VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náměstí na hodinu zahalila tma

Náchod - V sobotu večer zahalila zdejší Masarykovo náměstí rouška tmy. Na šedesát minut potemněl nejen rynek, ale zhasl i jindy nasvícený zámek. Konal se totiž celosvětový happening Hodina Země propojující obce, firmy a jedince, kteří berou vážně své závazky vůči životnímu prostředí, zejména chápou závažnost probíhajících změn klimatu.

3.4.2014
SDÍLEJ:

CELOSVĚTOVÝ HAPPENING Hodina Země se uskutečnil i v sobotu večer na náchodském Masarykově náměstí. Foto: DENÍK/ Regina Hellová

„Zhasnutí světla je signálem pro veřejné činitele, že je třeba věnovat více pozornosti ochraně životního prostředí, především ochraně klimatu," upozornila Kateřina Hiebschová z náchodského Déčka, které akci už potřetí organizovalo. Pozitivní vlna tmy tak postupně oběhla celou planetu. Začala na Fidži a skončila o den později na ostrově Samoa.

Na náměstí se sešlo okolo dvou stovek lidí. Ti přišli akci podpořit a užít si zajímavý program. Před radnicí na ně čekal labyrint světla, který při zahajovacím rituálu rozsvítili svíčkami. Uprostřed něho byla připravená sladká odměna pro všechny. „Rozdíl mezi labyrintem a bludištěm je ten, že dovnitř a ven z labyrintu vede vždy jen jedna cesta a není možné bloudit. Cesta vás přibližuje a oddaluje od středu, až vás tam konečně zavede. V bludišti je výběr několika cest a lze v něm úspěšně bloudit," vysvětlila Hiebschová.

Ani tma nezabránila skvělému zážitku z tanečních vystoupení free stylových skupin Gold Edition a All for one z Déčka. O atmosféru, která vzala za srdce, se kytarou a zpěvem postaral evropský dobrovolník Gábor Auth z Maďarska. Žonglérská ohňová show diváky rozproudila a hudební skupina „Divoši" pod vedením Bohdana Prachaře je dostala do rytmu.

„Je to minimálně ta hodina, kdy si můžeme připomenout, že jsme tu jen na chviličku a měli bychom se k Zemi chovat slušně," nechal se slyšet starosta Náchoda, který se k happeningu připojil nejen s místostarostkou Drahomírou Benešovou, ale i se svoji ženou Šárkou. „Oznámila mi, že když je Hodina Země, nebude se doma svítit, ani vařit. To znamená, že jsem nedostal večeři a dostanu ji, až se vrátíme z akce domů," zavtipkoval Birke. Dodal, že ho také velmi těší prvenství Náchoda před Prahou, kde se akce konala prý teprve podruhé. „Také mě těší návštěvnost. Každým rokem přichází více lidí, převážně těch mladých. Je fajn, že jim není lhostejné, jak tu budeme žít," chválil Birke.

K Hodině Země se přidala také Ludmila Vlčková z náchodské Harmonie. „Jsem spokojená, moc se mi akce líbila. Myslím, že světla by se měla zhasínat častěji, než jednou za rok, aby se chránilo životní prostředí. Každý by měl začít sám u sebe," upozornila.

Autor: Regina Hellová

3.4.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení