VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náchodský starosta navlékl maskáče a provázel návštěvníky pevností na Dobrošově

Náchod/Dobrošov /FOTO/ - Náchodský starosta Jan Birke se stal uplynulou sobotu průvodcem v pevnosti Dobrošov. Zatímco před dvěma týdny se v obleku a s různými vtipnými kreacemi blýskl na pódiu při soutěži Muž roku v Náchodě, tentokrát si i přes úmorné vedro oblékl maskáče a vyrazil vítat desítky turistů, mířících do pevnosti.

2.9.2015
SDÍLEJ:

NÁCHODSKÝ STAROSTA Jan Birke v maskáčích v sobotu vítal turisty v pevnosti na Dobrošově.Foto: archiv starosty

Hned v úvodu Jan Birke připomněl, že pevnost se v tomto roce stala majetkem Královéhradeckého kraje. Převedla ji na něj po mnoha letech armáda. O správu pevnosti se stará Regionální muzeum v Náchodě, navíc je to do Náchoda co by kamenem dohodil, proto je podle starosty důležité, aby se o pevnosti více vědělo, začalo se v ní více dít a stala se ještě vyhledávanějším cílem, kde se návštěvníci budou cítit komfortně.

„Ptáte se, proč tady jsem dnes já a v maskáčích, když mám sám modrou knížku, ale mým úkolem je, cokoliv v tomto městě je, posunout dopředu," uvedl Jan Birke.

V pevnosti se připravují změny

Společně s Královéhradeckým krajem připravuje podle něj město do budoucna rozvoj této dělostřelecké tvrze i jejího okolí, která je už dnes právem jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v celém regionu. Dodal, že by byl rád, aby se pevnost a její okolí posunula na stejnou úroveň, na jaké je náchodský zámek či zdejší náměstí.

„Všem, kteří se do pevnosti Dobrošov a jejího podzemí teprve chystají, návštěvu vřele doporučuji, rozhodně je tu hodně k vidění," dodal Birke. Toho ve výkladu například co se filmů týče, které s pohraničním opevněním souvisely, doplňoval náchodský zastupitel a filmař Tomáš Magnusek.

Po jejich uvítání už však následoval výklad s průvodkyněmi. Změnu přesto uvítali i mnozí lidé. „Fajn, když starosta nechá doma kravatu, sako a oblékne se do maskáčů," uvedl Roman Béla na Facebooku náchodského starosty. A Josef Záruba dodal: „Byl jsem včera na prohlídce a bylo to moc fajn." Marek Práza pak poznamenal: „Snad se teď konečně začne na Dobrošově něco dít. Je to úžasná památka se kterou se bohužel několik desetiletí nic nedělo a to je škoda."

Pětadvacet tisíc návštěvníků

Pevnostní areál na Dobrošově si ročně prohlédne na 25 tisíc návštěvníků. Pevnost převzal Královéhradecký kraj v červenci zdarma od české armády. O její převod usiloval devět let. Pevnost je první kulturní památkou, kterou kraj opravdu vlastní. To, že se dostala do majetku kraje znamená, že může konečně investovat a zajistit turistům patřičný komfort, což předtím nešlo. Na zvelebení se bude snažit získat evropské peníze. Návštěvníci se tak díky tomu v příštích letech mohou těšit na mnoho zajímavých novinek a změn.

Regionální muzeum by chtělo například výtahem zpřístupnit podzemí pevnosti hendikepovaným, seniorům či menším dětem. Muzeum plánuje také revitalizaci vstupního objektu, kde by měla být rozšířena expozice i zázemí pro turisty i zaměstnance. V budoucnu po odstranění závalu by mohla vzniknout další prohlídková trasa podzemím.

Kraj má v plánu generální opravu celé trasy od Náchoda až na Dobrošov. Připravuje se projektová dokumentace právě na rekonstrukci krajské komunikace, kterou je hlavní příjezd k pevnostnímu komplexu. V příštím roce se chystá i rekonstrukce místních komunikací na Dobrošově a vytvoření například odstavných parkovišť. 

Autor: Pavel Bednář

2.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Silnice mezi Chvalčí a Adršpachem

Závora zůstane. Když bude hezky, otevře se

Holandský malíř zachytil vlnu veder v krajině u australského Sydney

Česká Skalice - Je znám brilantními portréty, což je jeho hlavní malířské teritorium. Nevyhýbá se ale ani figurám či zátiší. Jeho tvorba je živočišná a rozmanitá. O tom svědčí také abstrahující krajiny, které nyní představuje v českoskalické Galerii Luxfer na své výstavě Heatwave in Sydney (Vlna veder v Sydney).

Přes čáru jezdí načerno, cestu si zpevnili značkami

Machov - Ze značky Zákaz vjezdu ani z upozornění, že průjezd obcí je uzavřen, si řidiči, kteří z české nebo polské strany překonávají v Machovské Lhotě státní hranici, nic nedělají. Značka není zeď, která by je nepustila dál. Stejně tak zeď není ani hromada hlíny, která měla průjezdu po rekonstruované silnici zabránit.

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Náchodsko - První kolo TIP ligy Náchodského deníku si připravilo pro své hráče nejedno překvapení, což se také odrazilo na bodových ziscích jednotlivých soutěžících.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení