VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice použila miliony neoprávněně, tvrdí audit

Náchod – Radnice v Náchodě má další problém kvůli kontroverznímu prodeji Pivovaru Náchod. Audit hospodaření města za rok 2009, který provedl Královéhradecký kraj, konstatoval, že 150 miliónů korun, které radnice za pivovar utržila, byly použity neoprávněně.

12.6.2010 2
SDÍLEJ:

Pivovar Primátor.Foto: DENÍK/Jiří Špreňar

Co přesně se auditorům nelíbilo a jak hodlá vedení města problém řešit, se ale nedozvíte. Radnice výsledky auditu tají a jakékoliv vyjádření odmítá: „Nic k tomu neřeknu,“ reagovala na dotaz mluvčí radnice Nina Adlof. „Je to jen na našem uvážení, zda výsledek auditu zveřejníme a zda se vyjádříme. A vedení města se rozhodlo, že k tomu nic neřekne,“ dodala.

Sdílnější nebyl ani Královéhradecký kraj, který audit prováděl. „Krajský úřad postupuje podle příslušného zákona (zákon 420/2004 sbírky, paragraf 6, ods.3, písm. d), který ho váže mlčenlivostí. Z tohoto důvodu nemůže komentovat či zveřejňovat závěry auditu, který se v tomto případě týká města Náchoda,“ sdělil mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

Podle něj však náchodská radnice závěry auditu tajit nemá: „Město by mělo výsledky auditu zmínit v závěrečném účtu, který zveřejňuje na svém webu. Každý občan také může na požádání do daných materiálů nahlédnout na náchodském magistrátu,“ upozornil Imrich Dioszegi.

Právnička: Radnice porušila zákon

„Postup Královéhradeckého krajského úřadu je v pořádku. O výsledcích auditu musí zachovávat mlčenlivost,“ potvrdila právnička Magistrátu města Hradec Králové, Klára Holubová. „Náchodská radnice je však povinna takovou informaci na požádání občanů sdělit. Řeší to zákon 128/2000 Sb.,o obcích, a to v § 16 odst 1,2. Ze zákona vyplývá, že město je povinno dát občanům města nahlédnout do rozpočtu obce a také závěrečného účtu, jehož součástí je auditorská zpráva. Pokud to odmítne, porušuje zákon,“ dodala.

Audit: Město utrácet nemělo

Deníku se přesto podařilo zjistit, co je obsahem auditu, který radnice před občany tají. Auditorům se nelíbí hlavně to, že nebylo provedeno a schváleno rozpočtové opatření na straně příjmů města, které souvisí s prodejem náchodského pivovaru. Radnice totiž řádně nezařadila do rozpočtu města 150 miliónů korun, které při prodeji získala. Důvod? Nebyla si jistá, zda nebude muset peníze z pivovaru kvůli žalobám na neplatnost jeho prodeje vracet.

„V rozporu s touto skutečností, však bylo skutečné nakládání s přijatými peněžními prostředky, neboť město postupně z těchto prostředků téměř 50% zapojilo do svého hospodaření na splácení úvěru u Komerční banky a České spořitelny… O přijetí celé kupní ceny pak bylo účtováno jako o běžném rozpočtovém příjmu,“ stojí v auditu. „Výše uvedené nakládání s těmito prostředky se ověřovatelům jeví jako neuvážené,“ píše se dále, „neboť vezmeme-li v úvahu pochybnost, zda uvedený majetkový úkon nebude zneplatněn, a městu nevznikne povinnost kupní cenu vrátit, měly být finanční prostředky ponechány bez použití a mělo o nich být účtováno jako o cizích prostředcích…“ konec citace.

Radnice použila miliony z prodeje pivovaru neoprávněně, tvrdí audit hradeckého kraje

O tom, že radnice začala utrácet milióny z prodeje pivovaru, a to bez vědomí zastupitelů, psal Deník už loni v červnu (Náchodský deník 22. 6. 2009). „Radnice začala utrácet bez toho, aby o tom informovala zastupitelstvo,“ sdělil Deníku zastupitel za SNK-ED Karel Petránek. „To, že utrácí výtěžek z prodeje pivovaru, jsem se dozvěděl náhodou,“ dodal.

„Chování radnice je v rozporu s tím, co starosta Oldřich Čtvrtečka (ODS) slíbil při jednání zastupitelů v únoru, kdy byl prodej pivovaru schválen,“ potvrzuje předseda klubu opoziční ČSSD Jan Birke. „Slíbil, že město bude peníze utrácet po schválení zastupiteli, tedy transparentně. Je to porušení slibu,“ dodal.

Informací, jak je nakládáno s penězi z prodeje, se musel Karel Petránek (SNK-ED) domáhat osobně. Odpověď dostal až po dvou měsících s tím, že už chybí 52 miliónů korun. Už tehdy přitom opozice varovala, že peníze za pivovar, by se utrácet neměly: „Soud řeší, zda průběh tendru na pivovar proběhl zákonně a radnice utrácí peníze o kterých ani neví, zda je nebude muset vracet,“ divil se už loni v červnu zastupitel za ČSSD Miroslav Brát.

Podle informací Deníku se auditem, který teď kritizuje použití peněz z prodeje pivovaru, zabývala už i rada města, a to 1. června 2010. O tom, jak se náchodská radnice k problému postaví, by mělo jednat už v pondělí i městské zastupitelstvo. Jednání je veřejné a začne v 15 hodin.

Spor o prodej pivovaru neskončil

Spor o to, zda byl Pivovar Náchod prodán v souladu se zákonem a městu náleží milióny právem, přitom nekončí. Krajský soud v Hradci Králové eviduje žalobu, kterou na neplatnost smlouvy o prodeji do rukou LIF a.s, podal pivovar Holba, který byl jedním z účastníků výběrového řízení.
„Žalováno je v této souvislosti město Náchod, a také LIF a.s.,“ sdělil mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Aleš Korejtko. „Žaloba je podaná už delší dobu. Soudní poplatek byl však uhrazen teprve ve čtvrtek 10. června 2010. Soud se tedy bude žalobou zabývat až v následujících dnech,“ dodal.
Prodej pivovaru do vlastnictví LIF a.s. prověřuje už od loňského roku protikorupční policie. Za podíl na prodeji byl obviněn starosta Náchoda Oldřich Čtvrtečka, a to ze dvou trestných činů: zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Za zneužití pravomoci mu hrozí šest měsíců až tři roky, ve druhém případě, podle výše škody i osm let vězení. Starosta vinu odmítl s tím, že za jeho trestní stíháním mohou média a politická opozice.

(Jiří Máslo)

12.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

BIKER František Žilák vyhrál před několika dny Mistrovství České republiky v MTB enduro v kategorii Masters 30-39 let.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Martínkovice - Na podezřelý nález, naštěstí se ukázalo, že ne až tak nebezpečný, narazil v úterý odpoledne při procházení lesa náhodný houbař v Martínkovicích.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení