VYBRAT REGION
Zavřít mapu

NÁZOR: Socha slavného rodáka patří před divadlo

Hronov - Vážení spoluobčané, dovolte, abych řekl zde svůj skromný názor na vyskytnuvší se závažnou otázku, kde postavit s konečnou platností sochu Aloise Jiráska, a vás požádal o podporu.

30.6.2010
SDÍLEJ:

Jiráskovo divadlo.Foto: Jan Plíšek

Žijeme v tomto krásném kraji, kraji Boženy Němcové, Aloise Jiráska, bratří Čapků. Jsme právem hrdí na tyto velikány. Udržujeme tradici divadel v našem kraji a městě. Tím ctíme jejich dílo a památku. Díky těmto festivalům město Hronov zná celá republika.

Konečně nadešel čas, po tolika letech čekání, trvale umístit sochu našeho slavného rodáka mistra Aloise Jiráska na nejdůstojnější místo a konečné řešení, tam, kam zamýšlel architekt Jindřich Freiwald, autor divadla, a to před divadlo, jako završení průčelí.

Proto je tato socha koncipována velikostí k tomuto umístění. Jejím autorem je sochař Josef Malejovský, který zakázku provedl na žádost tehdejšího představenstva města do prostoru náměstí za patronace Zdeňka Nejedlého, tehdejšího ministra kultury. Socha je architektonickou a duchovní součástí budovy.

Proč toto vše objasňuji a říkám? Dnes totiž existují scestné nápady „zašantročit“ tuto sochu do nějakého dalšího kouta parku, kde se dnes nachází jako provizorium uskladnění, než dojde k přestavbě divadla. To se již stalo. Proto široká veřejnost našeho kraje nesmí připustit, aby s tímto monumentálním dílem bylo takto svévolně a neuctivě nakládáno. Důsledně se musí respektovat návrh architekta Freiwalda, který věděl, co chce.

Tato socha není parková dekorace, to lze nahradit jinak a tematicky vhodněji. Tyto snahy bohužel lze chápat jako naprosté nepochopení poslání této sochy a především neúctu k mistru Jiráskovi. Jiné město by bylo šťastno, vlastnit takové dílo.

Umístění této sochy na náměstí poslouží i tomuto prostoru, oživí celé toto prostranství. Bude to projev úcty k dílu a památce našeho rodáka, také k odkazu našich předků, kteří v této úctě vytvořili divadlo k oslavě a památce díla Aloise Jiráska a tím i města Hronova.

Je k nepochopení, že někdo může uvažovat jinak. Ve své podstatě je povinnost současné radnice umístit tuto sochu na náměstí před divadlo. Pro tento záměr byla také zaplacena tehdejším ministerstvem kultury.


(Jan Plíšek)

30.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Střelným prachem se na úvod šetřilo jen ve Velichovkách

JOHANA z Police nad Metují se narodila 11. srpna 2017 v 3.07 hodin. Děvčátko vážilo 3245 gramů a měřilo 48 centimetrů. Maminka  uvedla, že se jedná o druhé dítě v rodině.
7

Právě jsme se narodili - srpen 2017

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Náchodsko - Úvodními zápasy vstoupily do nového ročníku fotbalové I. B třídy tři regionální týmy.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení