VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náchodské gymnázium zkvalitnilo výuku jazyků

Náchod – V rámci vzdělávání na Jiráskově gymnáziu v Náchodě, je možné studovat řadu jazyků. Příkladem je němčina, angličtina, francouzština, a také španělština.

5.11.2009 1
SDÍLEJ:

Lucie Pavlíčková.Foto: Jiří Máslo

Poslední z těchto jazyků vyučuje učitelka, která absolvovala speciální přípravu. Stalo se tak v rámci projektu Evropské unie Comenius. Ten umožňuje vzdělávání pedagogických pracovníků z celé EU. „Nejde jen o zlepšení znalostí jazyka, ale také o zkvalitnění výukových metod,“ říká učitelka náchodského gymnázia Lucie Pavlíčková, která se do projektu Comenius zapojila. „Kurz je zaměřen na metodiku výuky, která pomůže předávání informací studentům co nejmodernější formou. Učitel si osvojí nové výukové metody zábavnou a poutavou formou, získá studijní materiály a naučí se zapojovat do výuky výpočetní techniku a internet,“ dodala.

„My takové vzdělávání samozřejmě podporujeme,“ říká ředitel Jiráskova gymnázia Pavel Škoda. „Jsme rádi o to víc, když si jazykový kurz, najde učitel sám, jako to bylo v tomto případě. A když ho lze hradit z evropských peněz. Jazykové kurzy jsou totiž drahé a naše prostředky omezené,“ dodal. Gymnázium má podle ředitele na vzdělávání šestapadesáti zaměstnanců, jen 130 tisíc ročně. A s těmi musí vystačit. „Výuku jazyků tak řešíme například i tím, že umožníme učitelům zahraniční stáže,“ dodal ředitel Jiráskova gymnázia.

Při projektu Comenius se Lucie Pavlíčková učila, jak správně učit studenty španělsky

Kurz projektu Comenius, kterého se účastnila Lucie Pavlíčková (na snímku Jiřího Másla), se uskutečnil ve Španělsku v univerzitním městě Salamanca. Společně s ní do něj byly zapojeny i další dvě Češky. Komunikace v rámci výuky však probíhala španělsky.

Pavlíčková, která učí jazyky už téměř deset let, a to i na soukromých školách, považuje kurz za přínosný. „Přivezla jsem si půl kufru učebnic a s nimi mnoho materiálů: mapy, plakáty, prospekty, hry, písničky a videa. Řada těchto materiálů je v Česku těžko dostupná. Teď se dostanou i do výuky na gymnáziu v Náchodě,“ dodala.

Za ještě důležitější však považuje získané zkušenosti. „Učitelé, co nás vedli, jsou pedagogy s mnohaletou praxí. Nejvíce hodin nám věnovala ředitelka školy Escuela Internacional, Laura González, která má více než třicet let praxe. Pracovaly s námi i učitelky španělských gymnázií. Mohli jsme tak porovnat náš i jejich způsob výuky jazyků,“ dodala.

Celkem čtrnáctidenní intenzivní kurz, měl však i zábavnou část. Výuku španělských a latinskoamerických tanců, jako je flamenco nebo salsa. Nechyběl ani kurz vaření typických španělských jídel, společné večeře se studenty a pedagogy a poznávací výlety. „Vzhledem k tomu, že jsme byli ubytováni ve španělských rodinách, měli jsme tak šanci dobře poznat i tamní zvyky a kulturu,“ dodala učitelka.

Jak se do kurzu dostat?

Podání žádosti není složité. Stačí sednout k internetu a podívat se na stránky Národní agentury pro evropské programy (www.naep.cz). Tam je vysvětleno vše, co zájemce potřebuje vědět. Najít se tam dají i termíny, do kdy se hlásit. Ten nejbližší je do poloviny ledna. Na webových stránkách lze najít i konkrétní školu, kde bude kurz probíhat a další potřebné informace. Podmínek, které musí uchazeč o účast v programu Comenius splnit, přitom není mnoho. Kromě dobré znalosti jazyka, je to i práce na státní škole. Je tedy třeba dodat potvrzení zaměstnavatele. Možnosti tohoto projektu tak nemohou využít učitelé soukromých škol.

Comenius pomáhá i základním školám

Od letošního školního roku nabízejí základní školy povinně druhý cizí jazyk nebo jiný volitelný předmět. Tradičně to bývá němčina a angličtina.
Ti, co však chtějí umožnit žákům širší výběr - francouzštinu či španělštinu, narážejí na problém. Tím je nedostatek kvalifikovaných učitelů. Grant z projektu Comenius je přitom možné výjimečně využít i pro jazykovou přípravu budoucích učitelů zmíněných jazyků.

(Jiří Máslo)

5.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení