VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nelíbí se stav míst veřejných

Česká Skalice - Na to, že se měl projednávat strategický plán města, který určí jeho rozvoj do roku 2030, sokolovna při veřejném setkání nad tímto dokumentem rozhodně nepraskala ve švech. Do sálu minulý čtvrtek vstoupilo přibližně 60 obyvatel, kteří hned u vchodu mohli barevným kolečkem označit na panelech, co považují za prioritu v budoucnosti města.

19.11.2013
SDÍLEJ:

PROJEDNÁVÁNÍ STRATEGICKÉHO PLÁNU rozvoje v České Skalici. Foto: Hynek Šnajdar

„Strategický plán je koncepcí, která by měla být vodítkem v systematickém rozvoji města. Měli bychom diskutovat o tom, jak naše město bude vypadat, o jeho dění, a jak budou stanoveny jeho priority. Je třeba si uvědomit, že občané nejsou jen lhostejnou součástí diskuse. Byla tedy ustanovena řídící skupina, která se bude zabývat jednotlivými podněty občanů," řekl starosta Tomáš Hubka.

V souvislosti se strategickým plánem byli osloveni občané dotazníkem a průzkum probíhal v září a říjnu. Nyní byly názory a postřehy obyvatel vyhodnoceny. Podle Aleny Bauerové, která je odborným konzultantem pro strategické plánování, bylo zpracováno 707 vyplněných obsáhlých dotazníků. K věci se tedy vyjádřila zhruba pětina dospělých občanů. Prostřednictvím internetu bylo vyplněno 112 dotazníků. Více než polovinu dotázaných tvořili starousedlíci, tedy obyvatelé, kteří ve městě žijí více ne 25 let. „Je patrné, že tištěný dotazník preferovali starší občané nad 56 let a senioři," uvedla Bauerová.

Z dotazníků vyplynulo, že občané mimo jiné vnímají jako pozitivum města turistické zajímavosti a cíle, charakter a klid menšího města či přírodu v okolí.

Nedostatkem podle nich je, že chybí veřejné koupání, málo pracovních příležitostí, třetina je nespokojena se sítí obchodu a služeb, čtvrtina s nedostatkem sportovišť, dětských hřišť a kulturního vyžití. Více než 50 procent obyvatel, kteří vyplnili dotazník, je nespokojeno se stavem a údržbou veřejných prostranství.

V oblasti životního prostředí občanů vadí nedostatečná péče o vodní dílo Rozkoš, vytápění tuhými palivy a spalování odpadů na zahradách. Mimo to Skaličanům scházejí bezpečné cyklostezky, stav a údržba vozovek i chodníků, parkování či chování řidičů. Postrádají i bazén nebo kulturní zařízení. Zajímavostí jsou odpovědi na bezpečnost ve městě. Obavy o bezpečnost mezi respondenty nejčastěji vyvolává nevhodné chování mladistvých, častý výskyt problémových osob a nedostatečná činnost městské policie. Za nebezpečná místa označili zejména náměstí, okolí klubovny zahrádkářů, heren barů a non stopů.

Respondenti se domnívají, že by město v budoucnosti mělo být čisté s dostatkem zeleně a kvalitním životním prostředím, s dostatkem pracovních příležitostí a podnikatelským prostředím. Důraz je při tom kladen na bezpečnost. Většina občanů chce v České Skalici i nadále žít. Osmnáct procent by se ale odstěhovalo především kvůli špatnému pracovnímu uplatnění ve městě. Jak prozradila konzultantka Bauerová, diskuse na téma strategický plán České Skalice budou i nadále pokračovat. Poznatky z nich budou zpracovávány a vyhodnocovány. „Finální podoba strategického plánu by měla být hotová v roce 2015," dodala.

Hynek Šnajdar

Autor: Redakce

19.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Folklorní festival v Červeném Kostelci
23

Folklorní festival patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě

Ilustrační snímek.

Při nehodě dodávky zahynul mladý muž

Hronov má opět postupové choutky

Náchodsko - Úvodním kolem startuje o tomto víkendu fotbalový JOPECO Okresní přebor mužů.

Vlčí hlídky budou hledat vlky. Houbaři na ně narazili, aniž by chtěli

Broumovsko - Důkazy o dalším rozmnožování vlků na Broumovsku ale i v dalších částech České republiky hledá Hnutí DUHA s pomocí dobrovolníků Vlčích hlídek.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Více cyklistů je pro stát přínosnější než množství politiků

Náchodsko - Zemička, která se dá projet za tři dny na kole, nepotřebuje tolik politiků, kteří ji „spravují“. Tato myšlenka, která by určitě našla nemalé množství zastánců, se stala mottem cyklistického výletu napříč Čechami ze severu na jih.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení