VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nechtějí průzkum, natož těžbu...

Náchod /FOTOGALERIE/ - Žhavé téma případného průzkumu a těžby břidlicového plynu na Náchodsku, Broumovsku a Trutnovsku bylo na programu úterní podvečerní živé rozhlasové diskuse v aule zdejšího Jiráskova gymnázia.

5.4.2012
SDÍLEJ:

Diskuze s moderátorem Martinem Veselovským o případném průzkumu a těžbě břidlicových plynů.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Okolo dvou stovek příchozích, kterým životní prostředí není lhostejné, si vyslechlo názory nejen náměstka ministra životního prostředí Libora Ježka, ale i vedoucího oddělení obnovitelných zdrojů ministerstva průmyslu a obchodu Pavla Gebauera, náchodského starosty Jana Birke, Jiřího Malíka z občanského sdružení Živá voda a odborníka na těžbu břidlicového plynu, geologa Juraje Franců.

Emotivně velmi vypjatou debatu, do které se zapojilo i několik z diváků, řídil český televizní a rozhlasový redaktor a moderátor Martin Veselovský.

Protesty starostů průzkum pozastavily

K problematice se v úvodu zprostředkovaně přes telefon vyjádřil i David Messina, výkonný ředitel těžařské společnosti Hutton Energy.

„My jsme de facto ještě neobdrželi oprávnění s průzkumem začít. Proces byl pozastaven protesty některých tamějších starostů. V současné době tedy s průzkumnými aktivitami nemůžeme začít,“ informoval Messina s tím, že žádost, kterou předložili, předpokládá studii všech dosud shromážděných dat z celého regionu, dále seismický výzkum a dva průzkumné vrty v průběhu pěti let.

Právě tyto kontrolní vrty jsou podle náchodského starosty Jana Birke velkou hrozbou, jelikož by se uskutečnily v lokalitách, kde je jediný zdroj pitné vody.

„V Náchodě máme rovněž minerální vodu Idu, která je elementárně nejlepší v České republice, a my se obáváme, že průzkumem bychom o ni přišli,“ vyjádřil další z mnoha obav starosta.

Průzkum, natož pak těžbu břidlicových plynů, si nepřejí desítky tisíc obyvatel těžbou ohroženého pohraničí, které svůj nesouhlas vyjádřily i v petici.

Stovky demonstrantů se před nedávnem bouřily na náchodském Masarykově náměstí a úterní diskuze byla rovněž důkazem, že občanům na životním prostředí záleží.

Příchozí dali jasně najevo nesouhlas

„Lidé v Náchodě dali znovu jasně najevo, že těžbu plynu v regionu nechtějí. Neslyšel jsem názor ani jednoho člověka, který by byl pro,“ informoval po diskuzi starosta Náchoda Jan Birke.

„Riskovat znečištění pitné vody nebo ztrátu minerální vody Ida byť jen jediným průzkumným vrtem rozhodně nehodláme a budeme proti záměru i nadále bojovat. Pro mě osobně byla i tato debata důkazem, že bojujeme za správnou věc a lidé si tady žádný průzkum ani samotnou těžbu jednoznačně nepřejí,“ zakončil starosta.

Skutečnost, že úředníci, kteří se účastnili debaty, neznali výsledky evropských studií na dané téma a že ani s problematikou průzkumu na Náchodsku nebyli detailně seznámeni, udivila Ludmilu Pohankovou, ředitelku náchodského Střediska volného času Déčko.

„Rozhodně jsem se nedozvěděla, jestli pro ně má větší hodnotu zásoba pitné vody v Polické křídové pánvi, než neověřená (a dost možná neověřitelná) možnost existence zásoby břidličných plynů, což je zejména u ministerstva životního prostředí hodně k zamyšlení,“ uvedla Ludmila Pohanková s tím, že ji na druhou stranu potěšila razance vedení města Náchod ubránit Náchodsko proti tomuto záměru i akceschopnost občanských iniciativ.

„Věřím, že bude pitná voda uchráněna a těžba plynu, ani předchozí průzkum v celé České republice nikdy nezačne. Mnohem důležitější téma pro vládu, obce i občany by mělo být budování obnovitelných zdrojů energie,“ zakončila ředitelka Déčka.

Autor: Regina Hellová

5.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Šel na houby a místo hřibů našel protitankový granát

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Náchodsko - Ve druhé polovině července hostilo Nové Město nad Metují další elitní lukostřelecký závod handicapovaných, během něhož se přepisovaly hned ve čtyřech případech světové a ve dvou evropské historické tabulky.

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení