VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebezpečné křížení silnice a cyklostezky chce město řešit

Náchod – /FOTOGALERIE/ - V posledních dnech se někteří lidé podivují nad situací v bezprostřední blízkosti hraničního přechodu v Náchodě – Bělovsi, kde dochází k nebezpečnému křížení cyklostezky s mezinárodní silnicí.

13.6.2012 1
SDÍLEJ:

Nebezpečné křížení cyklostezky s mezinárodní silnicí u bývalého hraničního přechodu v Náchodě-Bělovsi..Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Vedení náchodské radnice slibuje vybudování mimo᠆úrovňového křížení dvou velmi frekventovaných tras, cyklisté by se měli cítit na tomto místě bezpečně již letos na podzim.

„Ještě nikdy jsme nebyli blíž k definitivnímu řešení bezpečnosti chodců a cyklistů v blízkosti státní hranice," uvedl starosta Jan Birke k problematickému úseku křížení cyklostezky Náchod – Malé Poříčí a mezinárodní silnice I/33 v bezprostřední blízkosti státní hranice s Polskem.

Město Náchod nabízí pracovní příležitosti pro obyvatele z blízkých obcí, jsou zde umístěny střední školy, kulturní a společenská zařízení (krytý plavecký bazén, zimní stadion, sportovní hřiště, kino apod.).

Z Hronova, Velkého Poříčí nebo Žďárek tudy do Náchoda dojíždí na kole denně stovky osob.

„Právě proto, že provoz na mezinárodní komunikaci a současně hlavním tahu do Polska neustále stoupá – průměrně tudy projede více než pět tisíc vozidel během čtyřiadvaceti hodin, navíc s posledními úpravami v prostoru hraničního přechodu na polském území očekáváme i rychlejší průjezd vozidel v těchto místech, rozhodli jsme se bezpečnost chodců a cyklistů řešit co nejdříve mimoúrovňovým křížením obou tras. I to bylo jedním z hlavních témat rozhovoru s ministrem dopravy Pavlem Dobešem při jeho návštěvě v Náchodě v listopadu loňského roku," vysvětlil starosta Jan Birke.

Město Náchod z důvodu možnosti čerpání prostředků na tuto finančně nákladnou stavební úpravu, která si vyžádá odhadem více než 1,6 mil. korun, zažádalo o příspěvek Státní fond dopravní infrastruktury České republiky.

„Podle posledních informací bude výbor na Státním fondu dopravní infrastruktury ČR, který o žádostech rozhoduje, zasedat koncem tohoto týdne. Já osobně pevně věřím a doufám, že v návaznosti na příslib finančních prostředků na řešení tíživé dopravní situace v Náchodě panem ministrem, fond rozhodne pro Náchod kladně a my budeme moci zahájit výstavbu cyklostezky pod Slánským mostem," upřesnil aktuální situaci starosta.

„V případě kladného rozhodnutí SFDI jsme okamžitě připraveni vypsat výběrové řízení na dodavatele, veškeré potřebné dokumenty k zahájení stavby máme již připraveny. Předpokládám, že bezpečně by se cyklisté a chodci v těchto místech mohli pohybovat již na podzim letošního roku a to díky nově vybudovanému mimoúrovňovému křížení dvou velmi frekventovaných tras," dodal Birke.

Navrhovaný úsek cyklostezky je součástí cyklotrasy č. 22 Adršpašské skály – Olešnice v Orlických horách. Stávající obousměrná cyklostezka křižuje silnici I/33 (E 67) úrovňově.

Cílem je zajištění bezpečnosti

Smyslem umístění navrhované cyklostezky je zajištění maximální bezpečnosti cyklistů a chodců v kolizním místě křížení cyklostezky se silnicí, a to mimoúrovňově. Silnice I/33 (E 67) je významnou a velmi frekventovanou mezinárodní dopravní tepnou, jíž využívá zejména mezinárodní kamionová přeprava.

Intenzita dopravy je dle údajů ze Sčítání dopravy z roku 2010 v předmětném místě 5 286 vozidel za 24 hodin (z toho 1 743 těžkých motorových vozidel).
Intenzita cyklistů v předmětném místě je dle stejného zdroje 193 cyklistů za den.

Výstavbou cyklostezky pod Slánským mostem dojde k odstranění velmi nebezpečného úseku na stávající cyklostezce.

Cyklostezka je využívána denně

Cyklostezku denně využívají děti a mládež dojíždějící do základních a středních škol v Náchodě a lidé dojíždějící do zaměstnání. Cyklostezka je také hojně využívána při aktivním trávení volného času – jízda na kole, in-line bruslení, procházky.  (red, na)

Autor: Redakce

13.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Českoskalické zápasy asi nudné nebudou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Broumov po svém sestupu zatím dost tápe

Náchodsko - Čtyřgólovou normu si pravděpodobně domluvili v sobotním programu fotbalového Krajského přeboru mužů hráči Červeného Kostelce, Jaroměře i Náchoda. Tento regionální trojlístek si totiž z hřišť soupeřů odvezl tři body za vítězství 4:0.

Zraněného motorkáře transportoval vrtulník do nemocnice

Spyta - V neděli srpna odpoledne vyjížděli profesionální hasiči z požární stanice Jaroměř k dopravní nehodě na hlavním tahu z Hradce Králové do Náchoda u obce Spyta.

Historický spolek Antares a tanečnice potěšily svým vystoupením

Náchod - Vystoupení šermířů, rozvlněné křivky břišních tanečnic a večerní ohnivá show – to a další zábavu v sobotu nabízela dětem i dospělým návštěvníkům Hospůdka u Mílů. O reprodukci historického šermu se postaral spolek Antares z Náchoda, který zábavné odpoledne započal příběhem Jana Koldy ze Žampachu v 16 hodin.

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Červený Kostelec - Je až neuvěřitelné, jak krásné chvíle rychle utíkají. Už uplynuly čtyři dny, kdy z úst pana starosty zazněla slova, na která čekali fanoušci folkloru dlouhých 360 dní: „Šedesátý třetí folklorní festival Červený Kostelec považuji za zahájený!“ Tím se rozjelo pět krásných, folklorem naplněných dní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení