VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nad Babiččiným údolím se vznášel dým z komína bývalé textilní továrny

Česká Skalice - Ideální jarní počasí. Slunce, azurová obloha a mírný vítr.

30.3.2017
SDÍLEJ:

Nad Babiččiným údolím se vznášel dým z komína bývalé textilní továrnyFoto: Hynek Šnajdar

To byla kulisa nevšedního uměleckého projektu slovenského autora Tomáš Džadoně nazvaného Dým nad Babiččiným údolím. Po letech totiž došlo k nevídané věci, z pětatřicetimetrového továrního komína s vodní nádrží, jednoho z dvacítky komínů, které se v republice dochovaly, se v areálu bývalého textilního podniku Kara začalo kouřit.

Z této nepřehlédnutelné dominanty na horizontu města České Skalice, která byla postavena v roce 1942 pro chemickou barvírnu kožešin továrníka Jaroslava Vika, se před lety, v době největšího rozmachu textilního průmyslu, valil v hojné míře kouř. Pak nastal soumrak textiláctví a komín ztratil svou původní funkci. Nyní obyvatelé města a okolí mohli být svědky toho, že se po letech z komína opět nečekaně kouřilo, jako za starých dobrých časů textilní výroby, a to hned několik hodin.

Podle Džadoně jsou dějiny textilní produkce v České Skalici a okolí úžasným příběhem industrializace, jejího prudkého rozvoje po druhé světové válce, znárodnění a automatizace průmyslu až k rozpadu státního podniku po roce 1989. „Může se nám zdát, že je to příběh krásných látek, vzorníků, ornamentů, forem, tiskařských lisů a válců. Ve skutečnosti popisují klikatou a obtížnou cestu k našemu současnému blahobytu, který vnímáme jako vyhaslé tovární komíny na horizontech našich měst," říká umělec.

Ten minulý rok dostal pozvání od Galerie Luxfer na krátkou rezidenci. „Zpočátku jsem váhal, protože dělat něco na objednávku do veřejného prostoru je dost těžké. Nikdy předtím jsem v České Skalici nebyl a nevěděl jsem, co bych tu udělal," vzpomíná. Jako turista se týden pohyboval ve městě a okolí, prošel celé Babiččino údolí. Při tom získal dojem, že skutečné město objevil až v Muzeu textilu. „Byl jsem z něj nadšený, je to pro mě světové muzeum. Když jsem tam viděl ten nástup industrializace v polovině 19. století a ty kouřící komíny,

Tak jsem pochopil, že Česká Skalice by se neměla orientovat pouze na spisovatelku Boženu Němcovou, ale i na jinou část své historie, která tak trochu skončila v zapomnění," uvedl Džadoň.

Až poslední den pobytu ho napadlo, že by se na horizontu města mohl objevit kouřící komín, nejen jako připomínka bývalého rozkvětu. Při správném větru by se tak dým vznesl nad Babiččino údolí a ukázal by, před čím pravděpodobně Božena Němcová zavírala oči," prozradil k pohnutkám umělecké akce Tomáš Džadoň.

Podle ředitele končícího Muzea textilu Vlastimila Havlíka je komín unikátní stavbou, technickou památkou. „Komínů ubývá. Zasloužil by si zapsání do Ústředního seznamu kulturních památek České republiky a samozřejmě opravu," tvrdí a dodává, že v naší republice už textilní výroba nebude nikdy tak silná jako v minulosti - byla ostatně značně předimenzovaná - rozhodně tu však nezanikne.

Džadoňovu uměleckou intervenci do veřejného prostoru, která se bude patrně pravidelně opakovat, na místě sledovalo asi třicet diváků. Ostatní překvapil kouř na jiných místech města. „Jsem rád, že to zafungovalo takto spontánně. Cílem také bylo, aby si lidé všimli, že je ve Skalici něco jinak a měli možnost si to zažít a udělat si na to svůj názor. Volala mi i skupinka asi dvaceti chlapíků ze zahrádky restaurace Na hřišti, že sledují kouř. Sledovali ho i rybáři v nedaleké obci Šeřeč či cyklisté u Hotelu Valentýna," prozradil Roman Rejhold, majitel Galerie Luxfer.

Tomáš Džadoň se rozhodl svou uměleckou intervencí navázat na bohatou průmyslovou historii České Skalice a regionu, jež je neprávem poněkud opomíjena a přehlušena tradičním spojením města s postavou Boženy Němcové. „Připomenul to akcí, jež na ni důstojně upozornila. Je zároveň mementem ostatních průmyslových objektů a továren, které v kraji dosloužily či byly uzavřeny. Projekt Dým nad Babiččiným údolím je citlivým komentářem k současné společenské situaci," vysvětlila kurátorka Kateřina Štroblová.

Hynek Šnajdar

Autor: Redakce

30.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Po 75 letech se do kapličky v Zájezdu vrátil zvon.
22

Do kapličky v Zájezdu se vrátil po dlouhých letech zvon

Řidička se svým vozem Peugeot 306 vyjela mimo komunikaci. Vozidlo skončilo převrácené na boku v potoce.
4

Peugeot prorazil zábradlí a skončil v potoce

U hotelu Černá Bouda se ze slečny Černé stala paní Bouda

Černá hora - Náhoda? Osud? Každopádně snoubenci nabízející se možnost uchopili za pačesy.

V Nároďáku se představila nejlepší tetovací studia

Jaroměř - Celkem 35 špičkových tetovacích studií z celé republiky, ze Slovenska a Polska se v pátek a v sobotu představilo v Národním domě v Jaroměři, kde se konal další ročník festivalu tetování Tattoo Event.

Dudek: Sezóna se zlomila v momentu, kdy se zranil brankář Baláž

Provodov - Po hodně špatném podzimu se fotbalisté Provodova na jaře vybičovali k solidním výkonům, které jim však záchranu v Krajském přeboru nezajistily. Nakonec Provodov nepřihlásil I. A třídu, ale jen I. B třídu, v níž se může těšit na derby s nedalekou Českou Skalicí. „V koutku duše jsem doufal, že bychom to mohli zachránit," říká k nepovedené sezóně Petr Dudek, trenér Provodova.

Kdo nejel podle předpisů, zaplakal. Do terénu vyrazily policejní hlídky

Náchodsko - Na prověrku motoristů připravili policisté z Dopravního inspektorátu Náchod dvoudenní dopravně bezpečnostní akci. Do terénu vyrazily hlídky a střídaly pevná i pohyblivá stanoviště, aby stihly zkontrolovat co nejvíc problémových úseků. S pohyblivou kontrolou jim vydatně pomáhal i policejní motocykl.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies