými dalšími.

Jak dlouho trvá léčba?
Záleží na konkrétním problému. Říká se, že kolik roků nemoc trvá, tolik měsíců trvá vyléčení. Ale je to opravdu velmi individuální. Spíš klienty upozorňuji na to, že je to trochu běh na dlouhou trať, jelikož se snažím vyléčit podstatu problému, ne pouze potlačovat příznaky. Většinou ale klient vidí do jednoho měsíce výrazné zlepšení svého zdravotního stavu.

Provozujete také internetový obchod, jak byste jej čtenářům představil? Čím je zajímavý?
Zhruba před půl rokem jsme otevřeli internetový obchod s produkty čínské medicíny. Najdete ho na stránkách:
www.cinska–medicina–pro–zeny.cz.

Kromě široké nabídky produktů čínské a jiné přírodní medicíny zde naleznete i službu Diagnostický dotazník. Tu jsme připravili pro klienty ze vzdálenějších částí republiky, pro které je problém přijet na vyšetření do Náchoda. Klient si vyplní poměrně obsáhlý dotazník, který pak vyhodnotím, a následně mu doporučím vhodné produkty. K tomu dostane ještě vhodná dietetická doporučení. Služba je dost využívaná, poslední dobou se ozývá i mnoho zájemců ze Slovenska.

Autor: Věra Sýkorová

26.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

JOHANA z Police nad Metují se narodila 11. srpna 2017 v 3.07 hodin. Děvčátko vážilo 3245 gramů a měřilo 48 centimetrů. Maminka  uvedla, že se jedná o druhé dítě v rodině.
7

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Náchodsko - Úvodními zápasy vstoupily do nového ročníku fotbalové I. B třídy tři regionální týmy.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení