VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Není na cestě za dotací nějaký problém?

Broumov /AUDIO/ - Až do září musí broumovská radnice i veřejnost čekat na to, jak dopadne jednání, při němž výbor regionální rady rozhodne o tom, zda bude poskytnuta stamilionová dotace na projekt výstavby Sportcentra v areálu bývalého měšťanského pivovaru v Broumově.

18.6.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

„V současnosti je projekt v procesu hodnocení a o tom, zda uspěje, se bude rozhodovat až 10. září,“ odpověděla včera ředitelka Centra evropského projektování Iva Krunčíková na dotaz Deníku, v jaké fázi se projekt na cestě za dotacemi nachází.

O tom, zda broumovský projekt uspěje, se mělo rozhodovat už o prázdninách, ale vzhledem k množství podaných žádostí o dotaci byl termín posunutý. Jak jsme zjistili, žádosti budou posuzovány velice pečlivě, aby se předešlo možným „průšvihům“ s netransparentními projekty, jak tomu bylo nedávno na jihu republiky.

A právě z obav, aby projekt nebyl posuzován jako nedůvěrohodný, upozornil na zasedání městského zastupitelstva Arnold Vodochodský své kolegy na možné porušení zákona o obcích.

„Rada města 13. ledna schválila pronájem bývalého měšťanského pivovaru společnosti APRB servisní s.r.o. Ale záměr pronájmu byl zveřejněn až o den později - 14. ledna, tedy den po schválení pronájmu. Chtěl bych zastupitele tímto upozornit na možné porušení zákona o obcích,“ upozornil Vodochodský na možný protizákonný postup.

Proč s touto informací „vyrukoval“ Arnold Vodochodský až čtyři měsíce po podivném schválení pronájmu? „Čekal jsem na vyjádření Transparency International, kterou jsem v této souvislosti oslovil. Doposud ho však nemám k dispozici. Chtěl jsem své kolegy upozornit na možné riziko při získávání dotace,“ dodal broumovský zastupitel.

Starostka Libuše Růčková na připomínku reagovala s tím, že zákon o obcích porušen nebyl, neboť záměr o pronájmu bývalého měšťanského pivovaru byl zveřejněn již v minulosti.

Touží po dotaci, zastupitel upozornil na možné porušení zákona o obcích

„V zákonu o obcích není řečeno, že záměr pronájmu nebo prodeje musí být uveřejněný třeba v posledním čtvrt nebo půl roce. V posledních letech byly opakovaně zveřejněny záměry pronájmu a prodeje,“ reagovala starostka Libuše Růčková. „Když jsem si uvědomila situaci, že by někdo mohl namítat, že záměr byl naposledy zveřejněný v roce 2007, tak ten záměr byl znovu zveřejněný 14. ledna. To umožňuje přijmout nové usnesení a po schválení projektu předložit platnou nájemní smlouvu,“ ujišťovala zastupitele starostka, že vyhlášení záměru pronájmu až následující den po podepsání nájemní smlouvy je možné…

Ve svém podezření na nelogický postup (nejdříve schválit smlouvu o pronájmu a teprve pak následně vyhlásit záměr pronájmu téhož) se Arnold Vodochodský opíral o zákon o obcích 128/2000 Sb, kde se v paragrafu 39, odstavec 1 jasně říká: „Záměr obce prodat, směnit nebo darovat nemovitý majetek, pronajmout jej nebo poskytnout jako výpůjčku obec zveřejní po dobu nejméně 15 dnů před projednáním v orgánech obce vyvěšením na úřední desce obecního úřadu, aby se k němu mohli zájemci vyjádřit a předložit své nabídky. Záměr může obec též zveřejnit způsobem v místě obvyklým. Pokud obec záměr nezveřejní, je právní úkon od počátku neplatný.“

Jelikož se jedná o pronájem na 20 let, tak na tento paragraf nelze uplatnit ani poněkud „mírnější“ odstavec 3, jenž říká: „Ustanovení odstavce 1 se nepoužije, jde-li o pronájem bytů a hrobových míst anebo pronájem nebo o výpůjčku majetku obce na dobu kratší než 30 dnů.“

Na základě svých připomínek poté Arnold Vodochodský předložil návrhy na usnesení městského zastupitelstva. Podle prvního měli zastupitelé „pouze“ vzít na vědomí informaci týkající se možného porušení zákona při postupu schválení nájemní smlouvy společnosti APRB servisní s.r.o. Radou města dne 13.1. 2010. V druhém návrhu Arnold Vodochodský požadoval, aby právník města zpracoval stanovisko, zda nedošlo 13. ledna při postupu schválení nájemní smlouvy společnosti APRB servisní s.r.o. Radou města k porušení zákona.

„Byl bych nerad, kdyby nám byla 150 milionová dotace přiřknuta a město pak nějakým zpětným zjištěním muselo přiznat pochybení a schválenou dotaci odmítnout,“ konkretizoval své obavy Arnold Vodochodský, který by byl klidnější, kdyby mu právník města potvrdil, že všechno je v pořádku.

Ani jeden z obou návrhů však prořídlé řady broumovských poslanců (více než třetina jich chyběla) neschválili: 11 jich bylo pro, což o jeden hlas nestačilo na přijetí návrhu. Překvapivě i pouhé „vzetí na vědomí“ Vodochodského připomínky se neobjevilo v zápisu usnesení č. 31 neboť nenašlo potřebnou odezvu v prořídlých řadách zastupitelů, kde k zamítnutí stačilo, aby se tři radní zdrželi hlasovaní…

Autor: Jiří Špreňar

18.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

ČESKÁ výprava získala letos na Světovém žebříčkovém turnaji v lukostřelbě handicapovaných v Novém Městě nad Metují jednu zlatou medaili, a to díky Davidu Drahonínskému.

Šnajdr: Snažíme se přispívat k rozvoji paralympijské lukostřelby

Kardiochirurg Jan Pirk bude přednášet o experimentech lékařů na sobě

Police nad Metují - Nejznámější český kardiochirurg a přednosta pražského IKEM prof. Jan Pirk přiveze ve čtvrtek do Police nad Metují přednášku s názvem „Experimenty lékařů na sobě“.

Folklorní svět se sešel v Červeném Kostelci

Červený Kostelec - Na pět dní i nocí se od dnešního dne stane Červený Kostelec středem folklorního světa.

Z procházky se stala pátrací akce, osmiletou dívku našli až policisté

Červenokostelecko – Oznámení o pohřešování osmiletého děvčete přijali v úterý ve čtyři hodiny odpoledne policisté na tísňovou linku. „Volali prarodiče, že holčička se jim ztratila při procházce v lese u Trubějova nedaleko Červeného Kostelce,“ uvedla k případu tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová

Startuje fotbalová TIP liga. Vyhrajte sud plzeňského!

Náchodsko - Podzimní část čítá 13 dějství. Oceněni budou i vítězové kol.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení