VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nasadí proti kamionům váhy?

Náchod - Nekonečné kolony, mnoho lidí uvězněných na dlouhé desítky minut v automobilech či v autobusech a spousty kamionů, které zůstaly stát před Náchodem a čekaly zde třeba i tři hodiny. Takový dopravní kolaps zažil ke konci minulého týdne Náchod. Jsou nějaká opatření, jak takovým situacím zabránit?

19.5.2015
SDÍLEJ:

Opravy klíčové křižovatky v Náchodě u Slavie.Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

Pokud budou kamiony dál Náchod paralyzovat, město je chce ve spolupráci s policií začít kontrolovat a přistoupit třeba i k represivním opatřením.

Alespoň to naznačují slova náchodského starosty Jana Birke. „Dopravu řešíme v podstatě denně, diskutujeme o možných řešeních a jedním z nich by mohl být i nákup vah, o kterém jako město vážně uvažujeme. Není žádným tajemstvím, že velké množství nákladních vozidel, které Náchodem pouze projíždí, je přetíženo. Ostatně stav vozovky na mezinárodní komunikaci je toho jasným důkazem. Trvalé vážení kamionů zabudované přímo ve vozovce by mohlo přinést své ovoce," sdělil k záměrům radnice starosta Birke.

Nebýt však toho, že průjezd aut řídili po celý minulý čtvrtek policisté, kteří také kamiony odstavovali mimo město, možná by doprava přes město zkolabovala úplně. I tak se totiž dostala do normálního stavu až navečer. Vše zapříčinily kamiony, které přestaly brát v potaz doporučení, aby se městu po dobu rekonstrukce křižovatky u Slavie na hlavním tahu na Polsko pokud možno vyhnuly. Dál jich však jezdí přes město spousta. Minulý čtvrtek to bylo bezmála pět tisíc kamionů, podle posledního měření je přitom běžný stav průměrně okolo pěti tisíc dvou set nákladních souprav.

Další a ještě náročnější dopravní stavba a s ní související omezení se přitom teprve chystá.

V červnu má totiž začít stavba nové okružní křižovatky u Čedoku, která, jak přiznávají představitelé náchodské radnice, dopravu omezí podstatně více.

Náchod se přitom na dopravní opatření během staveb na klíčových křižovatkách v letošním roce připravoval. Radnice dokonce oslovila prostřednictvím společnosti ČESMAD dopravce nejen v České republice, ale i v Polsku a dalších pobaltských zemích, odkud převážně kamiony přes město jezdí. Doporučeny jim byly trasy přes jiné hraniční přechody. To se v prvních týdnech práce na rekonstrukci křižovatky u Slavie osvědčilo a doprava probíhala vesměs plynule. Jenže ouha, jako dobrá zpráva se to rozkřiklo, a tak kamiony přestaly doporučení respektovat. V posledních dnech se tak průjezd nákladních vozidel enormně zvýšil a situace se velmi zdramatizovala. A to nejen v nárůstu kolon na hlavních tazích, ale také při průjezdu ulicemi města, kudy si řidiči snaží kolonám vyhnout.

Kromě řízení provozu a odstavování kamionů před městem v případě kolapsu policie příliš možností, jak průjezd kamionů omezit, nemá. „Kolony se tvoří nárazově. Dopravu ale sledujeme a v případě potřeby se opět budeme snažit ulehčit obyvatelům, aby byl běžný provoz snesitelný," uvedla náchodská policejní mluvčí Eva Prachařová

„Po prvních zkušenostech ze čtvrteční akce bychom tak chtěli apelovat zejména na dopravce a řidiče kamionů, aby nákladní automobily posílali i jinou trasou, například směrem na Harrachov nebo Ostravu. Při průjezdu Náchodem hrozí až do podzimu opětovné tvoření velkých kolon," řekl už v minulém týdnu Martin Červíček, krajský policejní ředitel Královéhradeckého kraje. Je však otázkou, jestli jen prosby a výzvy na řidiče kamionů zaberou.

Řešení pro Náchod? Obchvat města

Podle starosty se ukazuje, že jediným řešením, jak takovýmto problémům zabránit, je obchvat města. Očekává se totiž, že až se dostaví dálnice D11 až k Jaroměři, Náchodu se značně přitíží. „Stále více se potvrzuje, že plánovaná výstavba obchvatu města je jediným komplexním řešením. Bez zahájení stavby obchvatu v co nejkratší době se Náchod prostě neobejde. To, co obyvatele nejvíce sužuje, je právě kamionová doprava a ta pochopitelně s plánovanou dostavbou D11 do Jaroměře, která bude zahájena již v příštím roce, bude neustále narůstat," vysvětluje starosta Birke.

Kolem dosud nevybudovaného obchvatu Náchoda je však rušno. Podle aktivistů ze Sboru dobrovolných občanů, kteří patří k odpůrcům projektu, jsou všichni úředníci na Městském úřadu v Náchodě podjatí a v územním řízení o stavbě by neměli rozhodovat. Náchodský úřad to odmítl. Aktivisté se odvolali a spor řeší krajský úřad. Už dříve se dvakrát skácelo už vydané územní rozhodnutí..

Autor: Pavel Bednář

19.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení