VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náchodská nemocnice hasí požáry

Náchod - Vybavení chirurgické jednotky intenzivní péče, ambulancí i lůžkového oddělení, vybavení oddělení interny a ortopedie, nová lůžka či vodárna na dialýzu, to se má urychleně řešit v náchodské nemocnici. Ještě předtím, než dojde na velkou modernizaci a stavbu nových pavilonů.

3.7.2014
SDÍLEJ:

Nemocnice v Náchodě.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Aby se zažehnaly ty nejzávažnější požáry v nemocnici, její vlastník, Královéhradecký kraj, do ní posílá celkem 68 milionů korun 50 milionů půjde na uhrazení dluhů z minulých let, dalších 18 na akutní řešení havárií. Na svém posledním jednání o tom rozhodli krajští zastupitelé.

Kraj chtěl na odstraňování havárií původně poslat jen 10 milionů, ale primáři sepsali soupis toho, co je zapotřebí urychleně s ohledem na pacienty řešit.

„Zastupitelé si pak převážně uvědomili, že tu situaci nelze podcenit. Myslím si, že je to i tím, že se z nemocnice ozývaly hlasy, upozorňující na situaci," říká primář interny Jiří Veselý, který je zároveň krajským zastupitelem.

Podle něj kraj zvolil racionální řešení. Za část z 18 milionů se budou moci nakoupit potřebné přístroje. Nákup vybavení totiž nemocnice několik let odkládala až dojde na nové pavilony. Centrální se měl otevírat už za rok, ale nakonec se nejdříve za rok teprve začne stavět. Nyní je však stav akutní a hrozí havárie, které mohou omezit léčbu.

„Velkou pozitivní roli v řešení toho stavu sehrál náchodský starosta Jan Birke, to se mu nedá upřít. Opakovaně se sešel se zástupci primářů, komunikoval na rovinu, hledalo se řešení přijatelné pro kraj i pro nemocnici. Těch 18 milionů nakonec kraji vaz nezlomí a nemocnici to výrazně pomůže. Určitě ale není vyhráno," uvádí Jiří Veselý. Dodává, že zdravotníci předtím vnímali komunikaci ze strany vedení kraje jako nedostatečnou.

Podle náchodského starosty Jana Birke město a vůbec celé jeho okolí bez péče v nemocnici prostě být nemůže. Vždyť je to po Fakultní nemocnici v Hradci Králové druhá největší nemocnice v celém kraji. Proto se do jednání mezi krajem a zdravotníky vložil.

Priorita teď je uhasit požáry

„Jako starosta města tady nenechám nemocnici kolabovat. Bez péče a včasného ošetření lidé zůstat nemohou. Není možné, aby zdravotníci byli v nejistotě, protože když se jim pak naskytne příležitost, utečou nám. Nemocnice je navíc i největším zaměstnavatelem ve městě. Některé hlasy, že nemocnice se opravovat nemusí a tak podobně, vychází z neznalosti věci, z neznalosti zdejšího prostředí. Co k nynější situaci vedlo, co se mělo dělat dříve a nemuselo, to je nyní zbytečné řešit, mezitím se totiž měnilo vedení krajského zdravotnického holdingu i nemocnice. My nyní musíme co nejdříve racionálně požáry v nemocnici řešit zklidnit situaci, oddlužit nemocnici, modernizovat ji," prohlásil Jan Birke i v kontextu na adresu kritiků přestavby a pomoci nemocnici.

Ne každému se řešení okolo náchodské nemocnice, kterou tíží dluhy z minulých let a zároveň špatný stav starých nemocničních budov, líbí. Proti padesáti milionům pro nemocnici vystupoval třeba krajský zastupitel Pavel Trpák. Chtěl peníze rozdělit i dalším nemocnicím. Na článek o tom pak reagoval třeba i primář oddělení neurologie Oblastní nemocnice v Trutnově Richard Plný. „Neschopní zase dostávají peníze. Typická ukázka politiky, ze které se chce lidem zvracet. Proč se tedy snažit o vyrovnané hospodaření a být zodpovědný, když stačí natáhnout ruku ale pozor: jen v případě některých. Jsme si rovni, ale někteří rovnější, že?," napsal rozhořčeně redakci primář Plný.

Autor: Pavel Bednář

3.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
JOHANA z Police nad Metují se narodila 11. srpna 2017 v 3.07 hodin. Děvčátko vážilo 3245 gramů a měřilo 48 centimetrů. Maminka  uvedla, že se jedná o druhé dítě v rodině.
7

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení