VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náchod připravuje koncepci školství a komunitní plán na příštích deset let

Náchod - Koncepce školství na příštích deset let a komunitní plán na stejné období se mají připravit v Náchodě. Rozhodli o tom nedávno zdejší radní.

9.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Co je účelem obou vznikajících dokumentů a kdo na nich bude pracovat, to nastínil starosta města Jan Birke: „Na přípravě těchto dvou velmi důležitých dokumentů především z hlediska možnosti čerpání finančních prostředků z různých zdrojů budou pracovat členové komise školství a komise prevence kriminality společně s pracovníky odboru sociálních věcí a školství."

O co vlastně jde? Komunitní plán, jinak řečeno koncepce rozvoje sociálních služeb, je tvořen z důvodu zjištění jednotlivých potřeb sociálních služeb pro danou oblast s ohledem na demografický vývoj a specifické potřeby obyvatel. Měl by sloužit především k efektivnímu zajištění těchto služeb a odstraňování bariér. Koncepce by měla zajistit vytvoření ideálních podmínek pro čerpání financí z různých zdrojů a zvýšení informovanosti veřejnosti.

„Do přípravy budou zapojeny kromě členů sociální komise a pracovníků odboru sociálních věcí a školství také pracovní skupiny -pro děti, mládež, rodinu, seniory, zdravotně postižené, osoby a skupiny osob ohrožených sociálním vyloučením, atd.. V neposlední řadě pak poskytovatelé i uživatelé sociálních služeb," uvedla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Smyslem koncepce rozvoje školství je vyjádření záštity nad stávajícími školskými zařízeními a vytvoření ideálních podmínek k jejich dalšímu rozvoji. Opět s ohledem na demografický vývoj přímo v Náchodě a okolí a potřeby s ním spojené. Další klíčovou oblastí bude kvalita vzdělávání se zohledněním široké profilace zájmu rodičů a dětí, alternativní směry.

Koncepce se bude věnovat také inkluzi, jinak řečeno praxi zařazování všech dětí do běžné školy, a podpoře nadaných žáků, tedy podpoře výuky se zaměřením se na dítě. Důraz bude kladen i na dostupnost vzdělávání pro obyvatele města jak v mateřských, tak základních školách a při volnočasových aktivitách. V té skutečně pestré škále témat nebude opomenuta ani problematika sociálně patologických jevů nebo výchova ke zdravému životnímu stylu a pohybovým aktivitám. Asi nejsložitější částí připravované koncepce bude optimalizace tříd a využití kapacity škol. Pozornost bude věnována také investicím do budov s ohledem na jejich technický stav a případnému odstraňování bariér.

„Školská zařízení v Náchodě v současné době příliš nevyužívají možnosti získávání finančních zdrojů z programů, dotací a grantů, které vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, EU a jiné organizace nově vzniklá koncepce tedy musí pamatovat na zřízení projektové kanceláře a tím jim k tomu vytvořit podmínky a zajistit financování nákladů, které by byly spjaty s případnou spoluúčastí na těchto projektech," upřesnila předsedkyně náchodské školské komise Denisa Pokorná.

Tvorba koncepce rozvoje školství bude probíhat v úzké spolupráci školské komise, odboru sociálních věcí a školství, představitelů jednotlivých školských a volnočasových zařízení, zejména mateřských a základních škol, Základní umělecké školy Náchod a Střediska volného času Déčko a veřejnosti.

(bed, na)

Autor: Pavel Bednář

9.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

PO POSTUPU České Skalice (v zeleném) budou patřit do okruhu letošních postupových favoritů hráči Velké Jesenice (v modrém).

Hronov má opět postupové choutky

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Automatická převodovka řidiče vytrestala, málem utopil auto v Rozkoši

Česká Skalice - Jen malý kousek od nedobrovolného koupání se včera dopoledne kolem půl desáté (čtvrtek 17. 8.) ocitl řidič osobního automobilu, který sjel téměř do přivaděče přehradní nádrže Rozkoš.

Žiláka pohltilo MTB enduro

Teplice nad Metují - MTB enduro je raketově šířící se odnož závodů na horském kole, v němž se snoubí všechny krásy jízdy na biku s tím rozdílem, že v závodě jde o měřené (erzety) a neměřené (transfery) úseky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení