VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Napečené buchtodary podpořily školu v Krčíně

Nové Město nad Metují, Krčín /FOTO/ - Neuvěřitelných 115 dárců napeklo buchty, aby jejich prodejem podpořili Základní školu Krčín v Novém Městě nad Metují. Na takzvané buchtodary se při zdejších Zahradních radovánkách, které se konaly minulý pátek odpoledne, stála fronta. A mnohé lákavě vypadající kousky sladkého byly vyprodány během pár minut, sotva akce začala. Pro buchty si dokonce už chodí babičky a mnozí obyvatelé, aby měli co mlsat, s krabičkami.

3.6.2015
SDÍLEJ:

DOBRÁ PARTA LIDÍ A SKVĚLÁ NÁLADA nechyběla na Zahradních radovánkách v ZŠ Krčín. Foto: Archiv školy a Deník/Pavel Bednář

Sladké napekly většinou matky školáků. Vloni se jejich prodejem vybralo 10 700 korun. „Dali jsme si metu, že bychom se tomu rádi přiblížili, ale uvidíme," sdělovala během prodeje Romana Hladíková, předsedkyně Sdružení rodičů a přátel školy. Právě toto sdružení pak vybrané peníze přerozdělí na to, aby se nakoupilo či podpořilo to, co škola a její žáci potřebují.

„My jsme pekli dva druhy, čokoládové a ořechové, a už jsou prodané," hlásila Romana Hladíková pár minut po začátku akce. Dodala, že z celé akce, na které se všichni podílejí dobrovolně, aby podpořili své děti, jejich školu a sounáležitost s ní, má velikou radost. „Děti s tím pomáhají, pan školník nám nanosil lavice, počasí objednávala paní ředitelka a vyšlo, takže máme velkou radost," dodala.

Akce podporuje dobré vztahy

Zahradní radovánky při příležitosti Dne dětí, při kterých se prodávají výrobky dětí a matky napečou a prodávají buchty, škola pořádá už několik let. Výtěžek jde Sdružení rodičů a přátel školy, které pak zase podporuje akce školy či jí nakoupí pomůcky. Nechybí ale především to, u čeho se všichni společně baví pestrý program s vystoupeními kroužků a mnoha soutěžemi pro děti. Akce tak podporuje nejen sounáležitost se školou, ale také dobré a přátelské vztahy mezi dětmi, rodiči a školou, a také, aby rodiče s dětmi trávili příjemné chvíle a měli hezké společné zážitky.

„Zahradní radovánky jsme vymysleli, když jsme se dívali na tu naši krásnou zahradu a říkali jsme si, že bychom ji moc rádi nějak oživili. Nabízel se Den dětí, ale přemýšleli jsme, jak do toho nějak více zapojit rodiče. Chtěli jsme, aby si s dětmi vyzkoušeli nějaké činnosti," vysvětluje ředitelka školy Jana Vitverová.

První taková akce byla úspěšná, a tak se ze Zahradních radovánek stala hezká tradice. Radovánky se konají každým druhým rokem. Mezitím se ob rok začala pořádat podobná akce Krčínský maratón, ale ta je zaměřena na sport k příležitosti a na motivy olympijských her. Spousta rodičů a dětí se akcí zúčastňuje nadšeně.

„Je to úžasná věc. Je úžasné i to, že jeden rok se koná Krčínský maraton a jeden rok se to střídá s těmito radovánkami. Je to super a sjíždí se sem spousta lidí. Babičky si sem chodí už pravidelně s krabičkami kupovat buchty a myslím si, že rok od roku je program pestřejší a pestřejší," míní Romana Hladíková.

Rádi přichází i bývalý žáci

Na akci se schází skutečně desítky lidí. „Je to otevřené veřejnosti. Vítáme tady i naše bývalé žáky, což je velmi milé, když nás přijdou pozdravit a říkají, že ty radovánky pro ně vždy byly jiný a příjemný zážitek než jen škola a učení," dodává Jana Vitverová.

Podle ní je správné, že by veřejnost takto měla žít se školou. „Moc kulturních akcí tady v Krčíně není. Stáváme se takovým sportovním a kulturním centrem, což mám jako cíl a myslím si, že se to úspěšně daří. I lidé to tak chápou," vysvětluje ředitelka školy.

Díky tomu, že škola žije s okolím a atmosféra je zde příjemná nejen během radovánek, daří se mnohé věci posouvat dopředu. S pomocí firem se třeba před lety vybudovalo hřiště, které je součástí školní zahrady. „Přispěli nám na to, aby to tady bylo tak pěkné, jak má být, abychom tady měli umělou plochu a vše, jak je potřeba," doplňuje Jana Vitverová.

Tím, že se škola snaží být otevřená, buduje přátelské vztahy a atmosféru a posouvá věci kupředu, lépe se pak prý i komunikuje, a to nejen s rodiči, když je zapotřebí cokoliv řešit.

Autor: Pavel Bednář

3.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PREMIÉROVOU mistrovskou trefu si v náchodském dresu připsal v sobotním dopoledni Michal Rojšl (vínový dres).

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Ilustrační foto.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Náchod - V sobotu před čtvrtou hodinou ranní došlo v Náchodě, části Pavlišov k tragické nehodě, při níž zemřel pětadvacetiletý muž.

Hronov má opět postupové choutky

Náchodsko - Úvodním kolem startuje o tomto víkendu fotbalový JOPECO Okresní přebor mužů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení