VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na deseti židlích!

NÁCHOD - Primář a náměstek pro léčebnou péči v Broumově, ředitel Oblastní nemocnice v Náchodě, člen představenstva královédvorské nemocnice a náměstek ředitele zdravotnického holdingu kraje.

13.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

To je jen pět z celkového počtu deseti funkcí, které v současné době vykonává Miroslav Švábl v královéhradeckém zdravotnictví a v jiných oblastech.
„Nesedí na příliš mnoha židlích? Jak vůbec stíhá vést náchodskou nemocnici, když toho má tolik?“ ozývají se některé hlasy, které hovoří i o střetu zájmů. Před několika dny zazněla v televizní reportáži na toto téma i kritická slova Josefa Šimurdy, bývalého ředitele náchodské nemocnice a současného ředitele nemocnice ve Vrchlabí: „Pan Švábl má tolik funkcí jako japonská kalkulačka. Nemocnice Náchod má 650 milionů korun obrat a má tisíc zaměstnanců. To samo o sobě natolik vytíží ředitele, že nemá v podstatě čas na nic jiného,“ sdělil Šimurda.

Proti tomu se však Miroslav Švábl ohradil. „Ano, mám více funkcí, ale za střet zájmů to nepovažuji.“

O střet zájmů nejde, říká Švábl

Jak jste si již přečetli, současný ředitel náchodské nemocnice Miroslav Švábl čelí kritice za to, že zastává více různých funkcí ve zdravotnictví. Je totiž zároveň náměstkem ředitele zdravotnického holdingu a ředitelem nemocnice – a mohl by tak šéfovat sám sobě. Obvinění ze střetu zájmů však Švábl odmítá.


„Ve funkci ředitele náchodské nemocnice jsem do doby vyhlášení výběrového řízení. K němu by mělo dojít na konci roku. Co se týká další funkce, náměstek ředitele zdravotnického holdingu je poradním, respektive metodickým orgánem. Po stránce medicínské tam soustřeďujeme informace, například jakou péči jsme schopni v kraji pokrývat a jakou ne. Snažíme se tam vytvořit takový zdravotnický model pro celý kraj, aby byla péče o pacienty dobře rozvrstvená. Jedná se spíše o přípravnou práci,“ sdělil Švábl.


K ostatním funkcím, mezi něž patří třeba i členství v dozorčí radě VaK Náchod, pak dodal: „Co se týká primariátu v Broumově, tak ten za mě převzal primář Veselý. Neřešili jsme to žádným odvoláním, ale dohodou. Doteď se tam na té práci podílím, byť minimálně. A co se týká ostatních funkcí v představenstvech – v srpnu jsem požádal o uvolění z představenstva Opočenské nemocniční i ve Dvoře Králové. Další funkce jsou spíše čestné,“ řekl Švábl.


Objevují se však hlasy, které tvrdí, že s tak vysokým počtem funkcí nemůže Švábl „ředitelování“ v Náchodě zvládat. „Funkce ředitele v tak velké nemocnici sebou přináší obrovské závazky a povinnosti. Pokud to má dělat dobře, tak tam nemůže trávit dvě hodiny denně. A je především zájmem veřejnosti, aby se ředitel tak velké nemocnice věnoval své práci na sto procent, ne–li na sto padesát,“ sdělil jeden z doktorů, který nechtěl být jmenován. I takouto krititiku Miroslav Švábl odmítá. „V náchodské nemocnici jsem každý den. Pokud mě tam někdo shání, tak mě vždy sežene. Snad jen s výjimkou některých střed, kdy odjíždím do Hradce. Je pravda, že nepracuji osm hodin denně, ale třeba dvanáct, třináct, nebo víc. Svou práci ale zvládám bez problémů,“ dodal Švábl.

13.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

V čele TIP ligy Náchodska je Jaroslav Valchař

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Pády z kola bolí i na cyklostezce, policisté řešili už několik střetů

Náchodsko - Ve všech lokalitách přibývají nové a nové kilometry pohodlných a bezpečných cyklostezek. Ovšem zvýšené bezpečí pro jezdce na bicyklech i na kolečkových bruslích není absolutní. Cyklistům sice na jim vyhrazené stezce nehrozí srážky s motorovými vozidly, ale povinnosti být ohleduplní vůči sobě i jiným uživatelům stezek je samozřejmě niko nezbavil.

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

Dorost si prožil poločas hrůzy

Náchod - Vstup do nového ročníku fotbalové České ligy staršího dorostu se náchodským svěřencům trenéra Zdeňka Samka nepovedl.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení