VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náchod: Nejhorší ovzduší je kolem dopravní tepny

NÁCHOD - Prach. Největší nepřítel, který na Náchod útočí ze znečištěného ovzduší. Zjistili to pracovníci Státního zdravotního ústavu v Praze, kteří během loňského října prováděli v Náchodě čtyřiadvacetihodinové měření ovzduší.

8.9.2007
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petr Wagenknecht

„Cílem měření bylo popsat vliv tranzitní dopravy na ovzduší v různých částech města. Provedli jsme základní průřez ovzduším – na sedmi různých stanovištích se měřil nejen oxid siřičitý, dusičitý a uhelnatý, ale i ozón a prašnost,“ vysvětlil Bohumil Kotlík ze Státního zdravotního ústavu v Praze.
Právě prach se může pyšnit smutným prvenstvím v nejhorších naměřených hodnotách. „Na Pražské ulici, kde bylo jedno z měřicích míst, jsme se téměř přiblížili k hodnotě překročení imisního limitu. Nejhorší situace tam je přes den. Během nočního klidu byla největší prašnost překvapivě zjištěna na Plhově, zřejmě vlivem teplárny,“ sdělil Bohumil Kotlík.

Ve srovnání s jinými městy není stav ovzduší v Náchodě nijak katastrofální. Ani u jedné z měřených látek nebyl imisní limit překročen. „U oxidu dusičitého jsme například zjistili, že limitujícím časem je 22. hodina. Lidé vypnou televizi, zhasnou a jdou spát. Na výsledku měření to bylo znát,“ řekl Kotlík.
Vysoký vliv dopravy na znečištění ovzduší byl zcela bez pochyb prokázán v blízkosti dopravní tepny, tedy na Pražské ulici.


Měření však prokázalo také vliv emisí z továren. „Zjistili jsme, že vliv dopravy klesá v noci, kdy naopak stoupá vliv průmyslových podniků. Dalšími zdroji znečištění jsou výtopny a také domácí topeniště využívající plyn nebo pevná paliva,“ informoval Kotlík během přednášky, která se ve čtvrtek odpoledne uskutečnila v přednáškovém sále Městského divadla. I přes to, že byla prezentace výsledků měření určena veřejnosti, občané příliš velký zájem neprojevili. Na přednášku jich zavítalo pouze kolem patnácti.

8.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení