VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náchod pořizuje nový územní plán i strategický plán rozvoje

Náchod - Dnes 24. září se bude na náchodské radnici projednávat strategický plán rozvoje města. Ten je jedním z podkladů pro nový územní plán, což je důležitý dokument, který určuje pravidla pro výstavbu a využití pozemků v Náchodě a přilehlých městských částech na řadu dalších let.

24.9.2014
SDÍLEJ:

Náchod.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Dnešní veřejné projednávání strategického plán začíná v 16:00 hodin v zasedací místnosti v prvním patře budovy městského úřadu. Už v pondělí se v malém sále Městského divadla Beránek uskutečnila nad rámec zákonné povinnosti veřejná diskuze s autorem územního plánu. K debatě či vysvětlení se se zástupci města Náchoda, zpracovateli územního plánu společností Regio, projektový ateliér a pořizovateli územního plánu, tj. zaměstnanci odboru výstavby a územního plánování Městského úřadu Náchod, sešlo několik lidí.

Bude promenáda v Bělovsi?

Přítomní se například zajímali o plánovanou promenádu, která by měla vést podél Metuje z Bělovsi a spojila by centrum Náchoda s polskou Kudowou. Jednu z obyvatelek zajímalo, zda se tato promenáda dotkne právě pozemků obyvatel. Za zpracovatele územního plánu Lukáš Zemánek uvedl, že v návrhu územního plánu se zatím jedná pouze o návrh komunikace pro pěší a cyklisty.

Na otázku, zda se stezka dotkne pozemků majitelů, Jana Šejvlová ze společnosti Regio odvětila: „To je podrobnost, kterou není možno na úrovni návrhu územního plánu řešit." V případě možné realizace by se například prováděla studie, jak stezku podrobně řešit, kudy je možno ji vést a tak dále. Předně by se přitom využily pozemky města či Povodí Labe. Navrženo je v rámci toho třeba i nové přemostění řeky Metuje v Bělovsi. Je možné, že by se při realizaci spojila stavba stezky i s možnými protipovodňovými opatřeními.

„K návrhu technického řešení však dochází až v rámci dokumentace k územnímu řízení," uvedla k tomu Andrea Lipovská, vedoucí Odboru výstavby a územního plánování Městského úřadu Náchod.

Během pondělního projednávání se jeden z přítomných mužů zajímal o to, co bude s jeho pozemky v Bělovsi. Nelíbilo se mu, že v současném územním plánu totiž byly vedeny jako plochy pro občanskou vybavenost, kdežto v novém návrhu územního plánu už nejsou. Muž uvedl, že na využití pozemků si sehnal investora, dal do toho nemálo peněz, kdežto nyní neví, co s tím bude. Proto si podal žádost o zachování současného statutu pozemků. Zpracovateli územního plánu mu však bylo sděleno, že podle zákona už jeho pozemky nelze znovu vést jako plochu pro občanskou vybavenost, neboť leží v záplavovém území. „Za jiných právních předpisu to dříve možné bylo. Dnes už to nejde," vysvětlovala Jana Šejvlová.

Spolu s Lukášem Zemánkem také vysvětlovali, že v roce 1997, kdy mužovy pozemky získaly statut plochy pro občanskou vybavenost, ještě nebylo stanoveno záplavové území, takže to bylo za zcela jiných okolností. Muž odvětil, že nechce blokovat územní plán města, ale že proti tomuto návrhu podá připomínku.

Je prvotní návrh územního plánu

Pořízení nového územního plánu schválilo zastupitelstvo v dubnu 2010. Následně byly zahájeny práce na průzkumech a rozborech a v listopadu 2013 zastupitelstvo města schválilo zadání územního plánu. V současné době jeho zpracovatel dokončil prvotní návrh územního plánu. K jeho návrhu může kdokoliv v zákonné lhůtě podat připomínky. Připomínky se uplatňují u pořizovatele, tedy na Odbor výstavby a územního plánování Městského úřadu Náchod, písemně nebo elektronicky s elektronickým podpisem, a to do 2. října 2014 .

Po společném jednání a vydání stanoviska krajským úřadem zhotovitel návrh územního plánu upraví s ohledem na stanoviska dotčených orgánů a spolu se zástupci města Náchod a pořizovatelem vyhodnotí obdržené připomínky.

„Pak bude následovat veřejné projednání územního plánu, jehož termín včas zveřejníme, kde je opět možnost uplatnit námitky a připomínky. Po vyhodnocení námitek a připomínek zhotovitel návrh opět upraví do tzv. čistopisu, který se předloží zastupitelstvu města ke schválení. Zastupitelstvo města územní plán vydává formou opatření obecné povahy," sdělila Andrea Lipovská.

Autor: Pavel Bednář

24.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Řidič červené Hondy chtěl vycouvat, ale místo toho se rozjel dopředu, přímo k vodní hladině. Ještě však stihl zatočit, takž nevjel do vody přímo, ale dvěma koly zůstal na trávě.
4

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Nepoučitelná - půl roku po vrácení řidičáku nadýchala přes tři promile

Náchod - To, že řízení pod vlivem alkoholu je nejen velmi nebezpečné, ale i zakázané a trestně postižitelné, ví snad každý. Najdou se však i tací, kteří na zákazy nedbají a klidně se opakovaně vystavují postihu, a tím i opakovaně ohrožují jiné.

Mezilečí opět na síti - elektřina se v obci rozběhla po 4 dnech

Mezilečí - Tak konečně! Od úterního večera opět v obci funguje elektrický proud.

Dvě večerní nehody v regionu

Jičínsko, Náchodsko - V obci Cerekvice nad Bystřicí na Jičínsku se před dvacátou hodinou střetla dvě osobní auta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení